Rekreacja ruchowa dla seniorów – na czym polega kinezygerontoprofilaktyka?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rekreacja ruchowa dla seniorów – na czym polega kinezygerontoprofilaktyka?

Mianem kinezygerontoprofilaktyki określa się trening zdrowotny skierowany do osób w podeszłym wieku, z uwzględnieniem możliwości i potrzeb seniorów. Ma on na celu utrzymanie i poprawę kondycji fizycznej, co w bezpośredni sposób przekłada się na poprawę stanu zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jakie są godne polecenia rodzaje treningów dla seniorów i z jakich przyrządów mogą oni korzystać?

Znaczenie aktywności fizycznej u osób w podeszłym wieku

Dlaczego regularna aktywność fizyczna odgrywa tak dużą rolę u seniorów? Wraz z wiekiem, w naszym organizmie dochodzi do szeregu szkodliwych zmian, które obejmują między innymi układ kostno-mięśniowy. Warto zdawać sobie sprawę, że mimo iż są one nieodłącznym elementem starzenia się, poprzez odpowiednio dopasowane ćwiczenia jesteśmy w stanie skutecznie zahamować lub opóźnić ich rozwój. Regularny trening to najlepszy sposób na zachowanie sprawności fizycznej w podeszłym wieku.

Z jakiego rodzaju patologicznymi zmianami możemy mieć do czynienia u seniorów? Zalicza się do nich między innymi pogorszenie mobilności, czego skutkiem są problemy z poruszaniem się i zmianą pozycji. U osób w podeszłym wieku dochodzi także do pogorszenia sprawności mięśniowo-stawowej, co objawia się spadkiem napięcia oraz siły mięśniowej i ograniczeniem ruchu stawów. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o redukcji gęstości oraz masy kostnej, czego skutkiem jest osteoporoza. Kolejna szkodliwa zmiana to pogorszenie funkcji układu nerwowego; koncentracja czy utrzymywanie równowagi, a także procesu słyszenia, widzenia i czucia.

Wszystko to sprawia, że koniecznym staje się podejmowanie różnego rodzaju działań prewencyjnych, które mają za zadanie przyczynić się do utrzymania możliwie jak najlepszej sprawności fizycznej seniorów. Stanowi to gwarancję samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, kąpiel czy zakupy.

Najlepsze aktywności fizyczne dla seniorów

Aktywność fizyczna u seniorów powinna obejmować uniwersalny zestaw ćwiczeń mających na celu zapobiec przedwczesnemu starzeniu się i rozwojowi różnych chorób, jak i poprawić kondycję fizyczną oraz psychiczną organizmu. Osoby w podeszłym wieku skupić powinny się na treningu siły, równowagi, gibkości, wytrzymałości, zwinności i koordynacji ruchowej. Aby takie ćwiczenia były w pełni bezpieczne, przez cały czas ich trwania należy na bieżąco monitorować samopoczucie, ciśnienie oraz tętno. Równie ważną rolę odgrywają tu ćwiczenia rozciągające, rozluźniające, relaksacyjne i oddechowe.

Podczas treningu seniorów należy unikać ćwiczeń obciążających kolana i kręgosłup, pozycji statycznych, które wymuszają długie napięcie mięśniowe, podskoków, mocnych zgięć i skłonów, ćwiczeń na bezdechu, aktywności przyczyniających się do wzrostu ciśnienia oraz nagłych zmian pozycji.

Z jakiego rodzaju aktywnościami dla seniorów możemy mieć do czynienia? Możliwości jest tutaj całe mnóstwo. Do wyboru mamy między innymi ćwiczenia wykonywane w zorganizowanej grupie, które są prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Alternatywą dla nich może być samodzielny trening w domu lub na świeżym powietrzu. Godne polecenia są w szczególności zajęcia zorganizowane. Nie tylko stanowią gwarancję prawidłowego wykonywania poszczególnych ćwiczeń, bez obaw o kontuzję. Sprzyjają one również nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji towarzyskich, które to odgrywają niezwykle istotną rolę u osób w podeszłym wieku, w znaczącym stopniu wpływając na poprawę jakości życia. Do najpopularniejszych zajęć tego typu zalicza się gimnastykę, aerobik, aqua aerobic oraz nordic walking.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy słodycze mogą być bezglutenowe?
Czy słodycze mogą być bezglutenowe?
Masz nietolerancję na gluten albo po prostu nie chcesz go jeść? Sprawdź, jak duży masz wybór słodyczy bezglutenowych.
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Co zabrać ze sobą na rodzinną wyprawę do lasu? Doradzamy!
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Czy napoje sportowe dla dziecka to właściwy wybór? Jak nadmiar witamin może wpłynąć na jego zdrowie? Czy zdrowszą opcją będzie zwykła woda? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Ostatnie wpisy