Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny

Zima to pora roku, podczas której cała rodzina jeszcze bardziej niż zwykle musi trzymać się razem. W przetrwaniu mroźnych dni nam i naszym najbliższym na pewno pomoże wzbogacenie diety o zdrowe tłuszcze.

Ze względu na unikalną aurę zima od zarania dziejów dzieli ludzi na miłośników śnieżnego szaleństwa i tych, którzy odliczają dni do wiosny. Jedna kwestia jest jednak niepodważalna – przeżycie tego mroźnego okresu w dobrym zdrowiu stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej zaprawionych w bojach organizmów. Jak możemy zadbać o siebie i swoją rodzinę? 

Zdrowe tłuszcze sposobem na zimową aurę!

Specjaliści w zakresie zdrowego odżywiania są zgodni – podczas zimy nie powinniśmy planować odchudzania. Ba! W najchłodniejsze miesiące w roku normą jest przybranie kilku kilogramów. Potrzeby naszego organizmu zimą najzwyczajniej w świecie wzrastają, w związku z czym nie powinniśmy odmawiać mu niezbędnych składników – ze szczególnym uwzględnieniem zdrowych tłuszczów. Jeśli zauważymy więc, że któryś z członków naszej rodziny stosuje głodówkę, nie wahajmy się zareagować. 

Tłuszcze jako źródło witamin dla całej rodziny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli zrezygnujemy z tłuszczów, nie przyswoimy niezwykle istotnych witamin A, E, D i K. Szczególnie korzystnie pod względem witamin wypadają różnego rodzaju tłuszcze roślinne – musimy jednak pamiętać o tym, by zapewnić sobie i najbliższym wyłącznie najbardziej wartościowe produkty. Doskonale sprawdzą się m.in. oleje tłoczone na zimno takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek dyni czy olej lniany

Zbilansowaną porcję wartościowego tłuszczu znajdziemy również w niektórych owocach, jak choćby awokado, które tak chętnie dodajemy do sałatek. Dodatkowo w naszym domowym zaciszu musi znaleźć się miejsce dla nasion i orzechów – nerkowce, migdały, orzechy laskowe, włoskie i słonecznik to nie tylko zdrowe przekąski, lecz także produkty świetnie sprawdzające się podczas kuchennych podbojów. Z powodzeniem możemy wzbogacić nimi wypiekany w domu chleb, naleśniki, a nawet pizzę. Wymienione wcześniej orzechy oraz nasiona to doskonała alternatywa dla sałatek, na których przygotowanie często nie wystarczy czasu w intensywnym rodzinnym życiu.

Wspomnieliśmy o szeregu witamin, których zabraknie naszemu organizmowi bez tłuszczów. Najbardziej istotną z nich podczas zimy jest witamina D – bardzo niskie natężenie promieni słonecznych prowadzi do jej pokaźnych niedoborów. Z pomocą przychodzą nam właśnie zdrowe tłuszcze w postaci m.in. tranu. Jeśli nie widzi nam się suplementowanie składników za pośrednictwem pozbawionych walorów smakowych pigułek, możemy również wzbogacić codzienny jadłospis o tłuste ryby morskie

Zdrowe tłuszcze – zimowy przyjaciel każdej rodziny

Wbrew powszechnie panującej opinii tłuszcze mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim pomogą nam i naszym bliskim cieszyć się świetnym zdrowiem również podczas tak zdradliwej pory roku, jaką niewątpliwie jest zima. Do faktów działających na ich korzyść można doliczyć jeszcze wachlarz możliwości w kuchni – zdrowe tłuszcze urzędują zarówno w mięsie, jak i roślinach, dzięki czemu każdy z domowników będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Odchudzanie odłóżmy zatem na wiosnę, a zimą skupmy się na dostarczaniu organizmowi energii!

Zdj. główne: Farhad Ibrahimzade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tani sposób na rower elektryczny
Tani sposób na rower elektryczny
Jeżeli chcemy mieć zupełnie nowy rower elektryczny, musimy zdecydować się na odłożenie większej porcji gotówki. Jednak wielu z nas już posiada rowery, które mogłyby doskonale posłużyć jako bazę pod napęd elektryczny.
Jak skuteczna fizjoterapia wspomaga proces rehabilitacji po kontuzjach sportowych
Jak skuteczna fizjoterapia wspomaga proces rehabilitacji po kontuzjach sportowych
Dowiedz się, jak skuteczna fizjoterapia przyspiesza rekonwalescencję po kontuzjach sportowych. Zrozum rolę i korzyści fizjoterapii w procesie rehabilitacji.
Zumba kids – taneczny trening rozwijający koordynację ruchową dzieci
Zumba kids – taneczny trening rozwijający koordynację ruchową dzieci
Poznaj zalety tanecznego treningu dla dzieci i zapisz swoją pociechę na pierwsze zajęcia zumba kids!
Ostatnie wpisy