Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny

Zima to pora roku, podczas której cała rodzina jeszcze bardziej niż zwykle musi trzymać się razem. W przetrwaniu mroźnych dni nam i naszym najbliższym na pewno pomoże wzbogacenie diety o zdrowe tłuszcze.

Ze względu na unikalną aurę zima od zarania dziejów dzieli ludzi na miłośników śnieżnego szaleństwa i tych, którzy odliczają dni do wiosny. Jedna kwestia jest jednak niepodważalna – przeżycie tego mroźnego okresu w dobrym zdrowiu stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej zaprawionych w bojach organizmów. Jak możemy zadbać o siebie i swoją rodzinę? 

Zdrowe tłuszcze sposobem na zimową aurę!

Specjaliści w zakresie zdrowego odżywiania są zgodni – podczas zimy nie powinniśmy planować odchudzania. Ba! W najchłodniejsze miesiące w roku normą jest przybranie kilku kilogramów. Potrzeby naszego organizmu zimą najzwyczajniej w świecie wzrastają, w związku z czym nie powinniśmy odmawiać mu niezbędnych składników – ze szczególnym uwzględnieniem zdrowych tłuszczów. Jeśli zauważymy więc, że któryś z członków naszej rodziny stosuje głodówkę, nie wahajmy się zareagować. 

Tłuszcze jako źródło witamin dla całej rodziny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli zrezygnujemy z tłuszczów, nie przyswoimy niezwykle istotnych witamin A, E, D i K. Szczególnie korzystnie pod względem witamin wypadają różnego rodzaju tłuszcze roślinne – musimy jednak pamiętać o tym, by zapewnić sobie i najbliższym wyłącznie najbardziej wartościowe produkty. Doskonale sprawdzą się m.in. oleje tłoczone na zimno takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek dyni czy olej lniany

Zbilansowaną porcję wartościowego tłuszczu znajdziemy również w niektórych owocach, jak choćby awokado, które tak chętnie dodajemy do sałatek. Dodatkowo w naszym domowym zaciszu musi znaleźć się miejsce dla nasion i orzechów – nerkowce, migdały, orzechy laskowe, włoskie i słonecznik to nie tylko zdrowe przekąski, lecz także produkty świetnie sprawdzające się podczas kuchennych podbojów. Z powodzeniem możemy wzbogacić nimi wypiekany w domu chleb, naleśniki, a nawet pizzę. Wymienione wcześniej orzechy oraz nasiona to doskonała alternatywa dla sałatek, na których przygotowanie często nie wystarczy czasu w intensywnym rodzinnym życiu.

Wspomnieliśmy o szeregu witamin, których zabraknie naszemu organizmowi bez tłuszczów. Najbardziej istotną z nich podczas zimy jest witamina D – bardzo niskie natężenie promieni słonecznych prowadzi do jej pokaźnych niedoborów. Z pomocą przychodzą nam właśnie zdrowe tłuszcze w postaci m.in. tranu. Jeśli nie widzi nam się suplementowanie składników za pośrednictwem pozbawionych walorów smakowych pigułek, możemy również wzbogacić codzienny jadłospis o tłuste ryby morskie

Zdrowe tłuszcze – zimowy przyjaciel każdej rodziny

Wbrew powszechnie panującej opinii tłuszcze mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim pomogą nam i naszym bliskim cieszyć się świetnym zdrowiem również podczas tak zdradliwej pory roku, jaką niewątpliwie jest zima. Do faktów działających na ich korzyść można doliczyć jeszcze wachlarz możliwości w kuchni – zdrowe tłuszcze urzędują zarówno w mięsie, jak i roślinach, dzięki czemu każdy z domowników będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Odchudzanie odłóżmy zatem na wiosnę, a zimą skupmy się na dostarczaniu organizmowi energii!

Zdj. główne: Farhad Ibrahimzade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czas na wodne szaleństwo! Oto najlepsze gry i zabawy sportowe na basenie dla dzieci
Czas na wodne szaleństwo! Oto najlepsze gry i zabawy sportowe na basenie dla dzieci
Szukasz pomysłu na dobrą zabawę z dziećmi na basenie? Oto nasze 10 propozycji!
Psie sporty – niezawodny patent na integrację całej rodziny
Psie sporty – niezawodny patent na integrację całej rodziny
Zabawy z psami, które pozwolą Ci poprawić zarówno swoją kondycję, jak i więzi rodzinne. Sprawdź listę najpopularniejszych sportów.
Wskazówki dla rodziców młodego sportowca – o skutecznym wspieraniu dziecięcych marzeń
Wskazówki dla rodziców młodego sportowca – o skutecznym wspieraniu dziecięcych marzeń
Rodzic odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu sportowych pasji swojego dziecka. Dowiedz się, jak jeszcze lepiej motywować swoje dziecko.
Ostatnie wpisy