Z czego powinno się składać zdrowe śniadanie dla całej rodziny?
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z czego powinno się składać zdrowe śniadanie dla całej rodziny?

„Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” – brzmią słowa prastarego polskiego przysłowia. Z pewnością każdy choć raz w życiu słyszał również, że to właśnie pierwszy posiłek dnia jest tym najważniejszym i należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Przyjrzyjmy się zatem, co powinno zawierać śniadanie, które zaspokoi potrzeby każdego członka naszej rodziny.

W codziennym pośpiechu zapewne niejednokrotnie zdarzyło nam się najzwyczajniej pominąć śniadanie. Tymczasem eksperci żywieniowi są zgodni – brak pełnowartościowego pierwszego posiłku może mieć niezwykle niekorzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i w dalszej perspektywie wygląd zewnętrzny. Towarzyszący od rana głód będzie przyczyną m.in. zmniejszenia koncentracji czy nadmiernej drażliwości, które nie są pożądane przede wszystkim w zaciszu domowego ogniska, gdzie chcemy miło spędzać czas.

Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że pomijanie śniadań poskutkuje wieczornym podjadaniem prowadzącym do późniejszych problemów z sylwetką. Jeśli więc zależy nam na uniknięciu wymienionych komplikacji i chcemy wieść szczęśliwe życie w gronie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przeprosić się ze śniadaniami i docenić ich często zbawienny wpływ na naszą codzienność.

Jakie powinno być dobre śniadanie? Przede wszystkim urozmaicone. Im większa różnorodność pokarmów, tym lepiej, a w tym celu warto sięgnąć po Piramidę Zdrowego Żywienia IŻŻ. Zawarte w niej informacje stanowią absolutną bazę, jeśli chodzi o przygotowywanie zdrowych i wartościowych posiłków dla całej rodziny. W naszym śniadaniu na pewno nie powinno zabraknąć witamin, składników mineralnych oraz węglowodanów, białka i tłuszczów.

A w jaki sposób dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników za pomocą pierwszego posiłku w ciągu dnia? Fundamentem piramidy są aktualnie węglowodany, które wyposażą nas w zastrzyk pozytywnej energii na całą dobę. Najlepsze ich źródło stanowią warzywa i owoce, ale z powodzeniem „pozyskiwać” można je także z produktów pełnoziarnistych, takich jak pieczywo razowe, kasze lub płatki.

Nieco wyżej w hierarchii stoją natomiast białka oraz tłuszcze (najlepiej roślinne). Doskonałym wyborem, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka będą wszelkiego rodzaju produkty mleczne – od jogurtów, przez twarogi, aż po samo mleko. Zdrowe tłuszcze znajdziemy z kolei w orzechach i nasionach oraz – rzecz jasna – w olejach roślinnych bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Dzięki tym ostatnim nasz umysł będzie pracował na pełnych obrotach od samego początku dnia. Niezwykle istotnym elementem zdrowego śniadania są również napoje – świetnie w tej roli sprawdzi się zarówno woda, jak i kawa bądź herbata.

Samo śniadanie to jeszcze nie koniec porannej konsumpcji – na około 3h po spożyciu pełnowartościowego posiłku koniecznie powinniśmy sięgnąć po drugie śniadanie. Okaże się ono kluczowe szczególnie w jadłospisie dzieci. Początki przygody z regularnymi śniadaniami mogą co prawda nie należeć do najłatwiejszych, ale z czasem nabierzemy nie lada wprawy i przekonamy się, że przygotowanie zdrowego posiłku wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie zapomnieć, jeśli jedziesz pod namiot lub na kemping?
Czego nie zapomnieć, jeśli jedziesz pod namiot lub na kemping?
Wyprawa pod namiot to z pewnością niezapomniane przeżycie zarówno dla amatorów pieszych wędrówek, jak i nowicjuszy, którzy postanowili spać pod gołym niebem i robić swój pierwszy camping.
Odkrywając uroki nordic walking – idealnej formy aktywności dla dojrzałych entuzjastów sportu
Odkrywając uroki nordic walking – idealnej formy aktywności dla dojrzałych entuzjastów sportu
Poznaj nordic walking - formę aktywności, która zdobywa coraz więcej zwolenników wśród osób starszych. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi i jak zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną.
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Chcesz zbudować swojego pierwszego robota, ale nie wiesz, jakie elementy wybrać? Poznaj praktyczne wskazówki na temat komponentów, technologii i narzędzi niezbędnych do stworzenia autonomicznego robota.
Ostatnie wpisy