Dlaczego warto wspólnie zasiadać przy stole – o znaczeniu rodzinnych posiłków
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto wspólnie zasiadać przy stole – o znaczeniu rodzinnych posiłków

Wspólne posiłki przy rodzinnym stole mają ogromne znaczenie dla domowników. W obecnych czasach jeszcze większe, gdyż część z nas pracuje praktycznie od rana do wieczora lub w systemie zmianowym, co utrudnia kontakt z resztą rodziny. Wspólne posiłki dają możliwość pobycia ze sobą choć przez chwilę. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. Co daje wspólne spożywanie posiłków?

Wzmocnienie więzi rodzinnych

Wspólny posiłek to wspaniała okazja do tego, aby cała rodzina mogła się spotkać w jednym miejscu. Ma to ogromny wpływ przede wszystkim na dzieci, ponieważ takie momenty dają im poczucie wspólnoty. Ponadto czują się one bezpieczne i czują, że przynależą do rodziny. Wspólne posiłki są więc istotnym elementem budowania więzi z rodzicami. Oczywiście nie można zapominać także o nastolatkach. Badania dowodzą, że młodzież, która częściej spożywa posiłki z rodzicami, określa swoje relacje z nimi jako bardzo dobre. Spożywając razem posiłki nie tylko dostarczamy organizmowi niezbędnych kalorii, ale także spotykamy się, rozmawiamy ze sobą i poświęcamy sobie nawzajem uwagę.

Dzieci widząc takie zachowania rodziców, uczą się mówić o swoich uczuciach i przekonaniach. Jeśli rodzice skupiają się na tym, co ich pociechy mówią, dają im do zrozumienia, że są one dla nich ważne. Nie muszą to być zawsze poważne rozmowy, czasem wystarczą jedynie pogawędki. Ich regularność sprawia jednak, że rodzice wiedzą o swoich dzieciach więcej i lepiej je znają. Oczywiście działa to tak samo w drugą stronę. Dzięki takim wspólnie spędzonym chwilom przy posiłku można szybko zauważyć, że któryś z domowników ma gorszy dzień i od razu podjąć próbę rozmowy z nim, aby to zmienić.

Wspólne posiłki kształtują nawyki żywieniowe

Wspólne spożywanie posiłków może dobrze wpływać na kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci. Owszem, jeśli od początku ich życia nie były wprowadzane do diety zdrowe posiłki, to pierwsze dni mogą być niezwykle trudne. Maluchy zazwyczaj będą się mocno krzywić na produkty inne niż Nutella, parówka, czy białe pieczywo. Z czasem jednak się to zmieni i można do tego podejść w sposób nieco innowacyjny, dając maluchom przykład. Wspólne posiłki to doskonała i niewymuszona okazja do próbowania nowych potraw, pogawędek o zdrowym trybie życia i o tym, co kto lubi i dlaczego. Podczas spędzanych razem chwil dzieci bacznie obserwują zachowania dorosłych, a dzięki temu mogą kształtować w sobie lepsze wybory żywieniowe, bez niepotrzebnych i nudnych kazań.

Maluchy podczas wspólnych posiłków są również bardziej chętne na poznawanie nowych smaków. Badania pokazują, że zasiadanie razem przy stole jest dobrym rodzajem profilaktyki otyłości. Jak to możliwe? Przede wszystkim jadając wspólnie, jada się regularnie, przez co dzieci są mniej skłonne do podjadania. Po drugie specjaliści zauważają, że ludzie w domu jedzą do syta, ale zachowując umiar, czego nie można powiedzieć o posiłkach w restauracjach.

Znacznie lepsze wyniki w nauce dzieci

Dla wielu może się to wydać wręcz nieprawdopodobne, ale regularne i wspólne posiłki wpływają na wyniki dzieci w szkole. Spotkania przy stole to świetna okazja do rozmów i to nie tylko zwierzeń, ale także o innych sprawach związanych ze światem. Maluchy w takich rozmowach wzbogacają swoją wiedzę oraz uzyskują nowe informacje, dzięki którym stają się mądrzejsze. To oczywiście przekłada się na ich wyniki w szkole. Wspólny obiad rodzinny to także szansa na to, aby rodzice mogli dziecku wytłumaczyć, jak funkcjonuje świat, objaśnić bieżące wydarzenia i dzielić się swoją wiedzą. Takie wspólne pogawędki podczas posiłków niejednokrotnie okazują się najciekawszym i zarazem najlepszym przygotowaniem do nadchodzącej klasówki.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Dowiedz się, jak prawidłowo skonstruować codzienny jadłospis, który będzie wspomagać pracę organizmu dzieci, dorosłych oraz seniorów. Tego nie może zabraknąć w jesiennej diecie całej rodziny!
Jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne warto podejmować przy osteoporozie?
Jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne warto podejmować przy osteoporozie?
Osteoporoza – tak jak i inne choroby – zdaje się nie zachęcać do ruchu i aktywności fizycznej. W końcu jak […]
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Piłki Nike Strike zachwycają swoim oryginalnym wyglądem. Wielu młodych adeptów piłkarskich z wielką chęcią zakupiłoby te produkty do tego, aby móc trenować swoje umiejętności na boisku. Fakt, będzie to dobry wybór. T
Ostatnie wpisy