Rodzinny spływ kajakowy – garść praktycznych porad
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinny spływ kajakowy – garść praktycznych porad

Wspólny wypad na kajaki może być świetną okazją do przeżycia ciekawej przygody w miłej atmosferze. Spływ powolnym nurtem rzeki, podziwianie widoków i odpoczynek – to niezwykle zachęcająca perspektywa

Co zrobić, aby tak właśnie wyglądała nasza wycieczka, i jak uniknąć niepotrzebnych zmartwień?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Spływ kajakowy powinien być radosnym i bezstresowym doświadczeniem dla wszystkich członków rodziny. Decydując się na taką eskapadę z małymi dziećmi, ich bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Tym bardziej, jeśli sami nie posiadamy dużego doświadczenia w tej dziedzinie i jesteśmy „niedzielnymi kajakarzami”.

Powinniśmy pomyśleć o:

  • wybraniu spokojnej trasy w sprawdzonym miejscu – szukać należy rzeki, która jest płytka, niezbyt długa, nie składa się z niebezpiecznych fragmentów i pozwala na robienie przystanków co jakiś czas. Dzieci mogą nużyć się siedzeniem w kajaku lub po prostu marudzić, dlatego warto wybrać taki odcinek, który umożliwia dobicie do brzegu stosunkowo regularnie w celu rozprostowania nóg. W nieprzewidzianej sytuacji będzie nam też o wiele łatwiej zareagować, mając dostęp do suchego lądu za następnym zakrętem;
  • wcześniejszym uzgodnieniu wszystkiego z organizatorami – bardzo popularną praktyką jest wynajęcie sprzętu u miejscowej firmy i spływ specjalnie zaplanowaną trasą. Jeśli bierzemy ze sobą dzieci, pamiętajmy o poinformowaniu o tym organizatorów i zapytaniu ich, czy posiadają sprzęt przeznaczony dla maluchów;
  • zadbaniu o niezbędny ekwipunek – dzieci powinny bezwzględnie mieć założony kapok. Zapytajmy firmę wynajmującą sprzęt, czy posiadają odpowiedni rozmiar kamizelek. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą środków do odstraszania owadów, pary suchych ubrań dla dziecka oraz odpowiedniego obuwia (istnieje ryzyko nastąpienia na ostry przedmiot podczas wychodzenia z kajaka). Warto pomyśleć o kremach z filtrem i nakryciach głowy. Niezbędny jest także zapas picia i jedzenia;
  • zabezpieczeniu naszego dobytku – to, co zabierzemy ze sobą do kajaka na czas rejsu, może łatwo ulec zamoczeniu. Lepiej pomyśleć o tym wcześniej i zapakować nasze przedmioty w wodoodporne opakowania, np. worki foliowe.

Dobór kajaka

Zakładając sytuację, w której jedziemy z małym dzieckiem, które nie potrafi samodzielnie operować wiosłem, należy przewidzieć rozmieszczenie osób w kajakach. W przypadku rodziny jednodzietnej, najlepszym rozwiązaniem będzie konfiguracja, w której mama i tata płyną jednym kajakiem dwuosobowym, a dziecko razem z nimi, np. pomiędzy nogami mamy. Jeśli posiadamy dwójkę dzieci, każde z nich powinno płynąć osobno z rodzicem (tata + dziecko w jednym kajaku oraz mama + dziecko w drugim). 

Każdy z rodziców powinien mieć pod opieką tylko jedno dziecko, ponieważ w razie niespodziewanej wywrotki pozwoli to o wiele łatwiej opanować sytuację. Ratowanie dwójki dzieci przez jednego rodzica w tym samym czasie może być zadaniem trudnym i niebezpiecznym. 

Ciekawą alternatywą jest 4-osobowe canoe. Charakteryzuje się dużym rozmiarem i wygodą, co pozwoli na spokojne ułożenie sennego dziecka na podłodze i komfortowy przepływ całej trasy. Pamiętajmy tylko, aby zabrać ze sobą coś, co pozwoli nam uchronić śpiącego malucha od słońca.

Zabawy, uciechy i swawole

Dzieci są raczej biernymi obserwatorami podczas spływu, dlatego warto zadbać o to, aby nie nudziły się zbytnio. Możemy zaopatrzyć się np. w dmuchane zabawki, które będziemy ciągnąć za sobą na sznurku, małe wędki lub ulubione książeczki. Dobrym pomysłem będzie także zaplanowanie dłuższej trasy, którą podzielimy na krótkie odcinki dzienne, a końcowy zjazd do brzegu wieczorem będzie uwieńczony ogniskiem z kiełbaskami.

Zdjęcie główne: Xiaoyu Li/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie tylko gimnastyka – domowe ćwiczenia dla seniorów, które pomogą utrzymać sprawność organizmu
Nie tylko gimnastyka – domowe ćwiczenia dla seniorów, które pomogą utrzymać sprawność organizmu
Każdy senior powinien pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. To doskonała profilaktyka chorób wieku podeszłego, takich jak osteoporoza czy nadciśnienie.
Odnowa skóry twarzy – jak robić to mądrze
Odnowa skóry twarzy – jak robić to mądrze
Poznaj skuteczne metody odnowy skóry twarzy, które przyniosą najlepsze rezultaty bez narażania skóry na niepotrzebne ryzyko.
10 pomysłów na jesienne aktywności na dworze dla całej rodziny
10 pomysłów na jesienne aktywności na dworze dla całej rodziny
Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Oto nasze propozycje!
Ostatnie wpisy