Jak dobrać odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrać odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?

Kiedy maluchy wskakują na rower, dla nich jest to ogromna frajda i ekscytacja, a dla nas często uczucie lekkiego niepokoju czy zmartwienia o ich bezpieczeństwo. 

Każdy rodzic chce mieć pewność, że taka zabawa będzie dla dziecka czystą radością, pozbawioną „kuku”. Pomóc w tym może z pewnością kask rowerowy, do którego warto przyzwyczajać każdego młodego entuzjastę rowerowych wrażeń. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego zabezpieczenia głowy.

Odpowiednie dopasowanie

Dziecko może nie powiedzieć nam o tym, że jego kask jest za duży lub za mały, dlatego to do nas należy zadanie jego jak najlepszego wyboru. Przy wyborze kierować powinno się przede wszystkim:

  • wagą – kask rowerowy dla dzieci powinien być lekki (180–280 gramów). Delikatny układ kostny maluchów nie powinien być przeciążony przez masywne nakrycie głowy;
  • rozmiarem – kask rowerowy nie powinien być ani za duży, ani za mały. Nie powinien przechylać się na którąś ze stron podczas ruchów głowy, nie może także uciskać skroni;
  • kształtem – każdy z nas ma trochę inny kształt głowy. Większość modeli kasków jest uniwersalna, jednak istnieją także wersje dla osób o bardziej podłużnym lub okrągłym kształcie głowy;
  • wentylacją – jazda rowerem odbywa się zazwyczaj w ciepłe dni. Otwory wentylacyjne zapewniają cyrkulację powietrza.

Jak wybrać rozmiar kasku?

Dobór rozmiaru odbywa się poprzez zmierzenie obwodu głowy dziecka. Pomiaru najlepiej dokonać za pomocą centymetra krawieckiego. Miarka powinna być przyłożona nieco nad brwiami. Otrzymana liczba centymetrów to dokładny rozmiar głowy dziecka, a więc i obwodu wewnętrznego kasku. 

Ważne, aby nie dobierać kasku na styk z otrzymanym wynikiem, tylko wybrać model trochę większy. Zapewnia to ilość niezbędnego, komfortowego luzu wewnątrz oraz pozwala na dłuższe użytkowanie kasku (pamiętajmy, że dzieci rosną bardzo szybko). Najlepiej wybrać model z regulującym pokrętłem.

Podczas przymierzania kasku należy zwrócić uwagę na zapięcie. Powinno ono tworzyć kształt litery Y wokół ucha, a pasek pod brodą należy wyregulować tak, aby przylegał on do podbródka na tyle, żeby dało się pod niego włożyć palec. Sam pasek musi być wykonany z materiału, który nie spowoduje otarć skóry.

Nowy czy używany?

Odradzamy zakup kasków używanych. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać na nim żadnych pęknięć na zewnątrz, używany kask może posiadać uszkodzoną strukturę wewnętrzną. Z miejsca dyskwalifikuje go to z dalszego użytkowania, ponieważ kolejne trafienie w to samo miejsce lub obok może nie uchronić głowy przed urazem.

Nie bez powodu ustalone zostały europejskie normy bezpieczeństwa, gwarantujące dobrą jakość wykonania. Podczas zakupów szukaj modeli z oznaczeniem CE (certyfikat jakości UE) od sprawdzonych producentów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomimo tego, że noszenie kasku podczas jazdy rowerem nie jest narzucone przez literę prawa, i tak powinno być traktowane przez rodziców jako niezbędny środek bezpieczeństwa. 

Nie jest trudnym do przewidzenia, że kilkuletnie dzieci mogą się przewrócić i doznać obrażeń. W takich sytuacjach najważniejsza jest ochrona głowy malucha, co może zapewnić odpowiednio dobrany kask. Co za tym idzie, podczas jego zakupu należy się kierować przede wszystkim walorami ochronnymi i dopasowanym rozmiarem, a kwestie estetyczne uwzględniać w drugiej kolejności.

Zdjęcie główne: KBO Bike/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pyszne śniadanie dla najmłodszych
Pyszne śniadanie dla najmłodszych
Nie wiesz co przygotować dziecku na śniadanie? Sprawdź ciekawe przepisy!
Jak dokonać wyboru laptopa z serii ThinkPad pod kątem wykonywanej pracy?
Jak dokonać wyboru laptopa z serii ThinkPad pod kątem wykonywanej pracy?
Sprawdź, jakie parametry Twojego laptopa ThinkPad warto wziąć pod uwagę, aby optymalnie sprostać potrzebom Twojego biznesu.
Jak monitorować poziom tętna i saturację krwi u małych pacjentów w domowych warunkach?
Jak monitorować poziom tętna i saturację krwi u małych pacjentów w domowych warunkach?
Przeczytaj, jak skutecznie monitorować tętno i poziom saturacji krwi u dziecka, bez używania profesjonalistycznego sprzętu medycznego. Zrozum, jak te parametry wpływają na zdrowie naszych pociech.
Ostatnie wpisy