Przedawkowanie witamin — jak uchronić przed tym swojego młodego sportowca
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przedawkowanie witamin — jak uchronić przed tym swojego młodego sportowca

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi, które utrzymują organizm w zdrowiu, ale możliwe jest, aby mieć zbyt dużo dobrego. Przyjmowanie nadmiernej ilości jednej witaminy może spowodować poważne problemy zdrowotne, stan ogólnie określany jako hiperwitaminoza lub toksyczność witamin. Niektóre wybory dietetyczne mogą również wiązać się z ryzykiem nadmiernego spożywania witamin.

Nadużywanie suplementów witaminowych może być bardzo niebezpieczne. Niektóre leki mogą również zwiększać ryzyko zatrucia witaminami, zwiększając ich wchłanianie przez organizm lub zawierając związki na bazie witamin.

Jakie są witaminy?

Witaminy to grupa niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowego organizmu. Odpowiednie ilości są ważne dla utrzymania zdrowego mózgu, kości, skóry i krwi. Kilka witamin pomaga również w procesach metabolizmu. Wiele witamin nie jest wytwarzanych przez organizm i musi być pozyskiwane z żywności lub suplementów witaminowych, w tym:

 • Witamina A,
 • Witamina B1 (tiamina),
 • Witamina B2 (ryboflawina),
 • Witamina B3 (niacyna),
 • Witamina B5 (kwas pantotenowy),
 • Witamina B6,
 • Witamina B7 (biotyna),
 • Witamina B9 (folian, kwas foliowy),
 • Witamina B12 (kobalamina),
 • Witamina C (kwas askorbinowy),
 • Witamina D (kalcyferol),
 • Witamina E (alfa-tokoferol),
 • Witamina K.

Przedawkowanie witaminy A

Witamina A jest wykorzystywana przez organizm do poprawy wzroku, reakcyjności układu odpornościowego i prawidłowego funkcjonowania narządów, gdy jest spożywana w umiarkowanych ilościach.

Ilość witaminy A w żywności lub suplemencie jest wskazywana przez ekwiwalenty aktywności retinolu (RAE), miara tego, jak łatwo różne związki prowitaminy A, takie jak beta-karoten, stają się witaminą A wykorzystywaną przez organizm. Może być również wymieniony w jednostkach międzynarodowych (IU),

Zalecana dawka witaminy A ze źródeł zwierzęcych i suplementów opartych na retinoidach na dzień jest różna dla różnych osób:

 • Mężczyźni powyżej 18. roku życia : 900 mcg RAE (3000 IU),
 • Kobiety powyżej 18. roku życia: 700 mcg RAE (2333 IU).

Nadmiar witaminy A może wpływać negatywnie na skórę, wywołując zaczerwienienia, podrażnienia, a czasem nawet złuszczanie. Rutynowe, zbyt częste przyjmowanie tej witaminy może prowadzić do innych poważnych objawów takich jak: problemy ze wzrokiem, mdłości i zawroty głowy, bóle kości, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka.

Czasami objawem nadmiernego spożycia beta-karotenu, zwany karotenodermią, są żółte lub pomarańczowe zabarwienie skóry, stan ten nie jest jednak groźny.

Jak się bronić przed przedawkowaniem witamin?

Warto zwracać uwagę na to, jakie suplementy przyjmujecie. Jeżeli obawiasz się o stan zdrowia swojego sportowca, najlepiej nawiąż kontakt z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania. Być może zostaną wykryte określone dolegliwości, które odpowiadają za dane objawy. Pozwoli to także zweryfikować natężenie i braki wszystkich witamin w organizmie. 

Przede wszystkim jednak stosuj racjonalną dietę, przestań nadużywać suplementów itd., w efekcie po pewnym czasie Twój organizm powinien się oczyścić.

Zdj. główne: Kayla Maurais/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wskazówki dla rodziców młodego sportowca – o skutecznym wspieraniu dziecięcych marzeń
Wskazówki dla rodziców młodego sportowca – o skutecznym wspieraniu dziecięcych marzeń
Rodzic odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu sportowych pasji swojego dziecka. Dowiedz się, jak jeszcze lepiej motywować swoje dziecko.
Pomysły na rodzinne rozrywki w upalne dni
Pomysły na rodzinne rozrywki w upalne dni
Nie masz pomysłu na wakacyjny relaks? Oto nasze propozycje – niektóre z pewnością Cię zaskoczą!
Ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby utrzymać właściwą kondycję fizyczną?
Ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby utrzymać właściwą kondycję fizyczną?
Ruch to zdrowie - niezależnie od wieku! Chcesz mieć lepszą kondycję i zastanawiasz się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób? Sprawdź, ile kroków każdego dnia wykonywać!
Ostatnie wpisy