Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Prawidłowa i zbilansowana dieta jest niezbędna aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, móc zapobiegać i wpływać na leczenie różnych dolegliwości.
Poniżej przedstawiamy listę 5 produktów, które korzystnie działają na pracę serca i powinny stale gościć w naszej diecie.
- Produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zaliczymy tu np. orzechy (najlepiej nieprażone i niesolone), pestki dyni czy słonecznika, awokado czy ryby takie jak: łosoś, makrela, śledź. Pamiętajmy jednak, że produkty te chociaż bardzo zdrowe, są też wysokokaloryczne i powinny być spożywane z umiarem.
- Chude mięso oraz nabiał pod postacią chudych serów, jogurtów. Produkty te są bogate w białko oraz wapń i inne istotne mikro/makroelementy oraz witaminy.
- Świeże warzywa. Zawierają one duże ilości wody i większości są niskokaloryczne co szczególnie istotne jest w przypadku osób chcących zredukować masę ciała. Co więcej, są one cennym źródłem: błonnika makro i mikroelemtów oraz witamin. Np. pomidory czy ziemniaki są świetnym źródłem potasu, niezbędnego do utrzymania prawidłowej pracy serca.
- Świeże owoce. Najlepiej sprawdzą się tu: borówki, maliny, truskawki oraz owoce cytrusowe. Są one niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w antyoksydanty i witaminy. Ostrożnie, jednak z bananami, gruszkami czy winogronem ze względu na dużą ilość naturalnie występujących w nich cukrów.
- Woda. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie powinniśmy pamiętać o niej w czasie upałów, kiedy wraz z potem tracimy więcej płynów. Dorosły, zdrowy człowiek przeciętnie powinien spożywać 2-2,5 litrów płynów na dzień (mniejszymi porcjami). W przypadku osób z niewydolnością krążenia czy po przebytym zawale, ilość spożywanych płynów należy skonsultować z lekarzem, aby uniknąć przeciążenia serca i nasilenia dolegliwości. Najlepiej sprawdzi się tutaj zwykła woda mineralna. Dla podkręcenia walorów smakowych, szczególnie jeśli spożycie takiej ilości wody stanowi problem, można ją wzbogacić o odrobinę mięty, cytryny czy np. kilka malin.
Jeśli mimo jak najlepszego stylu życia, doświadczasz dolegliwości takich jak:
- kołatanie serca
- dyskomfort, powtarzające się bóle w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- uczucie duszności
- zdarzały Ci się zasłabnięcia czy omdlenia
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W takiej sytuacji konieczne jest poszerzenie diagnostyki. Jednym z częściej wykonywanych badań jest badanie Holtera. Więcej informacji o badaniu oraz to jak w łatwy i szybki sposób je wykonać znajdziesz pod adresem: https://holterdodomu.pl/uslugi-holter.
A czy są produkty których powinniśmy się wystrzegać?
Tak! Poniżej kilka produktów które znamy i lubimy, ale niekoniecznie lubianych przez nasz organizm.
- Cukier! Oprócz słodyczy, w dużych ilościach znajduje się w wielu produktach takich jak: soki, wody smakowe. Często jego duże ilości dodawane są dla podbicia smaku do pozornie zdrowych jogurtów owocowych itp. Dlatego, warto czytać etykiety czy wybierać produkty zawierające zdrowszą alternatywę w postaci np. erytrytolu czy stewii. To samo tyczy się słodzenia kawy czy herbaty.
- Dania typu: fast food, produkty gotowe, dania smażone czy solone przekąski. Zawierają one ogromne ilości nasyconych tłuszczów, soli, węglowodanów, a także barwniki oraz polepszacze smaku.
- Alkohol oraz napoje energetyczne
- Tłuste mięso i pełnotłuste produkty jak śmietana czy masło (ze względu na dużą zawartość nasyconych tłuszczów).
Pamiętajmy jednak, że odpowiednia dieta jest jedną ze składowych dbania o siebie. Równie istotne są: odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie używek, dbanie o prawidłową ilość snu oraz wykonywanie badań profilaktycznych. Połączenie tych, składowych pozwoli czerpać maksymalne korzyści dla zdrowia. Jeśli chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat dbania o organizm, a przede wszystkim o jego „centrum dowodzenia” czyli serce koniecznie odwiedź; https://holterdodomu.pl
Fot.: Ella Olsson/pexels.com