Depresja – choroba cywilizacyjna?
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja – choroba cywilizacyjna?

Artykuł sponsorowany

Depresja jest coraz bardziej powszechną chorobą, której nie należy bagatelizować. Jest ona jednym z najczęstszych powodów popełnianych samobójstw na całym świecie. Jest to choroba cywilizacyjna, która, według przewidywań Światowej Organizacji Zdrowa już za kilka lat może zająć pierwsze miejsce pośród chorób, na które najczęściej się zapada na świecie.

Przyczyny i objawy depresji

Depresja jest przede wszystkim traktowana jako zaburzenie nastroju, czyli zaburzenia afektywne. Jest to choroba, na którą może zapaść każdy niezależnie od wieku, płci, czy statusu społecznego lub materialnego. Depresję bardzo trudno zdiagnozować, a chorzy często albo nie wiedzą nawet, że na nią cierpią, lub to ukrywają w strachu przed stygmatyzacją i brakiem wsparcia przez najbliższych.

Przyczyn depresji doszukuje się głównie w czynnikach środowiskowych. Objawy mogły narastać już w dzieciństwie lub dopiero wykształcić się w życiu dorosłym w wyniku długotrwałego stresu, poczucia strachu, czy niskiej samooceny. Depresja może wynikać również ze zmian hormonalnych u kobiet lub zażywania niektórych leków, jak również innych chorób, takich jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy.

Objawy depresji można podzielić na psychologiczne oraz somatyczne. Choremu brakuje energii oraz motywacji do podejmowania działań, często nawet najprostszych zadań, które w zdrowym stanie nie sprawiałyby problemu i byłyby wykonywane mechanicznie. Osoby cierpiące na depresję borykają się z niską samooceną oraz brakiem wiary we własne możliwości, a przez to mają negatywne myśli, nawet nierzadko samobójcze. Chory może doświadczać częstych bólów głowy lub brzucha, mieć nadmierny lub nikły apetyt, a także cierpieć na zaburzenia snu. U kobiet dochodzi dodatkowo do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Jak diagnozuje się depresję?

Aby móc podejrzewać u siebie depresję, część z jej objawów powinna utrzymywać się przez dwa tygodnie. Osoby cierpiące na depresję nie muszą odczuwać wszystkich przypadłości, może to być np. tylko obniżenie nastroju i brak motywacji. Warto też zwracać uwagę na to, czy objawy nawracają. Jeśli pojawiają się na krótko, ale powracają regularnie, można mieć do czynienia z krótkotrwałymi nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi, czyli chorobą afektywną jednobiegunową. Jednak ustalenie tego, czy to faktycznie depresja lub inne zaburzenie nastroju, należy wyłącznie do psychiatry. Tylko specjalista w zakresie psychologii i psychiatrii, po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz badaniach może potwierdzić zaburzenia depresyjne.

Depresja – metody leczenia

W leczeniu depresji często konieczna jest farmakoterapia, a także wspomagająca ją psychoterapia. Prowadzone razem przynoszą najlepsze efekty. Istnieje wiele rodzajów depresji, stopnia jej nasilenia, a także zróżnicowania przyczyn, dlatego do każdego pacjenta psychiatra musi podchodzić indywidualnie. W przypadku ciężkich stanów depresyjnych wymagana jest hospitalizacja. Gdy mowa o farmakoterapii, są różne typy leków przeciwdepresyjnych, które dobiera się indywidualnie pod pacjenta. Do tego typu leków można zaliczyć między innymi selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli SSRI, oraz inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, czyli SNRI, bądź trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, czyli TLPD. Na https://receptomat.pl/ można uzyskać e-receptę na potrzebne leki lub znaleźć pomoc psychiatryczną, dobraną na podstawie wcześniejszej e-konsultacji ze specjalistą.

Fot.: Ethan Sykes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zrozumienie znaczenia profesjonalnych komponentów elektronicznych w przemyśle automatyki
Zrozumienie znaczenia profesjonalnych komponentów elektronicznych w przemyśle automatyki
Odkryj, jak profesjonalne komponenty elektroniczne są kluczem do przemysłu automatyki. Zrozumieć, dlaczego są tak istotne i jak wpływają na wydajność i technologię.
Jak wybrać idealną podróż z duszą? Przegląd propozycji dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku
Jak wybrać idealną podróż z duszą? Przegląd propozycji dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku
Zastanawiasz się jak wybrać wyprawę dosłownie z duszą? Tę, która spełni twoje oczekiwania, niezależnie od typu aktywności, który preferujesz? Zajrzyj do naszego zestawienia propozycji, które zaskoczą każdego miłośnika aktywnego wypoczynku.
Przedawkowanie witamin — jak uchronić przed tym swojego młodego sportowca
Przedawkowanie witamin — jak uchronić przed tym swojego młodego sportowca
Przedawkowanie witamin to zmora wielu osób, zwłaszcza sportowców, tymczasem większość nic na ten temat nie wie. Jak się przed tym bronić?
Ostatnie wpisy