Jedna rodzina, różne potrzeby. Uniwersalne zasady zdrowego żywienia
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jedna rodzina, różne potrzeby. Uniwersalne zasady zdrowego żywienia

Zbilansowana dieta to klucz do sukcesów nie tylko odnoszonych przez nas w życiu zawodowym, ale przede wszystkim na polu prywatnym. Zdrowie i dobre samopoczucie są jedną z podstaw rodzinnego szczęścia, a odpowiedni jadłospis z pewnością pomoże naszym bliskim czerpać pełnię szczęścia z każdego kolejnego dnia spędzonego razem.

Skoro mowa o zdrowym odżywianiu, naszym najlepszym przyjacielem powinna stać się tzw. Piramida Zdrowej Żywności i Aktywności Fizycznej. Stosowanie się do zasad znanych z tej graficznej formy przedstawiania produktów i ich proporcji zapewni nam mnóstwo energii oraz pozwoli zmniejszyć do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych. Aktualnie funkcjonują trzy rodzaje owej piramidy opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia – dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Wielopokoleniowe rodziny mogą jednak odetchnąć z ulgą, bowiem każdy typ zawiera jedynie iluzoryczne różnice względem pozostałych.

Podstawową kwestią różniącą od siebie poszczególne rodzaje piramid jest liczba i częstotliwość posiłków spożywanych na przestrzeni pełnej doby. Dla dzieci i młodzieży optymalne będzie jedzenie pięciu potraw co 3 lub 4 godziny, a dla dorosłych od czterech do pięciu (w takich samych odstępach czasowych). Seniorzy powinni natomiast przygotować się na konsumpcję nawet sześciu posiłków dziennie co 2 lub 3 godziny.

Pozostałe rozbieżności pomiędzy piramidami dotyczą przeważnie proporcji określających udział danych produktów w diecie. Osobom w każdym wieku zaleca się stosowanie do bardzo zbliżonych zasad. Pierwszą z nich jest spożywanie warzyw i owoców, które poza walorami smakowymi i uniwersalnością gwarantują odpowiedni rozwój organizmu, zwłaszcza we wczesnym etapie naszego życia. Jeden z fundamentów każdej piramidy stanowi także jedzenie ryb, produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych i jaj. Wymienione produkty dostarczą nam najważniejszych składników, dzięki którym staniemy się silniejsi i zdrowsi.

Integralną częścią dnia codziennego jest rzecz jasna picie wody. 1,5 litra dziennie to absolutne minimum dla każdego – od dzieci, przez rodziców, aż po dziadków. Dodatkowo dzieci i dorośli powinni spożywać mleko – dla tych pierwszych optymalne będą trzy lub cztery szklanki w ciągu doby, zaś drugim wystarczą dwie. Dla osób starszych bardziej wskazane są produkty mleczne, takie jak jogurty czy kefiry. Nie mogą one również zapominać o codziennej suplementacji witaminą D (2000 j.m. / dobę). Niezależnie od wieku pamiętajmy, by w miarę możliwości unikać tłuszczów zwierzęcych (z powodzeniem można zastąpić je roślinnymi), czerwonego mięsa, cukru, słodyczy, alkoholu i fast foodów.

Bardzo istotna – szczególnie z perspektywy dzieci, młodzieży oraz seniorów – jest również wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna i umysłowa. Uprawianie sportu w każdej postaci nie tylko przyniesie mnóstwo satysfakcji, ale również będzie miało zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Z kolei angażowanie się w dowolne działalności społeczne pomoże rozwinąć umiejętności interpersonalne, co z pewnością odciśnie pozytywne piętno na szeroko rozumianym samopoczuciu psychicznym.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Content marketing a pozycjonowanie – jak się to ma do branży sportowej?
Content marketing a pozycjonowanie – jak się to ma do branży sportowej?
Nawet najbardziej zagorzali sceptycy nowinek technologicznych dokonują codziennie zakupów w sieci na potęgę i zdają się odsuwać coraz dalej od zakupów stacjonarnych. Fakt ten nie powinien jednak nikogo dziwić. Internet otwiera dla kupujących szereg nowych możliwości, na czele z ogromną oszczędnością pieniędzy. Co ciekawe jednak, branża handlu w sieci jest także szansą dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność o kolejne branże bądź chcą sprzedać swój towar lub usługi także internautom.
Dlaczego aktywne dzieci powinny jeść nowalijki?
Dlaczego aktywne dzieci powinny jeść nowalijki?
Wartości odżywcze zawarte w sezonowych warzywach wzmacniają młody organizm, uzupełniają niezbędne mikroelementy i poprawiają odporność dziecka.
Program „Umiem Pływać”, czyli darmowa nauka pływania dla dzieci pod okiem instruktorów
Program „Umiem Pływać”, czyli darmowa nauka pływania dla dzieci pod okiem instruktorów
Pływanie od lat niezmiennie pozostaje jedną z ulubionych dyscyplin sportowych wśród dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie zapisują swoje […]
Ostatnie wpisy