Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem

Proces leczenia i rehabilitacji dzieci zmagających się z płaskostopiem jest długi i bywa dość bolesny. Jakimi ćwiczeniami wspierać terapię swojego dziecka? 

Chodzenie boso

Pierwszą i jedną z najprostszych czynności, które wspomagają proces zmniejszenia płaskostopia u dzieci, jest chodzenie boso. Aktywność ta jest wskazana u dzieci od najmłodszych lat. Nawet jeśli dziecko nie umie jeszcze samodzielnie chodzić, a jedynie raczkuje, warto, by robiło to na boso. Poznawanie nowych faktur, kształtów i pochyłości powierzchni jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju stóp dziecka. Chodzenie boso po kamieniach, trawie, piasku, podłodze drewnianej, płytkach czy dywanie jest niezbędne dla pobudzenia receptorów w stopie, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie unerwienia nogi.

Istotne jest, by dziecko wszystkie te kroki robiło samodzielnie, tylko z obciążeniem własnego ciężaru ciała. Chodziki czy wszystkie inne pomoce, które mają przyspieszyć naukę chodzenia u dziecka, mogą mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tego typu sprzęt  dodatkowo obciąża ciało, a w  przyszłości może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa, nóg czy bioder. Dla dzieci z płaskostopiem chodzenie boso może pobudzać krążenie, pomagać w przyzwyczajaniu się do nowych tekstur podłoża i przyspieszać działanie ćwiczeń korekcyjnych. 

Korzystanie z placu zabaw 

Wyjście do parku na plac zabaw to dla dziecka rozrywka sama w sobie. Okazuje się jednak, że budowane obecnie place mogą także korzystnie wpływać na hamowanie rozwoju płaskostopia u dzieci. Korzystanie ze wszelkiego rodzaju ścianek wspinaczkowych, lin do wspinania, ruchomych kładek, trampolin czy pokonywanie torów przeszkód może pomóc w prawidłowym rozwoju budowy stopy i wspomóc trwająca fizjoterapię. Tego typu aktywności mogą wykonywać już 3–4 latki, u których rodzice samodzielnie zauważyli początki płaskostopia. Organizm dziecka w tym czasie szybko się rozwija, dlatego kluczowa jest szybka reakcja, a w razie potrzeby wizyta u lekarza ortopedy. 

W przypadku nieco starszych dzieci efektywna jest również każda aktywność fizyczna, która wymaga biegania czy skakania. 

Pływanie

Wśród sportów i aktywności, które wymienia się jako korzystne podczas leczenia dzieci z płaskostopiem, eksperci wskazują pływanie. Regularne wizyty na basenie pomagają wzmocnić mięśnie kręgosłupa, poprawiają prawidłowe ułożenie ciała, poprawiają wydolność oddechową, odciążają stopy, ułatwiają symetryczne rozłożenie obciążenia podczas ćwiczeń. Oprócz samego pływania, w walce z płaskostopiem pomocne mogą okazać się specjalne zajęcia korekcyjne dla dzieci w wodzie. Przed zapisaniem dziecka na takie treningi warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który doradzi, które aktywności są wskazane w przypadku danego schorzenia.

Gimnastyka 

Ćwiczenia korekcyjne, które mają zniwelować płaskostopie, oparte są w dużej mierze na gimnastyce stóp. Zajęcia powinny odbywać się pod okiem fizjoterapeuty, ale niektóre z ćwiczeń można także realizować samodzielnie w domu. Zalicza się do nich między innymi:  klaskanie stopami, podnoszenie stopami woreczków z obciążeniem, rysowanie lub pisanie stopami, chwytanie stopami różnych przedmiotów i przenoszenie ich do pudełka, chodzenie na palcach, turlanie niewielkie piłki za pomocą stóp czy zdejmowanie skarpetek za pomocą samych nóg. Specjaliści zalecają, by samodzielne treningi trwały około 20 minut dziennie.

Zdj. główne: Megan Menegay/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Deski SUP – jak zacząć przygodę z tym sportem?
Deski SUP – jak zacząć przygodę z tym sportem?
W tym artykule opowiemy o tym, jak zacząć przygodę z deskami SUP i na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.
Ubrania i buty sportowe – jak je wybierać?
Ubrania i buty sportowe – jak je wybierać?
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie masz jeszcze odpowiedniego stroju? Podpowiadamy, jak dobrać buty i ubrania sportowe, by zapewniały one wygodny i bezpieczny trening.
Sporty rekreacyjne vs. sporty profesjonalne
Sporty rekreacyjne vs. sporty profesjonalne
Czym sporty rekreacyjne różnią się od sportów profesjonalnych?
Ostatnie wpisy