Rola trenera w rozwoju młodego sportowca
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rola trenera w rozwoju młodego sportowca

Trener sportowy odgrywa fundamentalną rolę w życiu nastoletniego miłośnika sportu. W tym artykule bierzemy to zagadnienie pod lupę i zastawiamy się, czy dobry trener to taki, który uczy podopiecznych jedynie prawidłowej techniki?

Jaką rolę w rozwoju młodego sportowca odgrywa trener?

Jak już zostało wspomniane, trener odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego dziecka uprawiającego sport. Związane jest to z tym, iż często jest to druga po rodzicach osoba, która spędza z dzieckiem najwięcej czasu. Trener nie tylko uczy sportowej dyscypliny. Partycypuje również w kształtowaniu dziecięcego charakteru. Spora część rodziców ocenia trenera przez pryzmat wyników, które osiąga dziecko. To błąd! Warto zdawać sobie sprawę, że trening pełni szereg praktycznych funkcji, takich jak nauka wygrywania i przegrywania, a także rozwój mentalny.

Znacząca część klubów sportowych jest nastawiona na zysk, który przynoszą profesjonalne drużyny osiągające najlepsze wyniki sportowe. W naszym kraju najwyższe kwoty inwestuje się w starszych zawodników. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywają młodzi sportowcy. Trenerzy grup dziecięcych często borykają się z problemem, jakim jest niemożność przekonania władz klubu o potencjale, jaki mają najmłodsi zawodnicy i że taka inwestycja w przyszłości się zwróci. Oczywiste jest, że każdy trener chciałby mieć pod swoją opieką wychowanka osiągającego sukcesy na skalę zarówno krajową, jak i międzynarodową. Niestety, tacy zawodnicy zdarzają się rzadko. Trenerzy każdego dnia muszą mierzyć się z presją zarówno ze strony władz klubu, jak i rodziców.

Czym powinien charakteryzować się dobry trener dzieci i młodzieży?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z dobrym, godnym zaufania trenerem? Kluczową kwestią jest tutaj to, aby kochał swój zawód i był w stanie zarażać pasją swoich podopiecznych. Do najważniejszych cech godnego polecenia trenera zalicza się między innymi: pasja, cierpliwość oraz entuzjazm. Mały sportowiec jest w stanie w bardzo krótkim czasie wyczuć nastawienie opiekuna i to, czy rzeczywiście angażuje się w prowadzone zajęcia, czy jedynie jest na nich obecny.

Bardzo ważne jest, aby trener posiadał wiedzę zarówno fachową, jak i ogólną oraz aby potrafił ją w umiejętny sposób przekazać. Rodzice powinni być świadomi, że coach sportowy ma okazję stać się wzorem dla małego sportowca i mieć znaczący wpływ na jego dalszy rozwój. Niezwykle istotną kwestią są posiadane przez niego umiejętności techniczne. Jedynie wówczas będzie on w stanie zaprezentować, w jaki sposób powinno się wykonywać dany ruch.

Niekiedy trenerzy korzystają z pomocy instruktorów, których zadanie ogranicza się do prezentowania danego ćwiczenia. Coach jest wówczas w stanie skupić się na korygowaniu ewentualnych błędów popełnianych przez podopiecznych. Bycie trenerem nie jest zawodem łatwym. Zapanowanie nad kilkuosobową, a niekiedy nawet kilkunastoosobową grupą jest nie lada wyzwaniem. Co za tym idzie – niezbędne są umiejętności przywódcze. Dobry trener to taki, który umie wyznaczać granice, a przy tym wie, kiedy może pozwolić swoim podopiecznym na nieco więcej swobody.

Czym jeszcze powinien się charakteryzować dobry trener sportowy? Kolejnym nieodłącznym elementem jego pracy są umiejętności organizacyjne. Dotyczy to zarówno ustalania terminów treningów ogólnorozwojowych, sportowych, mentalnych, badań lekarskich czy masaży, jak i organizacji wyjazdów na różnego rodzaju zawody sportowe. Pracujący ciężko trener może liczyć zarówno na sympatię, jak i posłuch oraz wzajemny szacunek. Dobry coach jest w stanie dopasowywać cele do indywidualnych umiejętności oraz potencjału danego małego zawodnika. Jednocześnie, nie może on na nim wywierać presji. W ten sposób może go jedynie zniechęcić do kolejnych treningów.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto udać się z nastolatkiem do psychologa?
Kiedy warto udać się z nastolatkiem do psychologa?
Kiedy warto zabrać nastolatka do psychologa? Oto sytuacje, które mogą wskazywać na konieczność wsparcia specjalisty.
Jak senior w wodzie – o znaczeniu zajęć na pływalni dla osób starszych
Jak senior w wodzie – o znaczeniu zajęć na pływalni dla osób starszych
Wraz z wiekiem często tracimy dawne, niespożyte pokłady energii, a nawet wigor. Procesu starzenia nie da się co prawda zatrzymać […]
Porównanie strategii radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i introwertyków
Porównanie strategii radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i introwertyków
Analizujemy stategie radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i osób introwertycznych. Zrozumienie tych technik może pomóc w lepszym zrozumieniu i wsparciu tych grup.
Ostatnie wpisy