Trudno znaleźć sport, który w większym stopniu byłby zarówno zdrowy, bezpieczny, jak i dla każdego. W tenisa ziemnego mogą się zaangażować nie tylko ludzie bardzo młodzi, ale także seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Żadnej z tych grup tenis nie wyklucza, a wręcz przeciwnie – dla obu organizowane są nawet turnieje.
Tenis stanowi świetną formę spędzania czasu z licznych powodów. Poza kwestią zdrowia, o której będzie mowa w dalszej części artykułu, jest to idealna propozycja relaksu dla całej rodziny. W tenisie ważniejsze od samej sprawności fizycznej, budowy ciała, masy mięśniowej i siły uderzenia – jest technika. Właśnie dlatego osoby nawet o niemałej różnicy wieku mogą ze sobą rywalizować na równych warunkach. Bez taryfy ulgowej. 60-latek może więc rozłożyć na łopatki nawet 20-latka w świetnej kondycji. A ponieważ gra ta wymaga partnera, daje większą sposobność do poznawania nowych ludzi, chroniąc w ten sposób przed izolacją społeczną.
Badania wykazały, że aktywność ta może wydłużyć życie nawet do 10 lat! Ale to nie jedyna czysto zdrowotna zaleta tego sportu. Gra na korcie:
• sprzyja hartowaniu organizmu (regularne treningi zwiększają odporność na infekcję);
• sprawia, że płuca stają się bardziej wydolne;
• poprawia stan układu krążenia;
• obniża ryzyko chorób serca;
• to świetny sport dla cukrzyków;
• opóźnia proces starzenia się organizmu;
• pomaga utrzymać dobrą kondycję;
• angażuje wszystkie partie mięśni;
• spala tkankę tłuszczową, w trakcie jednego treningu można pozbyć się od 400 do 600 kalorii.
Poza aspektami fizycznymi, tenis – jak większość sportów – bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Osoby regularnie odwiedzające kort mogą odczuwać wyraźną poprawę nastroju, oczyścić głowę, zrelaksować się, a to wszystko w wyniku wydzielanych w trakcie ćwiczeń endorfin, czyli słynnego hormonu szczęścia.
W zasadzie nie występują. Samemu można grać ze ścianą, odbijając piłeczkę, korzystając z maszyny do piłek tenisowych lub ćwicząc serwis. Jeżeli natomiast zbierze się grupka znajomych, można rozegrać ciekawy mecz w tenisa, jak chociażby gra w debla. Istnieje też niskie ryzyko zderzenia się albo zakażenia, ponieważ zawodnicy znajdują się w bezpiecznej odległości od siebie i są oddzieleni siatką.
Kwestie finansowe również nie stanowią tu problemu. Do gry w tenisa ziemnego wystarczy prosty dres oraz wygodne obuwie sportowe. Sprzęt do gry (rakietkę i piłeczki) możemy wypożyczyć na miejscu. Koszt wynajmu kortu również nie jest wysoki – w zależności od miejsca cena waha się między 30 a 80 zł. Zawsze można natomiast skorzystać z bezpłatnych publicznych placówek, jak np. orliki.
Seniorom dobrze zrobi regularność ćwiczeń. Przykładowo: na początek raz w tygodniu o tej samej porze dnia, aby organizm się przyzwyczaił. Trening nie powinien być dłuższy niż godzina-dwie. Należy też unikać upałów, co w zasadzie dotyczy wszystkich, nie tylko osób starszych.
Ci zaś, których gra w tenisa ziemnego wciągnie wyjątkowo mocno, mogą sprawdzić swoje umiejętności na licznych turniejach amatorskich w całej Polsce. Zawody organizowane są również z uwzględnieniem kategorii wiekowych – także dla seniorów (w Polsce są zawody nawet dla osób powyżej 80. roku życia – dod. red.).
zdjęcie
To rozwijający się w Ameryce dynamiczny sport, który cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem zwłaszcza wśród tamtejszych seniorów. Gra odbywa się na mniejszym odcinku kortu tenisowego z piłeczką plastikową i wiosłem. Powyższe korzyści – psychiczne i fizyczne – są jednak adekwatne zarówno dla tenisa, jak i pickleballu. Sama dyscyplina jest zaś nieco łatwiejsza oraz przystępniejsza, co szczególnie sprzyja jej popularności wśród amerykańskich emerytów. W Polsce sport ten również „nabiera wiatru w żagle” – powstało już nawet oficjalne Stowarzyszenie Polskiego Pickleballu.
Foto wyróżniające: Anna Shvets / Pexels