Jak regularna gra w tenisa wpływa na organizm seniora?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak regularna gra w tenisa wpływa na organizm seniora?

Trudno znaleźć sport, który w większym stopniu byłby zarówno zdrowy, bezpieczny, jak i dla każdego. W tenisa ziemnego mogą się zaangażować nie tylko ludzie bardzo młodzi, ale także seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Żadnej z tych grup tenis nie wyklucza, a wręcz przeciwnie – dla obu organizowane są nawet turnieje.

Różnica wieku nie jest istotna

Tenis stanowi świetną formę spędzania czasu z licznych powodów. Poza kwestią zdrowia, o której będzie mowa w dalszej części artykułu, jest to idealna propozycja relaksu dla całej rodziny. W tenisie ważniejsze od samej sprawności fizycznej, budowy ciała, masy mięśniowej i siły uderzenia – jest technika. Właśnie dlatego osoby nawet o niemałej różnicy wieku mogą ze sobą rywalizować na równych warunkach. Bez taryfy ulgowej. 60-latek może więc rozłożyć na łopatki nawet 20-latka w świetnej kondycji. A ponieważ gra ta wymaga partnera, daje większą sposobność do poznawania nowych ludzi, chroniąc w ten sposób przed izolacją społeczną.

Tenis wydłuża życie

Badania wykazały, że aktywność ta może wydłużyć życie nawet do 10 lat! Ale to nie jedyna czysto zdrowotna zaleta tego sportu. Gra na korcie:
•  sprzyja hartowaniu organizmu (regularne treningi zwiększają odporność na infekcję);
•  sprawia, że płuca stają się bardziej wydolne;
•  poprawia stan układu krążenia;
•  obniża ryzyko chorób serca;
•  to świetny sport dla cukrzyków;
•  opóźnia proces starzenia się organizmu;
•  pomaga utrzymać dobrą kondycję;
•  angażuje wszystkie partie mięśni;
•  spala tkankę tłuszczową, w trakcie jednego treningu można pozbyć się od 400 do 600 kalorii.

Poza aspektami fizycznymi, tenis – jak większość sportów – bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Osoby regularnie odwiedzające kort mogą odczuwać wyraźną poprawę nastroju, oczyścić głowę, zrelaksować się, a to wszystko w wyniku wydzielanych w trakcie ćwiczeń endorfin, czyli słynnego hormonu szczęścia.

Czu istnieją przeszkody do wejścia na kort?

W zasadzie nie występują. Samemu można grać ze ścianą, odbijając piłeczkę, korzystając z maszyny do piłek tenisowych lub ćwicząc serwis. Jeżeli natomiast zbierze się grupka znajomych, można rozegrać ciekawy mecz w tenisa, jak chociażby gra w debla. Istnieje też niskie ryzyko zderzenia się albo zakażenia, ponieważ zawodnicy znajdują się w bezpiecznej odległości od siebie i są oddzieleni siatką.

Kwestie finansowe również nie stanowią tu problemu. Do gry w tenisa ziemnego wystarczy prosty dres oraz wygodne obuwie sportowe. Sprzęt do gry (rakietkę i piłeczki) możemy wypożyczyć na miejscu. Koszt wynajmu kortu również nie jest wysoki – w zależności od miejsca cena waha się między 30 a 80 zł. Zawsze można natomiast skorzystać z bezpłatnych publicznych placówek, jak np. orliki.

Seniorom dobrze zrobi regularność ćwiczeń. Przykładowo: na początek raz w tygodniu o tej samej porze dnia, aby organizm się przyzwyczaił. Trening nie powinien być dłuższy niż godzina-dwie. Należy też unikać upałów, co w zasadzie dotyczy wszystkich, nie tylko osób starszych.

Ci zaś, których gra w tenisa ziemnego wciągnie wyjątkowo mocno, mogą sprawdzić swoje umiejętności na licznych turniejach amatorskich w całej Polsce. Zawody organizowane są również z uwzględnieniem kategorii wiekowych – także dla seniorów (w Polsce są zawody nawet dla osób powyżej 80. roku życia – dod. red.).
zdjęcie

Pickleball – dyscyplina specjalnie dla seniorów

To rozwijający się w Ameryce dynamiczny sport, który cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem zwłaszcza wśród tamtejszych seniorów. Gra odbywa się na mniejszym odcinku kortu tenisowego z piłeczką plastikową i wiosłem. Powyższe korzyści – psychiczne i fizyczne – są jednak adekwatne zarówno dla tenisa, jak i pickleballu. Sama dyscyplina jest zaś nieco łatwiejsza oraz przystępniejsza, co szczególnie sprzyja jej popularności wśród amerykańskich emerytów. W Polsce sport ten również „nabiera wiatru w żagle” – powstało już nawet oficjalne Stowarzyszenie Polskiego Pickleballu.

Foto wyróżniające: Anna Shvets / Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzież przydatna do biegania przy niskich temperaturach
Odzież przydatna do biegania przy niskich temperaturach
Temperatury są coraz niższe, a Ty nie chcesz rezygnować z biegania? Zobacz, jaka odzież Ci się przyda.
Jak wybrać idealną przynętę miękką do wędkarstwa spinningowego?
Jak wybrać idealną przynętę miękką do wędkarstwa spinningowego?
Rozkoszuj się wędkarstwem spinningowym dzięki naszym ekspertom, którzy dzielą się radami na temat wyboru idealnej przynęty miękkiej. Dowiedz się, jakie przynęty najlepiej sprawdzają się w różnych warunkach i zastanów się, która przynęta będzie dla Ciebie idealna.
Okulary rowerowe. Czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiedni model?
Okulary rowerowe. Czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiedni model?
Sprawdźmy, czym akcesoria te różnią się od zwykłych okularów przeciwsłonecznych i jak wybrać model właściwie dopasowany do swoich potrzeb!
Ostatnie wpisy