Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk

Dość często odczuwasz mrowienie w dłoniach? Przyczyn może być wiele, poczynając od nadmiernego napięcia mięśni po ucisk na kręgi. Poznaj ćwiczenia, dzięki którym możesz sobie z tym poradzić.

Bardzo dokuczliwe, nieprzyjemne uczucie, jakim jest cierpnięcie i mrowienie rąk to skutek między innymi nadmiernego nacisku na kończyny. Zdarza się tak nocą, kiedy leżysz długo na jednym boku. O poranku wystarczy chwilę poruszać dłońmi, aby mrowienie minęło. Co jednak zrobić, kiedy przyczyna leży głębiej, a cierpnięcie rąk zdarza się także w ciągu dnia? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposób, jak sobie z tym poradzić. Podobny zestaw ćwiczeń stosuje się w fizjoterapii i działa on w większości przypadków.

Gdzie leży problem?

Zazwyczaj drętwienie rąk za dnia to problem z taśmą mięśniowo-powięziową. Zaczyna się ona na środku klatki piersiowej w okolicach mostka, a kończy dopiero na zakończeniach palców dłoni. Problem, który powstaje w okolicach klatki, jest więc jedną z wielu przyczyn bólu, drętwienia czy mrowienia rąk. Wiąże się to przede wszystkim z kłopotami z krążeniem krwi w obszarze mięśnia piersiowego większego w części obojczykowej mniejszej. Właśnie stamtąd krew odchodzi do ramienia, przedramienia i dalej do dłoni. Bardzo często błędnie odczytuje się te sygnały, jako problem z całymi mięśniami klatki piersiowej, czasem nawet z mięśniem sercowym. Jeśli zastosujesz te kilka ćwiczeń a ból w klatce i cierpnięcie rąk miną możesz mieć pewność, że problem leżał właśnie tam!

Wystarczą dwa ćwiczenia!

Okazuje się, że problem drętwienia rąk, którego przyczyna leży w taśmie mięśniowo-powięziowej można usunąć za pomocą dwóch prostych ćwiczeń, które opiszemy poniżej:

Pierwsze ćwiczenie jest banalnie proste, a przy tym bardzo skuteczne. Czego potrzebujesz? Jedynie ściany! Ustaw się do niej bokiem na odległość wyciągniętej ręki. Następnie podnieś ramię i przyłóż do ściany w taki sposób, aby cała dłoń się z nią stykała. Bardzo ważna kwestia – palce mają być skierowane do tyłu, tak aby wewnętrzna część przedramienia była skierowana do przodu. Wyprostuj rękę w łokciu i staraj się wciskać bark w dół. W takiej pozycji rozpocznij skręt tułowia w stronę od ściany. Już po kilku centymetrach skrętu powinieneś czuć dyskomfort w klatce piersiowej. Jeśli tak jest, cofnij się nieco, ma to być rozciąganie, nie zalążek do kontuzji. Nie czujesz dyskomfortu? W takim razie skręć tułów do tego momentu i również nieco się cofnij, gdy go poczujesz. Wisienką na torcie jest przechylenie głowy w kierunku od ściany. Wytrzymaj tak około dwóch minut i powtórz z wykorzystaniem drugiej ręki. Możesz wykonać kilka serii dla zmaksymalizowania efektów.

Teraz rozciągniesz mięśnie pochyłe, które zaczynają się na szyi, a kończą w okolicy drugiego żebra nieco powyżej klatki piersiowej. Jak to zrobić? Stój prosto, połóż dłoń prawej ręki na lewym obojczyku lub odwrotnie ( ćwiczenie wykonasz oczywiście z wykorzystaniem obu dłoni), kolejnym krokiem będzie przechylenie głowy do boku od obojczyka, na którym spoczywa dłoń. To jeszcze nie wszystko – odchylaj głowę w tył, w bok i przód, a także lekko ją skręcaj. Masz znaleźć pozycje, w której poczujesz maksymalne naciągnięcie występujące na przodzie szyi, a kończące się w okolicy kości barkowej czy wyrostka barkowego. To ćwiczenie również powinieneś wykonywać około 2 minuty na jedną stronę. Najlepiej, jeśli uda Ci się wykonać kilka serii. Mogą to być na przykład dwie serie rano i dwie serie wieczorem.

Doznania i efekty!

Już w ciągu kilku minut po zakończonych ćwiczeniach powinieneś poczuć, jak krew dopływa do ramienia, a następnie dłoni. Staną się cieplejsze – w końcu otrzymają tlen i pożywienie pozwalające im lepiej pracować. Na pierwsze efekty będziesz musiał poczekać kilka dni.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Twoje dziecko jest istnym wulkanem energii i nie lubi się nudzić? Podaruj mu minitrampolinę – najlepszy sposób na aktywną zabawę!
Ranking najlepszych namiotów!
Ranking najlepszych namiotów!
Wypoczynek na łonie dzikiej natury to świetny sposób na relaks i przeżycie niezapomnianych przygód. Dlatego wiele osób wybiera nocleg pod namiotem jako alternatywę dla zakwaterowania w hotelu czy domku wypoczynkowym.
Czy sport wodny to dobry wybór dla twojego dziecka?
Czy sport wodny to dobry wybór dla twojego dziecka?
Analizujemy korzyści pływania dla rozwoju dziecka oraz podpowiadamy, jak rozpocząć przygodę z tym sportem wodnym.
Ostatnie wpisy