Rodzinny wypad w góry – jak się do niego przygotować?
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinny wypad w góry – jak się do niego przygotować?

Góry to miejsce, do którego ciągnie ludzie ze względu na przepiękne widoki i dawkę adrenaliny, która dostarczana jest im podczas zdobywania szczytów. Tatry czy Sudety – to nie ma znaczenia, jeśli pała się miłością do tych rejonów. Każda okazja na wypad w te miejsca jest idealna, ale jak się przygotować do takiego wyjazdu, jeśli wyjeżdża się wraz z całą rodziną?

Co koniecznie zabrać na rodzinny wyjazd w góry?

Wybierając się w góry, nawet w upalne lato, nie można zapomnieć o kilku podstawowych rzeczach i gadżetach. Wydawać by się mogło, że skoro jest ciepło, to nie potrzeba cieplejszych ubrań, bo w sumie po co? Jest to jednak bardzo złudne myślenie, ponieważ góry to miejsce, w którym pogoda jest bardzo zmienna, a panujące tam temperatury zazwyczaj są niższe, niż w środkowej Polsce. Poza tym należy zadbać o to, aby wszyscy uczestnicy wyprawy mieli dopasowane do szlaku buty.

Optymalnym rozwiązaniem są wszystkie modele obuwia trekkingowego, ponieważ są one dostosowane do nawierzchni górskich. W sklepach można dostać zarówno sandały, jak i pełne buty zimowe. Koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy. To właśnie przez nią ucieka najwięcej ciepła. Sam kaptur może być niewystarczający. Jeśli za oknem słońce dosyć mocno grzeje, warto wybrać modele czapek dedykowane dla sportowców. Są one nie tylko lekkie, ale świetnie odprowadzają też pot, dzięki czemu chronią przed przewianiem.

Wycieczkowy plecak jako zabezpieczenie na wszystkie sytuacje

Wycieczkowy plecak to kolejny must have, który musisz mieć ze sobą podczas wyjazdu. Pokonywanie szlaków pieszo z dzieckiem wymaga nie tylko kondycji, ale także kilku elementów, które chronią zarówno malucha, jak i jego rodzica przed niespodziewanymi zdarzeniami. W taki plecak wycieczkowy warto spakować:

•  chusty lub nosidełka – z pewnością to drugie rozwiązanie będzie lepsze;

•  cieplejsze ubrania – kurtka z polarem, kurtka przeciwdeszczowa i kaftanik dla dziecka;

•  telefon komórkowy – koniecznie z naładowaną baterią, dodatkowo można włożyć jeszcze powerbank;

•  prowiant – czy to będzie rodzinny wypad na pół godziny, czy też dłuższa podróż w celu zdobycia Szrenicy, w plecaku musi znaleźć się coś do przekąszenia i napoje, które nawodnią organizmy;

•  ulubioną zabawkę dziecka.

Należy także pamiętać o apteczce, która powinna być w pełni wyposażona. Oprócz tego można zabrać spray na owady i niezbędne na co dzień leki. Na górską wyprawę można wyruszyć nawet z kilkumiesięcznym dzieckiem, ale trzeba pamiętać o wszystkich zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu się do wymarszu.

Dobry plan wyjazdu fundamentem udanej wyprawy

Aby wycieczka w góry była udana, musi być przede wszystkim dokładnie zaplanowana. Na początek należy określić budżet podróży, w którym trzeba się zmieścić i znaleźć odpowiedni nocleg, który będzie uwzględniał pobyt dziecka. Powinniśmy wszystko zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybierając miejsce podróży, należy zorientować się, jakie atrakcje są w pobliżu, aby dzieci miały także inne zajęcia niż tylko wspinanie się na szczyty.

Jak ubrać się na wyjście w trasę?

Wyjście w trasę z pewnością wymaga odpowiedniego ubioru. Jeśli jest to lato, powinniśmy włożyć ubrania stosowne do pogody, jednak w plecaku powinna znaleźć się dodatkowo kurtka, długie spodnie lub peleryna przeciwdeszczowa. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi się dynamicznie zmieniać. Dziecko warto ubierać w góry na cebulkę. Kilka warstw zdecydowanie lepiej będzie grzać niż jedna, a gdy maluch się spoci, to zawsze można którąś zdjąć. Odpowiedni ubiór gwarantuje ochronę podczas górskiej wyprawy, która może być nieprzewidywalna.Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wkładki do butów biegowych – czy warto z nich korzystać?
Wkładki do butów biegowych – czy warto z nich korzystać?
Stopy są jedynym kontaktem człowieka z podłożem. To one przenoszą wszystkie obciążenia związane z bieganiem. Co ważne, stopy stanowią podstawę dla kręgosłupa.
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Czy napoje sportowe dla dziecka to właściwy wybór? Jak nadmiar witamin może wpłynąć na jego zdrowie? Czy zdrowszą opcją będzie zwykła woda? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Zdrowe zasady funkcjonowania aktywnej mamy
Zdrowe zasady funkcjonowania aktywnej mamy
Jak zadbać o siebie po porodzie? Poznaj zdrowe zasady aktywnej mamy!
Ostatnie wpisy