Rodzinne wakacje w dobie koronawirusa – gdzie udać się na zagraniczny wypoczynek bez kwarantanny?
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinne wakacje w dobie koronawirusa – gdzie udać się na zagraniczny wypoczynek bez kwarantanny?

Sytuacja epidemiczna wpływa na zmieniające się wciąż przepisy dotyczące wyjazdów oraz kwarantanny. Planując wakacje 2021 warto dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi za granicą przepisami. W które miejsca można wyjechać bez konieczności przechodzenia kwarantanny?

Chorwacja

Jednym z tych europejskich krajów, w których nie wprowadzono obowiązkowej kwarantanny dla turystów, jest Chorwacja. Atrakcyjny kierunek turystyczny od lat jest wybierany przez tysiące Polaków na spędzenie rodzinnych wakacji. Kraj Półwyspu Bałkańskiego cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych z całej Europy, a duża część jego dochodów pochodzi właśnie z turystyki, dlatego chorwacki rząd zdecydował się poluzować obostrzenia. Po przylocie do Chorwacji nie trzeba odbywać kwarantanny, jednak przed wylotem z Polski należy wykonać test na obecność COVID-19.

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie

Podobne zasady dla zagranicznych turystów obowiązują także na Półwyspie Iberyjskim. Hiszpanie dotkliwie przeżyli czas pandemii, dlatego zdejmowanie obostrzeń następowało u nich etapami. W okresie wakacyjnym hiszpańskie prawo nie wymaga teraz odbycia kilkunastodniowej kwarantanny po wjeździe do kraju, natomiast przed wylotem z naszej ojczyzny należy wykonać test.

Portugalia

Dobrą wakacyjną lokalizacją w Europie jest również Portugalia. Przepisy aktualnie obowiązujące na terenie tego kraju nie wymagają od turystów odbycia kwarantanny. Co ciekawe, Portugalia – podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej – wymaga wykonania testu na obecność koronawirusa przed wylotem lub bezpośrednio po wylądowaniu w kraju, jednak rząd Portugalii zaoferował bezpłatne badania dla wszystkich wjeżdżających do kraju turystów. Badania muszą też wykonać turyści, którzy podróżują na Maderę lub Azory.

Meksyk

Meksyk to jedna wyjątkowych lokalizacji na naszej liście, ponieważ tamtejszy rząd w pełni dostosował się do potrzeb turystów. W Meksyku po przylocie nie tylko nie trzeba odbywać kwarantanny, ale nie jest wymagane posiadanie aktualnego i negatywnego testu na obecność koronawirusa. Wyjątkiem od tej reguły jest podróż do Meksyku liniami lotniczymi KLM, które wprowadziły do swego regulaminu obowiązkowe badania dla wszystkich pasażerów.

Dominikana

Malownicza wyspa na Morzu Karaibskim to jedno z najpiękniejszych i zarazem najchętniej odwiedzanych miejsc urlopowych w tej części świata. Republika Dominikany od lat utrzymuje się z przychodów biznesu turystycznego, dlatego pandemia koronawirusa mocno nadszarpnęła gospodarkę kraju. W tym roku obostrzenia zdjęto, toteż podróżujący na Dominikanę nie muszą martwić się o odbycie kwarantanny lub przeprowadzenie testu. Do kraju można przylecieć bez aktualnego testu na obecność COVID-19 i nie trzeba go wykonywać na miejscu.

Cenne informacje przed zagranicznym wyjazdem na wakacje

Bez testów i obowiązku kwarantanny można też podróżować do Albanii, Czarnogóry, Macedonii oraz na Kostarykę. Aktualne testy PCR lub antygenowe należy zaś wykonać przed wylotem na urlop do Bułgarii, Egiptu, Grecji, Kenii, Kuby, Malty, Malediwów, Szwecji, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Włoch.

W niektórych z tych krajów można wykonać bezpłatny test na lotnisku tuż po przylocie. Z tego powodu warto sprawdzić obowiązujące aktualnie przepisy jeszcze na kilka godzin przed planowanym wylotem. Wszystkie testy muszą być opisane w języku angielskim.

Istotną informacją jest także fakt, że od 5 czerwca polski rząd przedłużył obowiązującą dotychczas zasadę podróżowania, według której osoby powracające do Polski z zagranicznej wycieczki poruszające się zbiorowym transportem publicznym muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie. Możliwość zwolnienia z tego obowiązku istnieje w przypadku wykonania testu na obecność koronawirusa w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy kraju. Wynik musi zostać zgłoszony do lokalnego sanepidu, natomiast koszt wykonania badania ponosi sam podróżnik.

Foto wyróżniające: Marco Verch Professional Photographer / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Aktywność fizyczna dzieci od jakiegoś czasu regularnie wystawiana jest na próby, w związku z czym rodziców i ich pociechy z […]
Porównanie strategii radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i introwertyków
Porównanie strategii radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i introwertyków
Analizujemy stategie radzenia sobie z emocjami u osób z zaburzeniem borderline, zespołem Aspergera i osób introwertycznych. Zrozumienie tych technik może pomóc w lepszym zrozumieniu i wsparciu tych grup.
Regeneracja dla aktywnych mam – 10 najlepszych sposobów
Regeneracja dla aktywnych mam – 10 najlepszych sposobów
W dzisiejszym świecie niezwykle trudno jest znaleźć czas dla samych siebie. Szczególnie, gdy do obowiązków zawodowych, domowych oraz treningów dochodzi […]
Tagi
Ostatnie wpisy