Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?

Chorwacja to niezwykle popularny kierunek wakacyjnych wojaży, który co roku przyciąga turystów z Polski. Ładna pogoda, urozmaicone plaże oraz mnóstwo atrakcji – to tylko kilka powodów, dla których warto się tam wybrać. Jadąc z dzieckiem trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrana lokalizacja była bezpieczna dla malucha.

Jak zaplanować zagraniczny urlop z dzieckiem?

Pasję do podróżowania i poznawania nowych miejsc warto zaszczepiać u dziecka od najmłodszych lat. Niektórzy rodzice stronią od dłuższych wyjazdów z kilkulatkami. Obawy są różnorodne.

•  Jak dziecko zniesie daleką podróż?
•  Co zrobić, gdy będzie brzydka pogoda i maluch będzie się nudził?
•  Jak szkrab zareaguje na nowe menu?
•  Jak spakować do bagażnika samochodu wszystkie niezbędne akcesoria?

Wakacyjna wyprawa z dzieckiem nie musi wcale oznaczać pasma niepowodzeń i piętrzących się trudności. Grunt to odpowiedni plan i trafny wybór miejsca wypoczynku, które będzie zapewniało maluchom bezpieczeństwo i rozrywkę dostosowaną do ich wieku.

Wbrew pozorom, nie musisz pakować na wakacyjną wyprawę połowy dobytku. Może wyobrażasz sobie, że na wyjeździe konieczna będzie wanienka, krzesełko do karmienia i łóżeczko turystyczne. Owszem, te akcesoria są przydatne, ale nikt nie każe Ci wozić ich przez pół Europy. Coraz większa liczba hoteli oferuje pokoje rodzinne, uwzględniające potrzeby małych dzieci. Znajdziesz w nich wszystko, co jest potrzebne do codziennej opieki nad maluchem.

Przykład pierwszy z brzegu – Amadria Park Andrija w Szybeniku. Położony jest zaledwie kilkadziesiąt metrów od plaży. Taka lokalizacja sprawi, że w kilka chwil dotrzesz nad wodę i nie narazisz dziecka na długą wędrówkę. Ponadto możesz zamówić w hotelu specjalne menu dostosowane do dziecięcego podniebienia.

Dostępne są także foteliki do karmienia najmniejszych. Jeżeli pogoda się zepsuje, możecie skorzystać z atrakcji oferowanych przez pokój zabaw. Wybierasz się na wyspę Krk? Ofertę dostosowaną dla rodzin z dziećmi ma np. hotel Drazica.

Na co zwrócić uwagę wybierając hotel w Chorwacji?

Niemal cała Chorwacja żyje turystyką. Na miejscu znajdziesz niezliczoną liczbę hoteli, pensjonatów, campingów oraz kwater prywatnych. Nie brakuje nawet osób jadących do Chorwacji bez wcześniejszej rezerwacji miejsca noclegowego. Taki spontaniczny wyjazd nie sprawdzi się jednak w przypadku rodzin z małymi dziećmi. W trosce o dogodne warunki pobytu i bezpieczeństwa malca, zarezerwuj nocleg odpowiednio wcześniej i wybierz takie miejsce, które jest przystosowane dla dzieci.

Wśród kurortów cieszących się sporym zainteresowaniem wskazać można m.in. na takie miasta jak Makarska, Omis, Brela czy Vodice. Wybierając hotel na rodzinny wypoczynek, zapoznaj się dokładnie z opisem udogodnień i miejscowych atrakcji. Jeżeli chcesz jechać w miejsce, w którym plaża nie jest bezpieczna dla maluchów (znajdują się na niej strome zejścia do wody), to zwróć uwagę, aby na terenie hotelu był basen dla dzieci.

Porady dla rodzin planujących podróż samochodem z dzieckiem do Chorwacji

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, ile czasu może Ci zająć podróż. Google Maps określa orientacyjny czas potrzebny do pokonania trasy Kraków – Makarska na 13 h. Jednak gdy podróżujesz z Olsztyna, to w samochodzie spędzisz o 5 h więcej. Dla małych dzieci może to okazać się to zbyt dużym wyzwaniem. Dbając o komfort malucha, zaplanuj po drodze przystanek z noclegiem.

Pomyśl też o atrakcjach, które urozmaicą długą podróż. Tablet z bajkami nie wystarczy. Sięgnij pamięcią do czasów dzieciństwa. Jakie gry sprawiały, że długa trasa w góry lub nad morze minęła w mgnieniu oka? Może były to popularne łańcuszki słowne lub odgadywanie nazw miast na podstawie tablic rejestracyjnych mijanych pojazdów?

Zaplanuj podróż, uruchom wyobraźnię i dostosuj gry do wieku dzieci. Już więcej nie usłyszysz magicznego tekstu, którym tak chętnie posługiwał się Osioł z popularnej bajki („daleko jeszcze?”).

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
W ostatnim czasie w naszym kraju kładzie się coraz większy nacisk na rozwój sportu wśród dzieci oraz młodzieży. Przed kilkoma […]
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Swego czasu przyjęło się, że ćwiczenia są niewskazane dla diabetyków. Medycyna poszła jednak do przodu i dowiodła, że ćwiczenia nie […]
Porównanie wydajności różnych modeli iMac: co warto wiedzieć przed zakupem
Porównanie wydajności różnych modeli iMac: co warto wiedzieć przed zakupem
Porównanie wydajności i funkcji różnych modeli iMac, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru przy zakupie.
Tagi
Ostatnie wpisy