Upadki nieodłączną częścią sportu – o najczęstszych przyczynach kontuzji u aktywnych dzieci
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Upadki nieodłączną częścią sportu – o najczęstszych przyczynach kontuzji u aktywnych dzieci

Sport to zdrowie – głosi popularny slogan. Każdy jednak wie, że z aktywnością fizyczną (zwłaszcza u dzieci) wiąże się niebezpieczeństwo kontuzji. Które z nich są najczęstsze i jak im zapobiegać?

Fizyczny rozwój dziecka

Dziecięce ciało znajduje się w fazie gwałtownego rozwoju. Nie jest jeszcze ustabilizowaną strukturą jak u osoby dorosłej, co widać doskonale na przykładzie wzrostu. Choć zasadniczo rozrost kości trwa do 21. (u kobiet) i 25. (u mężczyzn) roku życia, to szczególnie intensywny okres rozkwitu ciała przypada w gruncie rzeczy na większość młodzieńczych lat (bo aż do 16/18 roku życia). Dlatego tak ważne jest, aby dzieci wykazywały aktywność fizyczną, która wspomaga prawidłowy rozwój szkieletu i dlatego też kontuzje są nieuniknione (ze względu na niestabilną strukturę ciała). 

Urazy ostre

Obdrapania, delikatne skaleczenia, obtarcia, siniaki to norma. Takie uszkodzenie ciała wystarczy przemyć, nakleić plaster i po sprawie. Zresztą wiele z takich doświadczeń okazuje się być niezwykle cennych dla dziecka, które dopiero poznaje świat. Nie należy więc z całych sił trzymać malca z dala od wszelkich kłopotów, młodzi skaterzy są tego znamiennym przykładem – ilość upadków zwiększa umiejętności jazdy na deskorolce. 

Czasami jednak wystarczy mały kamyczek, a kółka się gwałtownie zatrzymają i dziecko wyląduje na asfalcie. Po chwili zorientuje się, że nie może stanąć na nodze. Wtedy ma do czynienia z pierwszą z najczęstszych kontuzji, czyli skręceniem lub zwichnięciem dolnej kończyny (kostki). W gorszych przypadkach może dojść nawet do złamania kości piszczelowej. Objawami uszkodzenia jest gwałtowne opuchnięcie bolącego miejsca oraz niemożność wykonywania jakiegokolwiek ruchu uszkodzoną częścią kończyny.

W takich sytuacja najlepiej jest schłodzić obolałe miejsce, w ten sposób obniżamy stan zapalny, a także podać lek przeciwbólowy (zawierający ibuprofen). Następnym, koniecznym krokiem jest udanie się do lekarza, który zdiagnozuje uszkodzenie i podejmie odpowiednie działania. 

Urazy wynikające z przeciążenia

Do tej pory omówiliśmy pierwsze z dwóch najczęściej występujących u dzieci rodzajów uszkodzeń, czyli urazy ostre (skręcenia, zwichnięcia, siniaki i złamania). Powiedzieliśmy też sobie, co należy wtedy zrobić.

Istnieje jednak jeszcze druga kategoria uszkodzeń i są nimi przeciążenia. Przyczyną ich występowania jest zbyt mocne rozciągnięcie mięśnia, do którego dochodzi np. podczas nagłego szarpnięcia, obrotu itp. W jego wyniku dziecko może odczuwać ostry ból, ponieważ mięśniom zaczęło brakować elektrolitów oraz wody, co w konsekwencji nie pozwoliło wygenerować odpowiedniej ilości kwasu mlekowego. 

Jeżeli dojdzie do przeciążenia, sugerowane są: po pierwsze – odpoczynek, aby uszkodzony mięsień miał czas na regenerację; po drugie: gorąca kąpiel, która obniży ciśnienie, pozwoli dziecku się uspokoić i złagodzi nieco ból; po trzecie: rozmasowanie uszkodzonego miejsca. 

Jeżeli natomiast do uszkodzenia w wyniku przeciążenia dojdzie w okolicach ścięgna (np. Achillesa), najlepiej będzie, jeśli bolące miejsce obłożymy zimnym opatrunkiem, a po kilku dniach zastosujemy np. maść przeciwzapalną. Jeżeli ból nie ustąpi, konieczne jest udanie się do specjalisty.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Napój roślinny – zdrowa alternatywa dla mleka
Napój roślinny – zdrowa alternatywa dla mleka
Jakie napoje roślinne cieszą się największą sławą i jakie jest ich zastosowanie?
5 aktywnych form dotarcia do miejsca pracy
5 aktywnych form dotarcia do miejsca pracy
Zamień samochód czy komunikację miejską na aktywny sposób dotarcia do miejsca pracy!
Jak zdrowo gubić zbędne kilogramy?
Jak zdrowo gubić zbędne kilogramy?
Szukasz sposobu na zdrowe pozbycie się nadwagi? Chcesz schudnąć, ponieważ dbasz o swoje zdrowie? Sprawdź, jak przygotować się do procesu redukcji, co jest najważniejsze podczas zmieniania sylwetki i jakie sporty mogą okazać się idealne dla osoby w Twojej sytuacji.
Ostatnie wpisy