Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej na wiosnę? Porady dla seniorów
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej na wiosnę? Porady dla seniorów

Coraz bliżej wiosny, wiele osób zastanawia się, jak teraz wrócić do aktywności fizycznej na zewnątrz. Specjalnie dla Was wyselekcjonowaliśmy najlepsze porady!

Odpowiedni ubiór 

Na wstępie ważne jest, aby zabezpieczyć się odpowiednim ubiorem (oraz kilkoma witaminami np. D i C). Obuwie powinno być wygodne, dostosowane do naszej stopy i do zmiennych warunków atmosferycznych, wciąż bowiem może dopaść nas garncowa pogoda: deszcz, wiatr, burza, grad i nagłe słońce. Zaopatrz się także w ubrania termoaktywne, które pozwolą chronić ciało przed utratą ciepła – zabezpieczą Cię przed potencjalną grypą i niekorzystną przerwą w ćwiczeniach. 

Pierwsze kroki – zalecana dawka ruchu 

Jeżeli przez ostatnie miesiące siedzieliśmy w domu, to powrót do aktywności fizycznej nie będzie taki prosty. Zwłaszcza że wciąż dokucza nam pandemia. W takiej konfiguracji wiele osób ma zastygłe stawy, nierozruszane mięśnie i bardzo słabą kondycję. Zacznijmy więc od podstaw. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy dorosły człowiek powinien uprawiać sport o umiarkowanej intensywności przez przynajmniej dwie i pół godziny tygodniowo oraz aktywność fizyczną o wzmożonej aktywności przez co najmniej 75 minut. Może to być dobra wskazówka dla wszystkich, którzy zastanawiają się, ile powinny trwać ich ćwiczenia na starcie. Wspomnijmy również o krokach, na które coraz częściej zwraca się uwagę. WHO podaje, że średnio powinniśmy robić od 6 do 8 tysięcy kroków minimum. 

Ćwiczenia dla osób starszych

W przypadku seniorów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście są i tacy, którzy emanują witalnością nawet w wieku 70 lat i zawstydziliby niejednego nastolatka. Inni natomiast cierpią choćby na choroby przewlekłe bądź dopiero co skończyli zmagać się z innymi problemami zdrowotnymi. Dlatego właśnie, nim podejmie się bezpośrednie działania, dobrze byłoby skonsultować nasze przedsięwzięcie z lekarzem. On poinstruuje nas, na ile można sobie pozwolić, gdzie znajduje się limit naszego organizmu. W następnej kolejności należałoby skierować kroki do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Bardzo często są oni przygotowywani do pracy z seniorami i na pewno doradzą odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą utrzymać starszym osobom wysoki poziom aktywności fizycznej, ale zarazem nie obciążą nazbyt organizmu. 

Aktywność fizyczną seniorzy mogą uprawiać na kilka sposobów: indywidualnie – w domu lub na zewnątrz oraz grupowo. W pierwszym przypadku część ćwiczeń, które można wykonywać w zaciszu własnego mieszkania, można znaleźć w Internecie. Inne natomiast to dla przykładu bardzo popularne spacery w wydaniu nordic walking. 

W przypadku ćwiczeń grupowych należy się zapisać na zajęcia. Często takie kursy organizowane są przez Domy Opieki Społecznej bądź Domy Kultury. Na oficjalnej stronie miasta z pewnością znajdziemy informacje, które instytucje zajmują się takimi sprawami, można również wykonać telefon na infolinię, gdzie takowa informacja zostanie natychmiast udzielona.

Źródło: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty?
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty?
Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty oraz jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie.
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, skutecznie utrudniając aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Jak wybrać idealne rozwiązanie do tłumienia hałasu w telekomunikacji?
Jak wybrać idealne rozwiązanie do tłumienia hałasu w telekomunikacji?
Zapraszamy do poznania efektywnych rozwiązań, które pomogą Ci wybrać najdoskonalsze narzędzia do eliminacji hałasu w telekomunikacji. Zrozum, jak technologia może poprawić jakość Twoich rozmów.
Ostatnie wpisy