Ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby utrzymać właściwą kondycję fizyczną?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby utrzymać właściwą kondycję fizyczną?

Specjaliści przekonują, że aktywny senior to zdrowszy senior. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby taka aktywność korzystnie wpłynęła na stan ich zdrowia.

Dlaczego ruch w podeszłym wieku to dobry pomysł?

Siedzący tryb życia może bardzo niekorzystnie wpływać na stan zdrowia i to nie tylko u seniorów. Nie trzeba angażować się w wyczerpującą aktywność fizyczną, aby na własnej skórze poczuć dobroczynne działanie, jakie może spowodować codzienna dawka ruchu. Krótki spacer – tyle wystarczy, aby poczuć się lepiej i sprawić, by organizm nieco sprawniej funkcjonował. Liczy się nie tyle długość czy intensywność spaceru, ile regularność ćwiczeń. Jeżeli raz na kilka tygodni wybierzesz się na długi i męczący spacer, to nie spodziewaj się, że stan Twojego zdrowia nagle się poprawi. Zamiast takiej “zrywanej” aktywności, postaw na regularne spacery – w miarę możliwości każdego dnia dokładaj kolejną cegiełkę do lepszej kondycji fizycznej. Wytrwaj w tym postanowieniu, a zdziwisz się, jak szybko poczujesz się młodziej!

Zrób pierwszy krok – pokonaj własne ograniczenia

Jak przed laty śpiewała pewna znana piosenkarka: „najtrudniejszy pierwszy krok”. Później pójdzie jak z przysłowiowego płatka. Pamiętaj, że wiele ograniczeń tkwi w Twojej głowie, a najgorsze z nich to lenistwo, brak motywacji oraz obawa o to, co pomyślą sobie inni. Jeszcze do niedawna widok seniora dbającego o dobrą kondycję fizyczną powodował krzywe uśmieszki i kąśliwe uwagi. Na szczęście to się zmienia – w dzisiejszych czasach nawet na siłowni można spotkać specjalne zajęcia organizowane z myślą o seniorach.

Ile kroków dziennie wykonać, aby być zdrowszym?

Celem, do którego powinny dążyć osoby zdrowe, jest liczba 10000 kroków każdego dnia. To około 6 kilometrów. Czy to dużo, czy mało – zależy od indywidualnej kondycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w przypadku osób starszych, taki dystans do przebycia może być nieosiągalny. Jak donosi Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego, już 5000 kroków pozwoli na poprawę stanu zdrowia. Pamiętaj, że w tę liczbę wliczają się wszystkie kroki, jakie wykonasz od przebudzenia do położenia się spać. Chcesz skrupulatnie liczyć kroki? Zainwestuj w odpowiedni sprzęt. Nie musisz kupować zegarka sportowego z GPS-em. Wystarczy prosty krokomierz – podstawowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych.

Jak zwiększyć dzienną liczbę kroków?

Najlepszym sposobem na zwiększenie dziennej liczby kroków, są spacery. Możesz spacerować w pojedynkę, a możesz na przechadzkę zaprosić kogoś ze znajomych. Jeżeli jednak nie masz na tyle czasu, aby każdego dnia wybrać się na dłuższy spacer, to korzystaj z okazji, które się pojawiają w ciągu dnia. Dojeżdżasz do lekarza, znajomych czy do sklepu autobusem? Wysiądź przystanek wcześniej – zawsze to przynajmniej kilkaset dodatkowych kroków do pokonania. Jeździsz samochodem? Też możesz wykorzystać ten trik – zaparkuj samochód przecznicę wcześniej! Masz dobrą kondycję? Zamień windę na schody. Ta opcja jest jednak tylko dla osób, które są w pełni zdrowe.

Jakie aktywności fizyczne będą odpowiednie dla seniorów?

Obserwując aktywnych fizycznie seniorów, coraz częściej można się przekonać o tym, że wiek nie stanowi żadnej bariery w przypadku większości sportów czy aktywności fizycznych. Jednak, aby zyskać pewność, że Twój stan zdrowia pozwala na wysiłek o określonej intensywności, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może się okazać, że do właściwej oceny stanu zdrowia będziesz musiał wykonać kilka badań. Jest jednak pewna aktywność, która w przypadku większości seniorów jest bezpieczna – mowa o spacerach! To świetny sposób na poprawę kondycji i lepszy humor. Dostosuj długość i intensywność spaceru do swoich możliwości. Chcesz nieco bardziej urozmaicić spacery? Weź w garść specjalne kijki i spróbuj swoich sił na ścieżce nordic walking w pobliskim lesie lub parku! Każdy krok przybliży Cię do lepszego zdrowia i samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna to szansa na redukcję tkanki tłuszczowej i lepsze dotlenienie organizmu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szkoła mistrzostwa sportowego – jak wygląda edukacja poprzez sport?
Szkoła mistrzostwa sportowego – jak wygląda edukacja poprzez sport?
Szkoła mistrzostwa sportowego to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich dzieci, które planują związać swoją przyszłość ze sportem.
Ćwiczenia aerobowe – sposób na poprawę kondycji mózgu u osób w podeszłym wieku
Ćwiczenia aerobowe – sposób na poprawę kondycji mózgu u osób w podeszłym wieku
Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia mają wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na działanie mózgu. Jaki wpływ mają jednak na kondycję mózgu osób starszych?
Kakao ceremonialne jako narzędzie w pracy terapeutycznej: Jak wspomaga procesy terapeutyczne
Kakao ceremonialne jako narzędzie w pracy terapeutycznej: Jak wspomaga procesy terapeutyczne
Kakao ceremonialne staje się coraz bardziej popularne jako narzędzie wspomagające procesy terapeutyczne.
Ostatnie wpisy