Na czym polega rehabilitacja?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega rehabilitacja?

Artykuł sponsorowany

Zdrowie i dobra kondycja pozwalają na pełne korzystanie z życia. Niestety różne sytuacje losowe takie jak wypadek lub choroba sprawiają, że kondycja oraz sprawność ruchowa może znacznie się pogorszyć. Wtedy z pomocą przychodzi rehabilitacja. Dowiedz się, na czym dokładnie ona polega. 

Rehabilitacja – co to takiego?

Rehabilitacja to według definicji szereg działań (leczniczych, psychologicznych, społecznych, organizacyjnych, technicznych i edukacyjnych) podejmowanych na rzecz konkretnej osoby i mających na celu przywrócenie całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej, lub psychicznej. Oznacza to, że rehabilitacja to forma przywracania pacjenta do sprawności umożliwiającej mu funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Dla kogo jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to proces, któremu poddawani się zazwyczaj pacjenci po wypadkach lub cierpiący na różne choroby przewlekłe. W przypadku takich pacjentów stosowana jest tak zwana rehabilitacja medyczna, czyli rehabilitacja prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, składający się z lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek oraz między innymi fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, psychologów i logopedów, która ma celu całkowite lub częściowe przywrócenie do zdrowia. 

Należy jednak pamiętać, że możemy wyróżnić także rehabilitację społeczną, zawodową oraz sportową – każda z nich może występować samodzielnie lub jako uzupełnienie rehabilitacji medycznej. 

Rehabilitacja a fizjoterapia

Rehabilitacja to często mylone ze sobą pojęcia. Wbrew pozorom nie są to synonimy. Czym więc różni się rehabilitacja od fizjoterapii?

Fizjoterapia to proces, który zajmuje się jedynie fizycznym aspektem powrotu do zdrowia. Stosuje się w niej różne zabiegi (na przykład kinezyterapia, fizykoterapia oraz masaże lecznicze), których celem jest dostarczenie organizmowi odpowiednich bodźców prowokujących regenerację. Należy pamiętać, że głównym zadaniem fizjoterapii jest zwalczanie bólu, ale jest także niezwykle pomocna w zapobieganiu nawrotów kontuzji. 

Rehabilitacja jest zaś znacznie szerszym pojęciem, ponieważ obejmuje ona kilka procesów prowadzących po poprawy kondycji pacjenta. Można więc powiedzieć, że fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, jednak nie jej synonimem. Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja Łomianki są miejscem, gdzie z pewnością znajdziesz wielu doświadczonych specjalistów.

Jako pacjent lub bliska osoba pacjenta wymagającego rehabilitacji, koniecznie zajrzyj na stronę https://puer-zawiercie.pl/.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zajęcia pod chmurką i plenerowe siłownie sposobem na aktywny relaks
Zajęcia pod chmurką i plenerowe siłownie sposobem na aktywny relaks
Trening na plenerowej siłowni to znakomita alternatywa dla ćwiczeń wykonywanych w domu czy na siłowni. Stanowi on idealne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów.
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Twoje dziecko jest istnym wulkanem energii i nie lubi się nudzić? Podaruj mu minitrampolinę – najlepszy sposób na aktywną zabawę!
Dlaczego aktywne dzieci powinny jeść nowalijki?
Dlaczego aktywne dzieci powinny jeść nowalijki?
Wartości odżywcze zawarte w sezonowych warzywach wzmacniają młody organizm, uzupełniają niezbędne mikroelementy i poprawiają odporność dziecka.
Ostatnie wpisy