Na czym polega rehabilitacja?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega rehabilitacja?

Artykuł sponsorowany

Zdrowie i dobra kondycja pozwalają na pełne korzystanie z życia. Niestety różne sytuacje losowe takie jak wypadek lub choroba sprawiają, że kondycja oraz sprawność ruchowa może znacznie się pogorszyć. Wtedy z pomocą przychodzi rehabilitacja. Dowiedz się, na czym dokładnie ona polega. 

Rehabilitacja – co to takiego?

Rehabilitacja to według definicji szereg działań (leczniczych, psychologicznych, społecznych, organizacyjnych, technicznych i edukacyjnych) podejmowanych na rzecz konkretnej osoby i mających na celu przywrócenie całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej, lub psychicznej. Oznacza to, że rehabilitacja to forma przywracania pacjenta do sprawności umożliwiającej mu funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Dla kogo jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to proces, któremu poddawani się zazwyczaj pacjenci po wypadkach lub cierpiący na różne choroby przewlekłe. W przypadku takich pacjentów stosowana jest tak zwana rehabilitacja medyczna, czyli rehabilitacja prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, składający się z lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek oraz między innymi fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, psychologów i logopedów, która ma celu całkowite lub częściowe przywrócenie do zdrowia. 

Należy jednak pamiętać, że możemy wyróżnić także rehabilitację społeczną, zawodową oraz sportową – każda z nich może występować samodzielnie lub jako uzupełnienie rehabilitacji medycznej. 

Rehabilitacja a fizjoterapia

Rehabilitacja to często mylone ze sobą pojęcia. Wbrew pozorom nie są to synonimy. Czym więc różni się rehabilitacja od fizjoterapii?

Fizjoterapia to proces, który zajmuje się jedynie fizycznym aspektem powrotu do zdrowia. Stosuje się w niej różne zabiegi (na przykład kinezyterapia, fizykoterapia oraz masaże lecznicze), których celem jest dostarczenie organizmowi odpowiednich bodźców prowokujących regenerację. Należy pamiętać, że głównym zadaniem fizjoterapii jest zwalczanie bólu, ale jest także niezwykle pomocna w zapobieganiu nawrotów kontuzji. 

Rehabilitacja jest zaś znacznie szerszym pojęciem, ponieważ obejmuje ona kilka procesów prowadzących po poprawy kondycji pacjenta. Można więc powiedzieć, że fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, jednak nie jej synonimem. Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja Łomianki są miejscem, gdzie z pewnością znajdziesz wielu doświadczonych specjalistów.

Jako pacjent lub bliska osoba pacjenta wymagającego rehabilitacji, koniecznie zajrzyj na stronę https://puer-zawiercie.pl/.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tani sposób na rower elektryczny
Tani sposób na rower elektryczny
Jeżeli chcemy mieć zupełnie nowy rower elektryczny, musimy zdecydować się na odłożenie większej porcji gotówki. Jednak wielu z nas już posiada rowery, które mogłyby doskonale posłużyć jako bazę pod napęd elektryczny.
Jak wybrać odpowiedni toner do Twojej drukarki – poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiedni toner do Twojej drukarki – poradnik dla początkujących
Poradnik dla początkujących na temat wyboru odpowiedniego tonera do drukarki. Dowiedz się, jak dopasować model, unikać powszechnych błędów i osiągnąć najlepszą jakość druku.
Jak zapobiec nadwadze dziecka – o znaczeniu zdrowego odżywiania od najmłodszych lat
Jak zapobiec nadwadze dziecka – o znaczeniu zdrowego odżywiania od najmłodszych lat
Otyłość i nadwaga z roku na rok towarzyszą coraz większej liczbie dzieci. Wpływ na to ma niezdrowa żywność oraz brak aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak możesz uchronić przed tym swoją pociechę.
Ostatnie wpisy