Jak zacząć naukę łucznictwa?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zacząć naukę łucznictwa?

Artykuł sponsorowany

Łucznictwo to dyscyplina sportu, którą mogą trenować zarówno dzieci, jak i dorośli, nie wymagająca posiadania pozwoleń. Umiejętność strzelania z łuku kształtuje dyscyplinę oraz rozwija koncentrację. Od czego zacząć przygodę z tym sportem?

Wydawać by się mogło, że łucznictwo jest stosunkowo proste i nie wymaga szczególnych przygotowań. Nic bardziej mylnego! Prawidłowe strzelanie musi być podparte nie tylko doborem łuku, ale też kilkoma innymi ważnymi elementami.

Właściwy łuk

Istnieje kilka rodzajów łuków:
•  klasyczny
•  bloczkowy
•  rekreacyjny
•  polowy

Osobom początkującym poleca się łuki rekreacyjne, które są proste w obsłudze i dość lekkie, albo łuk klasyczny. Różny jest materiał, z którego tworzone są łuki. Dostępne są drewniane oraz z włókna szklanego, węglowego i aluminium.

W wyborze należy się kierować również tym, jak często będziemy używać łuku. Inne parametry mają modele przeznaczone do rekreacyjnego, sporadycznego użytkowania, inne do sportowego.

Łuk można dopasować pod kątem siły naciągu. Przyjmuje się, że dla kobiet powinna ona wynosić do 12 kg, natomiast dla mężczyzn – 15 kg. Dzieci do 12. roku mogą wybierać naciąg o sile maksymalnie 8-10 kilogramów. Warto pamiętać, aby na początku nie wybierać modelu z wyższymi wartościami, ponieważ z powodu braku umiejętności, nie będziemy mogli swobodnie posługiwać się naciągiem.

Można też wypróbować kilka rodzajów tak, aby dobrać ten, którym operowanie nie sprawia nam większych trudności. Należy jednak mieć na uwadze, że im cięższy łuk i naciąg, tym trudniej jest oddać precyzyjny czy chociażby dobry strzał.

Należy też dopasować długość samego łuku. Przyjmuje się, że powinien być on o 10 centymetrów dłuższy niż wzrost łucznika.

Dobór strzał

Podobnie jak w przypadku łuków, tak i wśród strzał wybór jest dość szeroki. Możemy bowiem zdecydować się na strzały:
•  aluminiowe
•  drewniane
•  z włókna szklanego
•  karbonowe

Aby zacząć przygodę z łucznictwem, najlepiej wybrać jest strzały z włókna szklanego. Dlaczego? Ponieważ są one elastyczne, bardzo lekkie a zarazem dość wytrzymałe.

Muszą one być dobrane pod kątem giętkości (tzw. spinu), długości oraz wagi. Aby dopasować te wartości, musimy ustalić, z jakiej odległości będziemy chcieli oddawać strzały. Pamiętajmy, że jeżeli strzała będzie zbyt giętka, może być znoszona przez wiatr, podobnie w przypadku twardej – nie będzie ona leciała precyzyjnie do celu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie kilku rodzajów.

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na wagę strzały. Średnio na na 1 kilogram siły naciągu przypada 1,50 grama wagi strzały.

Istotnym elementem jest grot – początkujący powinny wybrać toczony field lub point, który stabilizuje strzałę w locie.

Na koniec opierzenie. Jeżeli chcemy strzelać na dłuższe dystanse, wybierajmy raczej strzały z mniejszą ilością opierzenia, zajmującego około 12 centymetrów.

Przydatne dodatki

Warto nabyć też karwasz, czyli ochraniacz przedramienia. Zapobiegnie on bolesnym obtarciom, jakie mogą powstać przy nauce łucznictwa. Drugim elementem są skórzane rękawice – dzięki nim chronimy koniuszki palców przed otarciami.

Jak nauczyć się strzelać?

Na początku nie trzeba kupować specjalistycznego i drogiego sprzętu. Możemy albo kupić tańsze alternatywy lub zapisać się na zajęcia z instruktorem, gdzie często na miejscu jest możliwość niezbędnego sprzętu.

Co z techniką?

Rodzaj łuku wpływa na postawę łucznika, jednak są pewne podstawy. Pierwszą z nich jest to, że ciało powinno być wyprostowane i napięte, ale należy uważać, aby nie przeciążyć nóg. Stopy powinny być ustawione na szerokości ramion, a głowa lekko pochylona w kierunku tarczy, mięśnie szyi napięte, ale nie przeciążające karku. Przy napinaniu łuku ręka musi dotykać szczęki.

Łucznictwo jest bardzo rozwijającym sportem, a prawidłowo wykonywane daje dużo przyjemności. Aby nie zrazić się do niego za szybko, wybierzcie po konsultacji ze specjalistami odpowiedni dla Was sprzęt, który będzie w pełni dopasowany do Waszych umiejętności, dyspozycji fizycznych oraz oczekiwań.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drążek drgający do ćwiczeń i aerobiku – gadżet treningowy dobry dla każdego członka rodziny
Drążek drgający do ćwiczeń i aerobiku – gadżet treningowy dobry dla każdego członka rodziny
Ćwiczenia na flexi-barze – dzięki nim możesz poprawić swoją sylwetkę w bardzo prosty sposób, zobacz!
Ruch najlepszym lekarstwem bez recepty. Które choroby można zwalczyć dzięki regularnej aktywności fizycznej?
Ruch najlepszym lekarstwem bez recepty. Które choroby można zwalczyć dzięki regularnej aktywności fizycznej?
Regularny trening to najlepszy sposób na to, by ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadwaga czy cukrzyca.
Najsłynniejsze sportowe małżeństwa i pary, czyli jak łączyć pasję z życiem rodzinnym
Najsłynniejsze sportowe małżeństwa i pary, czyli jak łączyć pasję z życiem rodzinnym
Najpiękniejsze historie miłosne w świecie sportu – te pary łączą sport i wielka miłość.
Ostatnie wpisy