Czy ubrania sportowe powinno się prasować?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy ubrania sportowe powinno się prasować?

Ubrań sportowych nie można prasować! Kontakt z wysoką temperaturą po prostu zniszczy po kilku razach materiał. To bezwzględna zasada, której powinieneś się trzymać!

Nie da się ukryć, że wysokiej klasy odzież sportowa to spory wydatek. Jednak droższe i lepiej wykonane ubrania będą Ci służyć przez długi czas, oczywiście, jeśli znasz podstawy dbania o koszulki i spodenki dla aktywnych fizycznie. Przede wszystkim nie wolno odzieży sportowej prasować! Zniszczysz materiał, szybciej niż myślisz. Kontakt z wysoką temperaturą jest dla delikatnych tkanin po prostu zabójczy. Niemniej jednak o ubrania sportowe trzeba dbać. Jest na to inny sposób – odpowiednie pranie.

Założenie tej samej koszulki kolejny raz do biegania, szczególnie na imprezie sportowej, może uprzykrzyć start Twoim przeciwnikom. Mowa tutaj przede wszystkim o zapachu. Chyba że tą „nieczystą” zagrywką chcesz wypracować sobie przewagę. Także pamiętaj, mimo że ubranie wydaje się czyste, na pewno jest przepocone, dlatego zaraz po treningu czy joggingu wrzuć je do pralki. Po praniu po prostu strzepnij i wywieś równo, aby wyschło. I jeszcze raz – nie prasuj!

Jak prać odzież sportową?

Ubrania o przeznaczeniu sportowym mają nieco inne wymagania, ale także materiały, z jakich zostały wykonane w porównaniu do zwykłej odzieży. Pralka musi być więc odpowiednio ustawiona, a środki, jakich używasz przygotowane do prania ubrań sportowych. Nieprawidłowe pranie może osłabić strukturę ciuchów, stracą one wtedy swoje właściwości oddychające. Stosuj tych kilka zasad po każdym treningu, a unikniesz inwestycji w nową parę spodenek czy koszulek, co kilka tygodni czy miesięcy.

Czyść zaraz po treningu – jeżeli biegłeś lub ćwiczyłeś w trudnych warunkach pogodowych, Twoje buty i odzież są prawdopodobnie zabrudzone błotem. Zanim wrzucisz ciuchy do kosza na pranie, przeczyść ręcznie szmatką plamy i resztki błota zaschniętego lub jeszcze świeżego. Dlaczego? Nie robiąc tego, tworzysz bakteriom idealne środowisko do rozwoju. Wpływa to później na problemy z zapachem odzieży, które są naprawdę uciążliwe i trudno się ich pozbyć.

Pierz w odpowiedniej temperaturze – w tym przypadku wystarczy sprawdzić oznaczenia na metce spodenek czy kurtek. Tam powinna być zawarta informacja na temat temperatury i programu prania. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mało kto zerka na „instrukcje obsługi” szczególnie w przypadku ciuchów. Zalecamy więc pranie w 30-40 stopniach Celsjusza – to optymalna temperatura, która pozwoli uniknąć rozciągania się materiału. Ważny jest także program, który wybierzemy. Najlepiej wybrać ten do prania syntetycznego.

Wybierz środek do prania – masz wybór pomiędzy proszkiem, a płynem. Podpowiadamy – zdecyduj się na płyn! Proszek, aby się rozpuścić, potrzebuje wyższej temperatury. Na rynku znajdziesz wiele specjalistycznych płynnych środków, które zostały przeznaczone do prania odzieży sportowej.

Pierz osobno – nie powinno się prać ciuchów sportowych z tymi “normalnymi”, szczególnie kiedy mają ćwieki, zamki czy suwaki. Uszkodzisz tym delikatny materiał już po jednym praniu. Jeszcze gorzej, kiedy wypierzesz delikatne ciuchy z butami czy kurtkami.

Nie czekaj z praniem – w pierwszym punkcie mówiliśmy o czyszczeniu od razu po treningu. Tym razem chcemy przypomnieć o praniu jeszcze tego samego dnia. Czekanie z tą czynnością przez dłuższy czas sprawi, że trudniej będzie pozbyć się brudu i przykrego zapachu.

Podsumowując, pamiętaj, że pod żadnym pozorem ubrań sportowych się nie prasuje! Nic więcej w tej kwestii nie musisz wiedzieć. Zadbać o odzież możesz jednak w inny sposób, na przykład odpowiednio podchodząc do kwestii prania i na tym powinieneś się skupić.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – jak go wyposażyć?
Ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – jak go wyposażyć?
Chcesz aktywnie spędzić czas ze swoją rodziną? Postaw na ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – rozwiązanie dostępne o każdej porze i dla wszystkich!
Jak wybrać odpowiedni przewód dla twojego projektu? Poradnik od hurtowni Speckable
Jak wybrać odpowiedni przewód dla twojego projektu? Poradnik od hurtowni Speckable
Zapoznaj się z praktycznym poradnikiem, który pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszy przewód do Twojego projektu. Nasi specjaliści z hurtowni Speckable dzielą się kluczowymi informacjami i radami.
4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych
4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych
Zapisujesz dziecko na zajęcia sportowe, ale nie wiesz, jak je na nie przygotować? Nic prostszego! Sprawdź, o których kwestiach warto pamiętać.
Ostatnie wpisy