Jak utrzymać sprawność mięśni po 65. roku życia?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak utrzymać sprawność mięśni po 65. roku życia?

Większości z nas ćwiczenia siłowe kojarzą się wyłącznie z wysportowanymi, młodymi osobami. Jak się jednak okazuje, z powodzeniem mogą je wykonywać również seniorzy po 65. roku życia. Oto kilka sprawdzonych sposobów na utrzymanie sprawności mięśni.

Na ćwiczenia nigdy nie jest za późno!

Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz z ciężarami bez obaw ćwiczyć mogą osoby, które nie były nigdy na siłowni. Należy być świadomym tego, że utrata mięśni jest nieuchronnym procesem. Wraz z upływem czasu, nasza muskulatura zaczyna się stopniowo zużywać. Proces ten rozpoczyna się przeważnie po 30. roku życia. W przeciągu 10 lat tracimy około 3-8 procent tkanki mięśniowej. Do 50. roku życia proces ten przebiega powoli. Jak jednak pokazują wyniki badań, aż 30 procent osób po 60. roku życia cierpi na utratę masy mięśniowej. W przypadku osób po 80. roku życia jest to już 50 procent.Jak z czasem zmienia się nasze ciało?

Wraz ze starzeniem się organizmu, struktura mięśni ulega przemodelowaniu. Do czynienia mamy wówczas z degradacją włókien szybkokurczliwych, które kurczą się szybko i z dużą siłą. Są one mało wytrzymałe i pracują krócej od włókien wolnokurczliwych. Co za tym idzie, w pierwszej kolejności dochodzi do utraty siły, dynamiki oraz szybkości.

Na skutek upływu czasu nasze mięśnie, aby móc pracować, potrzebują znacznie więcej energii, która to produkowana jest w mitochondriach tkanek. Ich ilość i jakość zmniejsza się z roku na rok. Sprawia to, że organizm nie jest w stanie produkować takiej energii, która byłaby w stanie zaspokoić ciało w czasie długotrwałego, intensywnego wysiłku. Do spadku liczby i efektywności mitochondriów dochodzi również w mięśniach. Skutkiem tego jest to, że nie są one w stanie w należyty sposób się regenerować i partycypować w procesie odbudowy tkanki.

Niebezpieczeństwo związane ze słabością mięśni

Z biegiem czasu siła mięśni spada. Dochodzi wówczas do pogorszenia się komunikacji pomiędzy tkankami a mózgiem, co może objawiać się utratą koordynacji czy refleksu. Jak pokazały wyniki badań przeprowadzonych na osobach po hospitalizacji w wieku 55-65 lat i 18-30 lat, które nie były w stanie używać swoich mięśni przez okres dwóch tygodni, starsi pacjenci znacznie szybciej tracili masę mięśniową. Co więcej, zaobserwowano u nich znacznie gorszą komunikację pomiędzy układem nerwowym a mięśniami. Nawet po przebytej rehabilitacji nie udało im się odzyskać pełnej sprawności.

Zdrowie a aktywność fizyczna

Utrata muskulatury nie wiąże się wyłącznie ze zmianą kształtu sylwetki czy koniecznością zrezygnowania z uprawiania ulubionego sportu, lecz stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia. Włókna wolnokurczliwe rozwijają się na skutek treningu wydolnościowego. Wydolność formowana jest w czasie wysiłku wymuszającego na mitochondriach konieczność produkcji energii z tlenu dostarczanego z płuc do mięśni.

W jaki sposób seniorzy mogą stymulować swoje mięśnie?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie pobudzenie włókien szybkokurczliwych. Jest to możliwe poprzez podnoszenie ciężarów. Osoby, które dotychczas nie miały okazji ćwiczyć na siłowni, trening powinny rozpocząć od niewielkich obciążeń i stopniowo je zwiększać. W czasie każdej aktywności należy stymulować różne grupy mięśniowe oraz łączyć ze sobą ćwiczenia przeciwstawnych grup. Przykładowo, podczas jednego treningu warto skupić się zarówno na bicepsie, jak i tricepsie. Jednocześnie można ćwiczyć mięsień dwugłowy i czworogłowy uda. Z kolei trening grzbietu bez obaw można połączyć z treningiem brzucha. Poza ćwiczeniami bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednio skomponowana dieta oraz regeneracja.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością? Odkryj skuteczne strategie i rolę żłobka Montessori.
Ringo – koedukacyjny sport i dobra zabawa z przyjaciółmi
Ringo – koedukacyjny sport i dobra zabawa z przyjaciółmi
Ringo to doskonała aktywność dla osób w każdym wieku, w tym dzieci. Poznaj jego krótką historię!
Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając hosting dla WordPress?
Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając hosting dla WordPress?
Wybór odpowiedniego hostingu dla WordPress jest kluczowy dla sukcesu Twojej strony internetowej.
Ostatnie wpisy