Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca
Dla rodzicówDla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca

Aquacycling to doskonały sport dla wszystkich miłośników kolarstwa oraz pływania. Zajęcia tego typu odbywają się na specjalnych rowerach. Z powodzeniem uczęszczać mogą na nie osoby w każdym wieku, bez względu na poziom zaawansowania.

Aquacycling – co to takiego?

Czym jest aquacycling? To aktywność fizyczna łącząca aqua aerobik i spinning. Zajęcia prowadzone są w rytm energicznych utworów muzycznych, dzięki czemu możliwa jest zmiana tempa w czasie treningu. Jazda na rowerze stacjonarnym jest tu przeplatana zestawami różnego rodzaju ćwiczeń, które wymuszają zmianę pozycji czy kierunku jazdy.

Czym charakteryzuje się sprzęt wykorzystywany w czasie aquacyclingu? To specjalne rowery wykonane ze stali nierdzewnej, zanurzone w wodzie, które wykorzystują jej opór jako element obciążenia. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach i są prowadzone przez instruktora prezentującego poszczególne zestawy ćwiczeń, określającego tempo oraz mobilizującego do wytężonego wysiłku. Podczas trwającego 45 minut treningu spalić można od 600 do nawet 1200 kalorii.

Kto może ćwiczyć aquacycling?

Aquacycling to w pełni bezpieczne zajęcia, na które z powodzeniem uczęszczać mogą osoby w każdym wieku, w tym seniorzy. Doskonale sprawdzają się w przypadku pacjentów po różnego rodzaju urazach. To także świetna propozycja dla osób z nadwagą oraz tych, którym zależy na poprawie kondycji kręgosłupa – zajęcia tego typu są wykorzystywane w zabiegach rehabilitacyjnych przy dyskopatii czy wadach kręgosłupa. Zanurzając się w wodzie, odciążamy nasze ciało oraz stawy. Dzięki temu osoba ćwicząca nie jest narażona na urazy. Opór wody masuje, skutecznie poprawiając elastyczność skóry. Aquacycling to również świetny sposób na walkę z żylakami.

Jakie są główne korzyści zdrowotne aquacyclingu?

Jako że ciśnienie hydrostatyczne działa na ciało jak masaż limfatyczny, organizm jest w stanie skutecznie pozbywać się szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn. To jednak nie wszystko. Taki “masaż” bardzo korzystnie wpływa na perystaltykę jelit oraz ułatwia uporanie się z różnego rodzaju dolegliwościami żołądkowymi. Zastosowanie ćwiczeń aerobowych sprawia, że w czasie zajęć z aquacyclingu skutecznie spala się tkanka tłuszczowa i zwiększa się wydajność płuc oraz serca. Dodatkowo, regularny trening tego typu przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Aquacycling wspomaga również redukcję cellulitu.

Rodzaje zajęć na rowerach w wodzie

Do czynienia możemy mieć z kilkoma różnymi zajęciami odbywającymi się na rowerach w wodzie. Aquabike jest treningiem prowadzonym na stacjonarnych rowerach, które są zanurzone w wodzie. Aquacycling (nazywany jest on również hydrocyclingiem) jest odmianą aqua aerobiku. Zajęcia te odbywają się na aquabike’u.

Na czym dokładnie polega typowy trening aquacyclingu? Dobierany jest on zarówno do wieku, jak i poziomu zaawansowania uczestników. Zanurzone w wodzie jednoślady pozwalają na kontrolowanie wysiłku. W czasie zajęć stosowane są zróżnicowane jednostki treningowe. Wysiłek intensyfikowany jest tutaj poprzez zmianę oporu. Jego optymalne dopasowanie jest możliwe dzięki indywidualnej kontroli tętna.

Hydrocycling znakomicie sprawdza się u osób chcących poprawić swoją sprawność fizyczną. To także dobre rozwiązanie dla pacjentów po operacjach oraz borykających się z otyłością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hydrocycling trenowali też sportowcy trenujący rozmaite dyscypliny, którym zależy na poprawie wydajności oraz wzroście pojemności tlenowej płuc.

Foto wyróżniające: Gary Bembridge, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Aleksandra Włodarczyk 24.11.2021

    Aqua cycling to drugi z fitnessów w wodzie, który stał się dla mnie bardzo przyjemnym treningiem i dobrym rozładowaniem emocji.

Rekomendowane
Do młodzieży świat należy! Nastoletni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020
Do młodzieży świat należy! Nastoletni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020
Pomimo wyjątkowej rangi w świecie sportu, Igrzyska Olimpijskie w żadnym wypadku nie są miejscem przeznaczonym wyłącznie dla „starych wyjadaczy”. Wystarczy […]
Naturalna antybiotykoterapia dla całej rodziny – co jeść, aby nie chorować?
Naturalna antybiotykoterapia dla całej rodziny – co jeść, aby nie chorować?
Medycyna naturalna może działać równie skutecznie, jak penicylina czy streptomycyna. Dowiedz się, co jeść, aby nie chorować!
Co lepiej suplementować? Pojedynczy aminokwas, czy mieszankę aminokwasów?
Co lepiej suplementować? Pojedynczy aminokwas, czy mieszankę aminokwasów?
W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.
Ostatnie wpisy