Paszport to jeden z dokumentów, który upoważnia jego właściciela do wjazdu na teren innych krajów. Dla obywateli UE jest on konieczny w sytuacji przekraczania granicy z krajem niebędącym członkiem UE. Jeżeli masz nieaktualny paszport, musisz pamiętać, że wyrobienie nowego to nawet 30 dni oczekiwania. Warto jeszcze przed planowaniem swoich wakacji sprawdzić, czy do miejsca, w które się udajesz, będzie Ci on potrzebny i jak go wyrobić.
Zastanawiasz się, od czego zacząć i jak wyrobić paszport? Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu. Obecnie możesz tego dokonać w dowolnym miejscu w kraju, a wszelkie informacje dotyczące adresów znajdziesz na stronie urzędu danego województwa. Wniosek związany z wydaniem nowego dokumentu może złożyć każdy obywatel kraju, który ukończył 18 lat. W przypadku osób niepełnoletnich, w ich imieniu wniosek składa ich prawny opiekun.
Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza, który otrzymasz bezpośrednio w punkcie. Ważne jest dołączenie jednego aktualnego zdjęcia w odpowiednim formacie. Fotografia nie powinna być starsza niż 6 miesięcy, a jej format to 35×45 mm. Ponadto musisz złożyć w punkcie potwierdzenie wykonania zapłaty za paszport, którą możesz uiścić bezpośrednio w kasie znajdującej się w urzędzie.
Opłata za wydanie dokumentu to jednorazowy wydatek 140 złotych. Na 50% zniżkę mogą liczyć między innymi:
Korzystają z niej również osoby niepełnosprawne czy rodziny posiadające tak zwaną Kartę Dużej Rodziny. 75% zniżki dotyczy osób, które się uczą i nie skończyły 26. roku życia — pochodzą z wielodzietnej rodziny i mają Kartę Dużej Rodziny. Sytuacje, w których nie trzeba płacić za wydanie dokumentu, dotyczą między innymi osób po 70. roku życia, jak również tych, których wcześniej wydany paszport miał wadę techniczną.
Jeżeli złożyłeś wniosek w urzędzie, pozostaje Ci jedynie czekać na wydanie dokumentu. Procedura ta trwa standardowo 30 dni, a sam termin, w którym otrzymasz nowy dokument, zostanie Ci podany podczas składania wniosku. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy paszport jest gotowy, to możesz skorzystać ze strony Ministerstwa Cyfryzacji lub zadzwonić do urzędu wojewódzkiego.
Jeżeli masz paszport, możesz wyruszyć na urlop. Podróżując za granicę musisz pamiętać jednak o różnych sytuacjach losowych, które mogą Ci się przytrafić. Najczarniejszym scenariuszem będzie zgubienie lub kradzież Twojego paszportu. Jak sobie z tym poradzić? Świadomi turyści często decydują się na zabezpieczenie poprzez wykupienie odpowiedniej polisy, którą mogą znaleźć na stronie: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.
Wówczas w razie problemu wystarczy skontaktować się telefonicznie z całodobowym numerem telefonicznym i tam uzyskać wszelkie niezbędne informacje, co powinieneś dalej w tej sytuacji zrobić. Otrzymasz adres najbliższego posterunku policji, konsulatu czy ambasady, w której uzyskasz niezbędną pomoc na miejscu. Część ubezpieczeń przewiduje również ochronę wydatków, co w praktyce oznacza zwrot kosztów za wydanie paszportu tymczasowego.
zdjęcie główne: ConvertKit/unsplash.com