W tym roku długi weekend majowy w większości przypada na sobotę oraz niedzielę, dlatego będzie wyjątkowo krótki. Nie powinno to jednak przeszkodzić w zaplanowaniu rodzinnego wyjazdu czy aktywności fizycznej!
Rzeczywistość związana z pandemią koronawirusa oraz wprowadzonymi obostrzeniami zmniejszyła dostępność niektórych obiektów sportowych czy rozrywkowych. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja pozwala jednak zakładać, że istnieje realna szansa, iż do początku maja niektóre z placówek zostaną dopuszczone do użytku, dlatego w tym zestawieniu proponujemy zarówno zajęcia na świeżym powietrzu, jak i wizyty w interesujących miejscach.
Jedyny tak rozbudowany park rozrywki w Polsce. Jego nowoczesne rozwiązania i doskonale zagospodarowana przestrzeń pozwalają aspirować Energylandii do czołówki tego typu obiektów w Europie. Park i atrakcje są podzielone na strefy, które dostarczają różnych emocji.
Miejsca są dopasowane do wieku i odwagi uczestnika, tak aby każdy mógł poczuć się swobodnie. Na prawie 35 hektarach powierzchni umieszczono ponad 75 różnych atrakcji w tym karuzel, zjeżdżalni, rollercoasterów, basenów oraz specjalnych urządzeń mechanicznych Dodatkowo na terenie parku można znaleźć gry i zabawy interaktywne, kino 7D czy Moya Planetarium. Niedrogie bilety pozwalają na zaplanowanie całodniowej rozrywki dla całej rodziny.
Znalezienie interesującej trasy w pobliżu miejsca zamieszkania nie należy do trudnych zadań. W okolicy każdego większego miasta można znaleźć dawny szlak handlowy czy ciekawe zabytki historyczne, których odwiedzenie będzie nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, ale także cenną lekcją historii.
Najpopularniejsze trasy rowerowe wraz z możliwością ustawienia poziomu trudności i odległości można znaleźć na specjalnych stronach internetowych dla rowerzystów, które pomogą dopasować odpowiedni kierunek. Wycieczkę można rozłożyć na kilka dni i po drodze poszukać bezpiecznego noclegu dla całej rodziny. Jedną z najbardziej malowniczych ścieżek jest trasa poprowadzona nad wybrzeżem Bałtyku. Można ją rozpocząć od dowolnego miasta nadmorskiego i pojechać aż na Hel.
Powstały w XIII wieku zamek gotycki stanowi jedną z największych atrakcji historycznych w Polsce. Obejrzenie niepowtarzalnej budowli i poznanie jej wyjątkowej historii to nieodłączny element nauki o historii państwa polskiego. Zamek można zwiedzać wyłącznie w towarzystwie przewodnika, który skrupulatnie opowiada o najdrobniejszych szczegółach średniowiecznej budowli.
Teren zamku podzielony jest na 3 najważniejsze części, w których można oglądać pamiątkowe wnętrza zamku, liczne kaplice, komnaty Wielkich Mistrzów, baszty, wieże zamkowe, zabytkowe bramy, młyn, kościół, a nawet karwan, czyli dawną zbrojownię i wozownię krzyżacką.
Atrakcja, która z pewnością przypadnie do gustu młodszym dzieciom. Tego typu obiektów prezentujących miniaturowe wersje znanych budynków, lokalizacji, postaci czy budowli można znaleźć na terenie całego kraju kilka. Najlepiej wybrać park znajdujący się najbliżej od miejsca zamieszkania i wspólnie zrealizować jednodniową wycieczkę. Koło tego typu atrakcji często znajdują się inne parki rozrywki, dlatego warto dokładnie sprawdzić mapę okolicy, bo może się okazać, że w pobliżu znajdują się równie interesujące obiekty do odwiedzenia.
Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu podczas majówki jest wizyta w jednej z osad zwierzęcych. W Polsce można znaleźć nie tylko obiekty specjalizujące się w agroturystyce i hodowli zwierząt gospodarczych, ale także miejsca, w których gromadzone są lamy, alpaki, strusie, egzotyczne papugi czy konie. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma takiego miejsca, to można odwiedzić pobliskie zoo. Różnorodne wystawy z pewnością przypadną do gustu każdemu członkowi rodziny.
Równie interesującą wycieczką może być podróż po najciekawszych miejscach z chronioną naturą. Tych w całej Polsce znajduje się dużo, dlatego można je swobodnie dobierać. W rezerwatach znajdują się wyjątkowe okazy zarówno zwierząt, jak i roślin. Niektóre z nich charakteryzują się wyjątkową urodą, na przykład „Śnieżycowy jar” koło Poznania czy Rezerwat Przyrody Ochojec.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay