10 pomysłów na wspólną gimnastykę z dzieckiem
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

10 pomysłów na wspólną gimnastykę z dzieckiem

Ćwiczenia fizyczne w domowym zaciszu to pomysł na znakomitą zabawę, a także pracę nad rozwojem motorycznym dziecka. Poznaj nasze TOP 10!

Aktywność fizyczna w domu z udziałem dziecka to sposób na kształtowanie zdrowych nawyków, pobudzenie mięśni do pracy i wzrostu, poprawa krążenia, unormowanie procesów metabolicznych oraz duża dawka energii. Podstawą efektywnej gimnastyki domowej jest atrakcyjność dobranych ćwiczeń. Ciekawość zajęciami może pobudzić zabawna nazwa, wygłupy z nią związane, czy powierzenie dziecku funkcji instruktora ćwiczeń. Gimnastyka z najmłodszymi powinna się także odbywać przy akompaniamencie ulubionej muzyki. Energiczne rytmy pobudzają dynamiczność ruchów, zachęcają do ćwiczeń oraz pomagają w złapaniu odpowiedniej powtarzalności kolejnych sekwencji. Wszystkie elementy treningu powinny być wykonywane wspólnie, gdyż dziecko naśladuje czynności swoich rodziców.

Wyścig wielbłądów

Polega na chodzeniu na czworakach, z wyprostowanymi nogami i rękami, jednocześnie wypinając pupę do góry. Wygięty tułów przypomina z daleka garb afrykańskiego zwierzaka. Wspólnie należy wyznaczyć miejsce startu, trasę biegu oraz metę, dzięki czemu w łatwy sposób można zorganizować wyścigi. Ćwiczenie rozwija umiejętność utrzymania równowagi, poprawia koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie kończyn utrzymujących ciężar całego ciała podczas biegu.

Gimnastyczne tango

Stojąc twarzą do dziecka i trzymając malucha za ręce, należy ustawić go na swoich stopach. Po włączeniu muzyki można rozpocząć wspólny taniec. Gimnastyczne tango pozwala na dobrą zabawę, rozciąganie mięśni i stawów oraz pracę nad utrzymaniem równowagi, będąc w ruchu.

Zabawa w lustro

Jedna z najpopularniejszych rozrywek rodzinnych polegająca na naśladowaniu wszystkich ruchów przeciwnika. Para powinna usiąść naprzeciwko siebie, w wygodnej pozycji i na zmianę pokazywać konkretne ruchy oraz zabawne miny. Wśród wykonywanych ruchów można kiwać głową na boki, rysować różne kształty w powietrzu czy “wkręcać żarówki”. Zabawa pobudza kreatywność dziecka i pozwala na wymyślanie nawet najbardziej irracjonalnych poz. Aktywność pobudza także mięśnie twarzy i pomaga w rozwijaniu poprawnej wymowy u dziecka.

Tor przeszkód

Klasyczna zabawa, która świetnie sprawdzi się zarówno w domowych warunkach, jak i na sali gimnastycznej. Do stworzenia ciekawego toru przeszkód wystarczy kilka zabawek ułożonych w całym mieszkaniu. Odległości między poszczególnymi elementami toru można dopasować do sprawności dziecka, ale standardowo powinny mieć ponad pół metra. Po zapoznaniu się ze slalomem warto zorganizować rodzinne zawody z nagrodą do wygrania.

Modelka

Do realizacji tego ćwiczenia potrzebna będzie skakanka lub sznurek. Można też wykorzystać krawędź dywanu. Na rozciągniętym sznurku lub skakance dziecko powinno przejść obok linii, stawiając stopy na krzyż, przypominając chód modelki na wybiegu. Podczas ćwiczenia należy trzymać plecy prosto, wyciągnąć głowę wysoko ku górze i napiąć mięśnie brzucha. Zabawa w modelkę poprawia prawidłowe ułożenie kręgosłupa, co zmniejsza ryzyko późniejszych wad postawy u dziecka.

Tresowany lew

Do wykonania tego ćwiczenia konieczne jest hula-hop. Rodzic powinien umieścić obręcz na odpowiedniej wysokości, tak by dziecko mogło przez nie swobodnie przechodzić. Dodatkowym elementem zabawy jest ryk lwa, który dziecko może z siebie wydawać w czasie wykonywania ćwiczenia.

Gimnastyka z piłką

Ćwiczenia przy użyciu piłki mogą obejmować nie tylko grę w rozmaite dyscypliny sportowe, ale też rozciąganie całego ciała, trzymając przyrząd w rękach. Świetnie sprawdzi się do tego ćwiczenia duża piłka gimnastyczna.

Szczeniaczek

Zabawa imitująca zachowanie psa, podczas której dziecko biega wokół nóg rodzica. Pozycja dorosłego powinna polegać na staniu w rozkroku, tak by maluch mógł swobodnie wykonywać ósemki między jego nogami.

Pajacyki

Klasyczne ćwiczenie, które najczęściej jest elementem rozgrzewki, może także przynieść wiele radości i dobrej zabawy w regularnym treningu. Wykonywanie pajacyków można połączyć z zabawą w lustro.

Lawa

Popularna zabawa, podczas której na hasło “podłoga to lawa”, należy szybko znaleźć bezpieczną kryjówkę. Dla zwiększenia komfortu gry i zmniejszenia ryzyka wypadku dziecka na podłodze można rozłożyć poduszki i koce, które zamortyzują ewentualny wypadek.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Dowiedz się, jak prawidłowo skonstruować codzienny jadłospis, który będzie wspomagać pracę organizmu dzieci, dorosłych oraz seniorów. Tego nie może zabraknąć w jesiennej diecie całej rodziny!
Guma, podchody i klasy – gry podwórkowe wracają do łask!
Guma, podchody i klasy – gry podwórkowe wracają do łask!
Kultowe zabawy z dzieciństwa, które znają niemal wszyscy dorośli, znów goszczą na polskich podwórkach. Przypominamy ich zasady!
Rozgrzewka wcale nie musi być nudna! Pomysły na ciekawe ćwiczenia przygotowujące dzieci do aktywności fizycznej
Rozgrzewka wcale nie musi być nudna! Pomysły na ciekawe ćwiczenia przygotowujące dzieci do aktywności fizycznej
Dzięki tym zasadom dowiesz się, jak zachęcić dzieci do rozgrzewek. Do tej pory ich nie lubiły? Teraz pokochają!
Ostatnie wpisy