Zima nie taka zła! Najlepsze aktywności dla seniorów w okresie zimowym
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zima nie taka zła! Najlepsze aktywności dla seniorów w okresie zimowym

Regularna aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na zdrowie seniora, zmniejszając ryzyko wystąpienia szeregu chorób takich jak osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy niedokrwienna choroba serca. Co więcej, pomaga zachować sprawność mięśni i stawów, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Codzienna dawka ruchu odgrywa znaczącą rolę o każdej porze roku, w tym zimą.

Zimowe aktywności seniora na świeżym powietrzu – zalety

Dlaczego senior powinien ćwiczyć na świeżym powietrzu? Tego typu aktywność to gwarancja dobrego samopoczucie psychicznego oraz sprawdzony sposób na wzrost sprawności i wytrzymałości. Jak pokazują wyniki badań, osoby, które ćwiczą na zewnątrz, są znacznie wytrwalsze w treningach od tych, które ograniczają się do aktywności realizowanych w zamkniętych pomieszczeniach.

Jak już zostało wspomniane, systematyczny trening na zewnątrz istotnie przyczynia się do poprawy stanu psychofizycznego. Mamy do czynienia ze spadkiem poziomu zmęczenia i napięcia oraz wzrostem poczucia własnej wartości. To sprawdzony sposób na zaspokojenie naturalnych potrzeb organizmu seniora. Duża dawka świeżego powietrza dotlenia cały organizm, pobudzając do pracy wszystkie komórki, tkanki, narządy oraz układy. To jednak nie wszystko. Trening w parku czy lesie dostarcza również witaminy D, która wpływa na odpowiednią gęstość kości i zapobiega cukrzycy, anemii, nadciśnieniu, chorobom serca oraz alergii.

Warto wspomnieć tutaj także o tym, że proces hartowania ma niezwykle pozytywny wpływ na kondycję skóry. Działając na nią rozmaitymi podrażnieniami, wywołuje się w organizmie szereg zmian przyczyniających się do lepszej przemiany materii i odżywienia tkanek oraz wykształcenia mechanizmów termoregulacyjnych. Wszystko to przekłada się na poprawę wytrzymałości i odporności organizmu seniora.

Najlepsze zimowe aktywności dla seniorów

• Narty biegowe – wbrew pozorom sport ten przeznaczony jest nie tylko dla młodych. Z powodzeniem mogą go uprawiać osoby w każdym wieku. By rozpocząć swoją przygodę z tego typu aktywnością, należy zaopatrzyć się w następujący sprzęt: narty dłuższe o ok. 20-30 centymetrów od wzrostu użytkownika (warto, aby były wyposażone w specjalną łuskę ułatwiającą podchodzenie), wiązania unieruchamiające piętę w czasie zjazdu, kije sięgające do ramienia oraz turystyczne buty powyżej kostki.

Narciarstwo biegowe można uprawiać niemalże wszędzie. Do tego celu doskonale nadają się okoliczne łąki, pola czy lasy. Co więcej, sport ten nie wymaga dużych umiejętności i specjalistycznego przygotowania. Jest to sport zdrowy i bezpieczny. Wykorzystywana tu technika niemalże nie różni się od naturalnego sposobu poruszania się. Narty ruszają się tu równolegle, z niewielką fazą ślizgu.

Dlaczego każdy senior powinien rozważyć uprawianie tego sportu? Regularny trening na nartach biegowych przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu krążeniowego i oddechowego. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę serca oraz dotlenienie organizmu. Jazda na nartach biegowych nie obciąża stawów, z którymi wielu seniorów miewa problemy. Osoby, które dopiero planują rozpoczęcie przygody z tym sportem, powinny skorzystać z pomocy instruktora.

• Nordic walking – to przykład kolejnej aktywności, która dobrze sprawdza się u seniorów. Sport ten to nic innego jak chód z kijkami w dłoniach. Angażuje aż 90% mięśni całego ciała, w tym ramiona, barki oraz klatkę piersiową. Jednocześnie nordic walking odciąża kręgosłup i stawy kolanowe. Związane jest to z tym, iż kijki są dodatkowym wsparciem dla aparatu ruchu. Tego typu aktywność to znakomita forma rehabilitacji dla seniorów po przebytych urazach i kontuzjach.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązanie do tłumienia hałasu w telekomunikacji?
Jak wybrać idealne rozwiązanie do tłumienia hałasu w telekomunikacji?
Zapraszamy do poznania efektywnych rozwiązań, które pomogą Ci wybrać najdoskonalsze narzędzia do eliminacji hałasu w telekomunikacji. Zrozum, jak technologia może poprawić jakość Twoich rozmów.
Jak dbać o zdrowie i kondycję w domu?
Jak dbać o zdrowie i kondycję w domu?
Chcesz zmienić swoje nawyki, by żyć zdrowiej i bardziej aktywnie? Podpowiadamy, jak zadbać o siebie.
Ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – jak go wyposażyć?
Ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – jak go wyposażyć?
Chcesz aktywnie spędzić czas ze swoją rodziną? Postaw na ogrodowy plac zabaw w stylu fitness – rozwiązanie dostępne o każdej porze i dla wszystkich!
Ostatnie wpisy