Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking

Nordic walking to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Nie wiesz jak zacząć treningi, aby uniknąć podstawowych błędów? Wskazówki znajdziesz poniżej!

Nordic walking – aktywność fizyczna dla każdego

Chcesz zacząć przygodę z aktywnością fizyczną, jednak masz słabą kondycję, bo do tej pory stroniłeś od ruchu i preferowałeś raczej bierny odpoczynek? A może martwisz się o to, że PESEL nie jest najświeższy i zbyt intensywny trening może zagrozić Twojemu zdrowiu? Jeżeli szukasz aktywności fizycznej, która pozwoli na trening o umiarkowanej intensywności w pięknych okolicznościach przyrody, to zdecyduj się na nordic walking! Rozruszasz całe ciało, poprawisz kondycję, wzmocnisz mięśnie i poczujesz się o kilka lat młodziej! Przeczytaj ten tekst do samego końca, a dowiesz się, jakie błędy najczęściej popełniają początkujący miłośnicy nordic walking i co zrobić, by ich uniknąć.

Źle dobrany sprzęt

Pierwszy błąd, z którym można się spotkać, to niewłaściwie dobrany sprzęt. Osoby, które po raz pierwszy stykają się z tym rodzajem aktywności fizycznej, szukają kijków na wyprzedaży w marketach. Nie jest to dobra decyzja. Po pierwsze, sprzęt tego typu może być kiepskiej jakości. Po drugie – kijki powinny zostać dobrane odpowiednio do wzrostu. Zbyt krótkie i za długie kije nie tylko utrudniają trening i sprawią, że jest on męczący, ale też zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji. Jeżeli chcesz kupić dobrej jakości kije do nordic walkingu, wybierz się do sklepu sportowego (możesz też zamówić sprzęt w sklepie internetowym). Gdy nie wiesz, na który rodzaj kijów się zdecydować, wówczas poradź się sprzedawcy. Nie bój się zadawać pytań – przeszkolony personel sklepu z pewnością chętnie rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.Nieodpowiednie obuwie

Nietrafione buty to kolejny z nagminnie popełnianych błędów. W przypadku obuwia, tak i w przypadku kijków, dobór nieodpowiedniego modelu będzie skutkować nie tylko obniżeniem komfortu trenowania, lecz także zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia kontuzji. Na jakie obuwie warto się zdecydować? Przede wszystkim powinno być ono dostosowane do treningowego podłoża. Jeżeli ćwiczysz w lesie, zadbaj o dobrą przyczepność podeszwy i o właściwy profil bieżnika. Dobrze, aby buty miały warstwę wodoodporną – dzięki temu na trening można będzie się wybrać niezależnie od panującej za oknem aury. Obuwie powinno idealnie przylegać do stopy – jeżeli będzie za luźne lub zbyt ciasne, szybko na stopie pojawią się bolesne otarcia i odciski.

Jeżeli często zdarza Ci się trenować w kiepskich warunkach atmosferycznych i buty szybko łapią wilgoć, to kup przynajmniej dwie pary obuwia treningowego. Zanim założysz którąś parę ponownie, upewnij się, że dobrze wyschły. Jeżeli kilkukrotnie przemoczysz buty podczas treningu, zanim zdążyły wyschnąć, to możesz mieć ogromne trudności z tym, aby pozbyć się z nich charakterystycznego zapachu.

Niepoprawna technika chodu

Osobom stojącym z boku i obserwujących pasjonatów nordic walking w akcji często się wydaje, że “machanie kijami” jest dziecinnie proste. Nic bardziej mylnego. Każdy, kto chce ćwiczyć w prawidłowy sposób, powinien skupić się na technice pracy zarówno nóg, jak i rąk. Warto pamiętać, aby podczas treningów zachować jak najbardziej naturalny styl chodzenia. Ręce z nogami powinny pracować naprzemiennie (prawa ręka/lewa noga). Jeżeli będziesz rękoma robić zbyt duże wymachy, to wówczas chód przestanie być naturalny, a Ty możesz nabawić się kontuzji.

Zadbaj o szczegóły!

To zaledwie trzy błędy, które niezwykle często można zaobserwować u początkujących pasjonatów wędrówek z kijkami. Dołóż wszelkich starań, aby opanować prawidłową technikę chodu, poradź się specjalisty w zakresie doboru obuwia i kijków, a szybko przekonasz się, że trening może być o wiele efektywniejszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy! Kontuzje są często efektem bagatelizowania drobnych niedociągnięć – nie można o tym zapominać!


Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, skutecznie utrudniając aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
W ostatnim czasie w naszym kraju kładzie się coraz większy nacisk na rozwój sportu wśród dzieci oraz młodzieży. Przed kilkoma […]
Czy dieta wegańska wspiera wydolność sportową?
Czy dieta wegańska wspiera wydolność sportową?
Dowiedz się, jak dieta wegańska może wpłynąć na wydolność sportową. Czy bezmięsne odżywianie jest korzystne dla sportowców?
Ostatnie wpisy