Jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne warto podejmować przy osteoporozie?
Dla rodzicówDla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne warto podejmować przy osteoporozie?

Osteoporoza – tak jak i inne choroby – zdaje się nie zachęcać do ruchu i aktywności fizycznej. W końcu jak ćwiczyć, żeby nie uszkodzić swoich kruchych kości? I czy ćwiczyć w ogóle? Oczywiście, że tak!

Wykonując specjalne ćwiczenia, czyli ćwiczenia na wzmocnienie kości, będziesz w stanie wpłynąć na gęstość tkanki kostnej. Dzięki temu sytuacja, w której upadniesz, nie musi skończyć się tragicznie. Warto wiedzieć, że ćwiczenia na osteoporozę mogą Ci bardziej pomóc niż zaszkodzić. Specjaliści mówią, że główne cele ćwiczeń fizycznych z osteoporozą to stymulacja osteogenezy oraz rozwój mięśni i poprawa równowagi.

Rehabilitacja to konieczność

O ile profilaktyka w przypadku osteoporozy ma kluczowe znaczenie, nie oznacza to, że po diagnozie nie ma już szansy na poprawę stanu Twoich kości. Rehabilitacja, a w szczególności ćwiczenia siłowe (inaczej oporowe), pozwala na zwiększenie zewnętrznej średnicy kości, a co za tym idzie, zmniejszenie ubytków. Gwarantuje to większą siłę i znacząco zmniejsza ryzyko upadku – a jeśli taki już się wydarzy, nie będzie tragiczny w skutkach.

Z tego samego powodu warto włączyć do codziennej aktywności fizycznej ćwiczenia na równowagę. Przede wszystkim rehabilitacja musi być jednak dostosowana do kondycji oraz możliwości pacjenta. Chociaż ćwiczenia potrafią zdziałać cuda, nie należy robić nic wbrew sobie.

Dobrym pomysłem będzie stała konsultacja z fizjoterapeutą. Specjalista pomoże dobrać aktywność fizyczną indywidualnie do potrzeb pacjenta, wspierając go w działaniach umożliwiających wzrost samodzielności. Rehabilitacja to szansa nie tylko na lepsze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. W końcu zachowanie niezależności i możliwość uczestniczenia w życiu towarzyskim jest istotna dla większości z nas, a osteoporoza potrafi dotykać już osoby po 50. roku życia! To stanowczo zbyt wcześnie na rezygnowanie ze swoich ulubionych aktywności.

Pozwól sobie na basen

Obawiasz się chodzenia na basen, chociaż przed diagnozą była to jedna z Twoich ulubionych aktywności fizycznych? Obawiasz się, że śliskie posadzki skończą się wywróceniem na basenowej podłodze? Jeżeli tak, powinieneś wiedzieć, że pływanie jest jak najbardziej polecane w przypadku osób z osteoporozą!

Zapewne zauważyłeś, że w basenie człowiek czuje się lżejszy. Jest tak, ponieważ woda odciąża nasze ciało. Pozytywnie wpływa to także na kości, gdyż w wodzie tkanka kostna nie ma dodatkowego obciążenia, które mogłoby jej zaszkodzić. Równocześnie będąc w wodzie, wciąż możesz wzmocnić swoją kondycję i usprawnić układ krążenia.

Co równie ważne, pływając, nie możesz upaść, a mimo to wpływasz na swoją zdolność zachowania równowagi! Choć mokre płytki wciąż będą stanowić zagrożenie, pozytywów jest zdecydowanie więcej. Czas spędzony w basenie może być zresztą doskonałą zabawą! Wystarczy, że udasz się do aquaparku, który oprócz basenów sportowych zapewnia inne atrakcje. W ten sposób, po przepłynięciu kilku długości basenu, będziesz mógł odpocząć w jacuzzi.

Długie spacery receptą na zdrowie

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z osteoporozą, zapewne słyszałeś, że bardzo wskazane są długie spacery. Nie biegi wytrzymałościowe, a spokojne, stałe tempo. Pomożesz sobie w tym dzięki kijkom do nordic walking.

Kiedy spacerujesz, jest wiele partii mięśni, których nie angażujesz do ćwiczeń. Nordic walking to świetny sposób, by pobudzić pracę mięśni rąk, nóg oraz kręgosłupa. Kijki zapewnią takie napięcie mięśni, dzięki któremu uda Ci się osiągnąć najwięcej korzyści. Spacery są tą formą sportu, którą możesz uprawiać niezależnie od tego, ile masz czasu i pieniędzy. Możesz zacząć od dziesięciu minut dziennie i stopniowo zwiększać czas treningu.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zumba kids – taneczny trening rozwijający koordynację ruchową dzieci
Zumba kids – taneczny trening rozwijający koordynację ruchową dzieci
Poznaj zalety tanecznego treningu dla dzieci i zapisz swoją pociechę na pierwsze zajęcia zumba kids!
W jaki sposób dbać o stawy podczas uprawiania sportu? 5 uniwersalnych zasad dla aktywnych dzieci i dorosłych
W jaki sposób dbać o stawy podczas uprawiania sportu? 5 uniwersalnych zasad dla aktywnych dzieci i dorosłych
Stawy wymagają szczególnej ochrony, ale ich profilaktyka nie jest wcale taka trudna. Przedstawiamy 5 zasad zdrowych stawów dla całej rodziny!
Rower dla seniora – które parametry mają kluczowe znaczenie?
Rower dla seniora – które parametry mają kluczowe znaczenie?
Wiek to nie przeszkoda! Jaki powinien być wymarzony rower dla seniora?
Tagi
Ostatnie wpisy