Bez aktywności fizycznej ani rusz! Jak zmieniło się życie naszych dzieci podczas pandemii?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bez aktywności fizycznej ani rusz! Jak zmieniło się życie naszych dzieci podczas pandemii?

Na przestrzeni ostatniego roku pandemia wywróciła do góry nogami cały świat. Koronawirus nie oszczędził również najmłodszych, których codzienność uległa istotnym zmianom. Nestlé i Polski Związek Lekkiej Atletyki przygotowały specjalny raport na ten temat. Wnioski nie są jednak optymistyczne…

„Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii” to nowy raport zrealizowany w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, dotyczący życia najmłodszych w dobie izolacji i wszechobecnych obostrzeń. Poza brakiem stałego kontaktu z rówieśnikami, jedną z najbardziej problematycznych kwestii okazuje się ograniczenie regularnych ćwiczeń. Wprost proporcjonalnie do spadku aktywności fizycznej u dzieci wzrasta bowiem czas spędzany przed ekranem komputera.

Statystyki mówią same za siebie – przed lockdownem nasze pociechy poświęcały o niemal 37% więcej czasu na aktywności, takie jak granie w piłkę, jazda na rowerze czy inne zajęcie sportowe, niż w trakcie ogólnonarodowej kwarantanny. Wzrosła też liczba dzieci, które uprawiają sport zaledwie trzy lub mniej dni w tygodniu. Przed pandemią było to jedynie 21% wszystkich dzieci, a teraz wskaźnik ten osiągnął niepokojące 58%. Głównym zamiennikiem ruchu stały się dla najmłodszych popularne gry komputerowe.

Negatywne skutki izolacji mogłyby być jeszcze bardziej opłakane, gdyby nie działania podjęte przez trenerów Polskiego Związku Lekkoatletyki, którzy prowadzili w międzyczasie zdalne zajęcia oraz zapewniali dostęp do gotowych zestawów ćwiczeń możliwych do wykonania w zaciszu domowego ogniska. Dzięki temu najbardziej zapaleni spośród młodych sportowców byli w stanie uzyskać choćby minimalną codzienną dawkę ruchu.

„Lekkoatletyka dla każdego!” oferuje dzieciom pomoc również w kontekście zdrowych nawyków żywieniowych. Według wspomnianego raportu, uczestnicy programu zdecydowanie chętniej sięgają po warzywa oraz owoce, przetwory mleczne, a także częściej wybierają do picia wodę mineralną zamiast napojów słodzonych.

Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim jadłospisem to klucz do przetrwania trwającej pandemii, zatem pomóżmy naszym dzieciom w tym trudnym dla wszystkich czasie!


Źródło: Nestle

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Piłki Nike Strike zachwycają swoim oryginalnym wyglądem. Wielu młodych adeptów piłkarskich z wielką chęcią zakupiłoby te produkty do tego, aby móc trenować swoje umiejętności na boisku. Fakt, będzie to dobry wybór. T
Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy dla twojego komputera?
Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy dla twojego komputera?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru odpowiedniego programu antywirusowego dla bezpieczeństwa Twojego komputera. Dowiedz się, jakie funkcje powinien posiadać i jak porównać różne opcje.
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Wody smakowe dla dzieci – czy to dobry sposób na nawodnienie organizmu młodego sportowca?
Czy napoje sportowe dla dziecka to właściwy wybór? Jak nadmiar witamin może wpłynąć na jego zdrowie? Czy zdrowszą opcją będzie zwykła woda? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Ostatnie wpisy