Bez aktywności fizycznej ani rusz! Jak zmieniło się życie naszych dzieci podczas pandemii?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bez aktywności fizycznej ani rusz! Jak zmieniło się życie naszych dzieci podczas pandemii?

Na przestrzeni ostatniego roku pandemia wywróciła do góry nogami cały świat. Koronawirus nie oszczędził również najmłodszych, których codzienność uległa istotnym zmianom. Nestlé i Polski Związek Lekkiej Atletyki przygotowały specjalny raport na ten temat. Wnioski nie są jednak optymistyczne…

„Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii” to nowy raport zrealizowany w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, dotyczący życia najmłodszych w dobie izolacji i wszechobecnych obostrzeń. Poza brakiem stałego kontaktu z rówieśnikami, jedną z najbardziej problematycznych kwestii okazuje się ograniczenie regularnych ćwiczeń. Wprost proporcjonalnie do spadku aktywności fizycznej u dzieci wzrasta bowiem czas spędzany przed ekranem komputera.

Statystyki mówią same za siebie – przed lockdownem nasze pociechy poświęcały o niemal 37% więcej czasu na aktywności, takie jak granie w piłkę, jazda na rowerze czy inne zajęcie sportowe, niż w trakcie ogólnonarodowej kwarantanny. Wzrosła też liczba dzieci, które uprawiają sport zaledwie trzy lub mniej dni w tygodniu. Przed pandemią było to jedynie 21% wszystkich dzieci, a teraz wskaźnik ten osiągnął niepokojące 58%. Głównym zamiennikiem ruchu stały się dla najmłodszych popularne gry komputerowe.

Negatywne skutki izolacji mogłyby być jeszcze bardziej opłakane, gdyby nie działania podjęte przez trenerów Polskiego Związku Lekkoatletyki, którzy prowadzili w międzyczasie zdalne zajęcia oraz zapewniali dostęp do gotowych zestawów ćwiczeń możliwych do wykonania w zaciszu domowego ogniska. Dzięki temu najbardziej zapaleni spośród młodych sportowców byli w stanie uzyskać choćby minimalną codzienną dawkę ruchu.

„Lekkoatletyka dla każdego!” oferuje dzieciom pomoc również w kontekście zdrowych nawyków żywieniowych. Według wspomnianego raportu, uczestnicy programu zdecydowanie chętniej sięgają po warzywa oraz owoce, przetwory mleczne, a także częściej wybierają do picia wodę mineralną zamiast napojów słodzonych.

Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim jadłospisem to klucz do przetrwania trwającej pandemii, zatem pomóżmy naszym dzieciom w tym trudnym dla wszystkich czasie!


Źródło: Nestle

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Swego czasu przyjęło się, że ćwiczenia są niewskazane dla diabetyków. Medycyna poszła jednak do przodu i dowiodła, że ćwiczenia nie […]
Ćwiczenia aerobowe – sposób na poprawę kondycji mózgu u osób w podeszłym wieku
Ćwiczenia aerobowe – sposób na poprawę kondycji mózgu u osób w podeszłym wieku
Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia mają wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na działanie mózgu. Jaki wpływ mają jednak na kondycję mózgu osób starszych?
W jaki sposób dbać o stawy podczas uprawiania sportu? 5 uniwersalnych zasad dla aktywnych dzieci i dorosłych
W jaki sposób dbać o stawy podczas uprawiania sportu? 5 uniwersalnych zasad dla aktywnych dzieci i dorosłych
Stawy wymagają szczególnej ochrony, ale ich profilaktyka nie jest wcale taka trudna. Przedstawiamy 5 zasad zdrowych stawów dla całej rodziny!
Ostatnie wpisy