Mama i dziecko zawsze razem. Jak wyglądają ćwiczenia z wózkiem?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mama i dziecko zawsze razem. Jak wyglądają ćwiczenia z wózkiem?

Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów, jakie zostały nam po ciąży? Z pomocą przychodzi trening z wózkiem. Z powodzeniem można go wykonywać zarówno w czasie spaceru z dzieckiem, jak i w domowym zaciszu. Czym charakteryzują się tego typu ćwiczenia?

Ćwiczenia z wózkiem – co to takiego?

Ćwiczenia z wózkiem określane są mianem strollercize. Za twórczynię tej oryginalnej dyscypliny fitness uznaje się Elizabeth Trindale, która jest byłą baletnicą, a obecnie – trenerką personalną i właścicielką klubu fitness. Pewnego razu postanowiła ona wejść na salę treningową i wykonać kilka ćwiczeń z wózkiem. Z ich pomocą, w krótkim czasie udało się jej wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Określenia strollercize jako pierwszy użył jej mąż i partner ćwiczeniowy.

Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć ćwiczenia z wózkiem? Trening tego typu może być bez obaw realizowany już około 6-8 tygodni po porodzie. Uwaga! W przypadku cesarskiego cięcia okres połogu może się wydłużyć do 12 tygodni.

Największe zalety strollercize

Świeżo upieczona mama wykonująca tego typu ćwiczenia nie musi się rozstawać ze swoim dzieckiem na czas trwania treningu. Obecność malucha jest tutaj niezbędna, aby móc prawidłowo wykonywać poszczególne sekwencje ruchów. To także doskonały sposób na poznanie nowych kobiet i stworzenie grupy wsparcia. Strollercize wyrabia również u dzieci zdrowe nawyki, uświadamiając je, że sport to zdrowie. Tego typu trening jest realizowany najczęściej na świeżym powietrzu, co przekłada się na dotlenienie organizmu.

O czym warto pamiętać podczas strollercize? Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Jedynie wówczas można się ustrzec przed bolesnymi kontuzjami. Znacząca część treningu odbywa się w miejscu. Jeżeli maluch jest płaczliwy lub zbyt ruchliwy, mama może w dowolnym miejscu przerwać trening i zająć się dzieckiem. Ogromną zaletą ćwiczeń z dzieckiem jest również to, że maluch nie nudzi się w ich trakcie. Przez cały czas może on obserwować mamę oraz otoczenie.

Główne zasady strollercize

O czym warto pamiętać, chcąc rozpocząć swoją przygodę ze strollercize? Ćwiczenia tego typu można wykonywać przy pomocy dowolnego wózka. Jego cena, model czy marka nie mają tu żadnego znaczenia. Taki trening może być realizowany przez osoby w każdym wieku. Co ważne, w zajęciach mogą uczestniczyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Strollercize najlepiej ćwiczyć w wygodnych sportowych butach i stroju dopasowanym do pogody za oknem.

Jakie są najważniejsze zasady treningu z wózkami? Można je rozpocząć jedynie wówczas, gdy ginekolog wyraził na to zgodę. Wykonywane ćwiczenia nie angażują w bezpośredni sposób mięśni brzucha, a co za tym idzie – są w pełni bezpieczne dla świeżo upieczonych mam. W pierwszych tygodniach wykonuje się je bez obciążenia. Optymalna częstotliwość takiego treningu to 3 razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy szybki spacer z wózkiem. Gdy maluch trzyma główkę prosto, bez obaw można je przełożyć z wózka do chusty. Chcąc rozpocząć treningi biegowe z wózkiem, należy zaopatrzyć się w specjalny model.

Przykładowe ćwiczenia z wózkiem

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że strollercize jest treningiem, który angażuje wszystkie mięśnie naszego ciała. Rozpoczyna się od rozgrzewki, po której następuje trening właściwy. Zwieńczeniem zajęć są ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne.

Jak przy pomocy ćwiczeń z wózkiem wzmocnić plecy, pośladki oraz uda? W tym celu należy wykonać ćwiczenie, które polega na tym, że trzymamy wózek obiema rękami za rączkę, opierając na nim ciężar ciała. Uginamy kolana i kierujemy jedną nogę w tył. Wytrzymujemy kilka sekund, zmieniamy nogę i wykonujemy kilkanaście powtórzeń. Chcąc rozciągnąć mięśnie kręgosłupa, klatki piersiowej oraz brzucha, łapiemy rączkę wózka, rozstawiamy nogi na szerokość bioder i wykonujemy przysiad, odsuwając go od siebie.


Foto wyróżniające: Ed Yourdon / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wkładki do butów biegowych – czy warto z nich korzystać?
Wkładki do butów biegowych – czy warto z nich korzystać?
Stopy są jedynym kontaktem człowieka z podłożem. To one przenoszą wszystkie obciążenia związane z bieganiem. Co ważne, stopy stanowią podstawę dla kręgosłupa.
Do młodzieży świat należy! Nastoletni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020
Do młodzieży świat należy! Nastoletni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020
Pomimo wyjątkowej rangi w świecie sportu, Igrzyska Olimpijskie w żadnym wypadku nie są miejscem przeznaczonym wyłącznie dla „starych wyjadaczy”. Wystarczy […]
Automatyzacja i zarządzanie cyklem życia pracownika: klucz do zwiększenia efektywności organizacji
Automatyzacja i zarządzanie cyklem życia pracownika: klucz do zwiększenia efektywności organizacji
Artykuł rozwija temat automatyzacji i zarządzania cyklem życia pracownika – szczegółowo analizuje, jak te procesy mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i produktywności organizacji.
Ostatnie wpisy