Nowoczesny survival – aktywność dla każdego?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesny survival – aktywność dla każdego?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Survival już jakiś czas temu przestał być aktywnością tylko dla wybranych. Wpływa na to oczywiście fakt, że pod pojęciem sztuki przetrwania kryje się obecnie wiele różnych zjawisk, które przyciągają liczne grupy odbiorców. Czy jednak jest to na pewno rozwiązanie dla każdego?

Kto powinien wybrać się na wyjazd survivalowy? Jakie aktywności są przeznaczone dla różnych grup wiekowych? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Na czym polega survival i jakie są jego odmiany?

Sztuka przetrwania to połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, które pozwalają przetrwać nawet w ekstremalnych okolicznościach w nieznanym terenie. Dotyczą one choćby kwestii zapewnienia schronienia, pożywienia, wody czy orientacji w przestrzeni, by bezpiecznie dotrzeć do konkretnego miejsca.

Survival można podzielić ze względu na miejsce, w jakim próbujemy sobie poradzić. Bywa to obszar leśny, bagienny, jaskinie lub górskie szlaki.

Oprócz tego wyróżnia się także:

  • survival zielony – skoncentrowany na przerwaniu z dala od ludzkich siedlisk,
  • survival wojenny – powiązany z działaniami wojennymi, samoobroną,
  • survival miejski – uczący, jak poradzić sobie w terenie zurbanizowanym.

Co więcej, każda z odmian survivalu potrafi mieć swoje warianty, dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnych odbiorców. A tych potrafi być naprawdę wielu.

Survival dla wyczynowców – ekstremalne formy aktywności

Zwykło się uważać, że survival to dyscyplina wyłącznie dla prawdziwych „twardzieli”, którzy chcą poradzić sobie w każdych okolicznościach, bez względu na to, gdzie się znaleźli. Taka aktywność ma jednak też swoje bardziej praktyczne oblicze. Zdolność do zbudowania schronienia w leśnej głuszy, orientacji w terenie, zdobywania pożywienia w nieznanym terenie pomagają przetrwać przez pewien czas, ratując życie w razie wypadku lub zagubienia. Przydatna jest też umiejętność używania podstawowego wyposażenia i rozmaitych sprzętów survivalowych, które można znaleźć na przykład na stronie Karaluch.

Co więcej, regularne korzystanie z typowo survivalowych wyjazdów, pomaga w wyrobieniu konkretnych nawyków i wypracowaniu zachowań przydatnych w ekstremalnych sytuacjach, gdy każda sekunda potrafi być naprawdę na wagę złota.

Sztuka przetrwania dla ciekawych świata

Na wyjazdy survivalowe chętnie decydują się także osoby, pragnące odkryć konkretne miejsce. Można bowiem znaleźć wiele ciekawych wycieczek plenerowych, podczas których organizuje się marsze na orientację, rajdy terenowe, połączone choćby z poznawaniem lokalnej fauny i flory, badaniem i inwentaryzowaniem zabytków kultury czy odkrywaniem historii regionu.

To zatem forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu o typowo rekreacyjnym charakterze, połączonym z ciekawym sposobem na poszerzanie ogólnej wiedzy.

Survivalowe wyjazdy integracyjne – sposób na odkrywanie kluczowych umiejętności

Coraz więcej firm odchodzi od standardowych wyjazdów integracyjnych przy zastawionym stole. Szuka się ciekawszych alternatyw, które oprócz przyjemnej rekreacji pomogą też wzmocnić ducha zespołu oraz odkryć kluczowe umiejętności indywidualne u poszczególnych pracowników. Może to być zdolność do zarządzania zespołem, szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych, umiejętność do działania pod presją czasu i w trudnych okolicznościach.

Survival w takiej odsłonie zapewnia dobrą zabawę, pozwala ciekawie spędzić czas na nietuzinkowej aktywności fizycznej, a także zbudować silny zespół do zadań specjalnych.

Wycieczki survivalowe dla najmłodszych – niezapomniana przygoda

Na wycieczki survivalowe warto zabrać najmłodszych. Dostępność wyjazdów dla dzieci i młodzieży jest naprawdę duża. Podczas takich wypraw najmłodsi zdobywają szereg praktycznych umiejętności, a także świetnie się bawią podczas podchodów, biegów z przeszkodami na orientację czy poszukiwania skarbów, ukrytych w nieznanym terenie.

Taka aktywność potrafi nie tylko skutecznie odciągnąć dzieci od wszechobecnych ekranów, ale również przynosi im wiele przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w dorosłym życiu.

Przyjemne spędzanie czasu, zdobywanie wiedzy i niezapomniane wspomnienia – nowoczesny survival

Wyjazdy survivalowe przybierają mocno zróżnicowane formy i wcale nie muszą oznaczać wyłącznie ekstremalnych wypraw w nieznane. Mogą okazać się ciekawą aktywnością dla dorosłych i dzieci, dla militarystów i miłośników przyrody, którzy chętnie wychodzą w plener, by poznawać świat wokół oraz samych siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na przebieg choroby Parkinsona?
Czy aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na przebieg choroby Parkinsona?
Aktywność fizyczna poprawia nie tylko samopoczucie. Korzystnie wpływa również na stan zdrowia. A czy regularny wysiłek fizyczny może spowolnić progres choroby Parkinsona? Dowiedz się!
Jak wybrać idealny kostium Gryffindoru dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Jak wybrać idealny kostium Gryffindoru dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Zanurz się w magicznym świecie Gryffindoru! Dowiedz się jak wybrać idealny kostium dla twojego dziecka i jak ożywić świat czarodziejów w domu. Wybieraj spośród różnych wzorów, kolorów i stylów - wszystko podpowiedzi w naszym poradniku!
4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych
4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych
Zapisujesz dziecko na zajęcia sportowe, ale nie wiesz, jak je na nie przygotować? Nic prostszego! Sprawdź, o których kwestiach warto pamiętać.
Ostatnie wpisy