Nastolatek na siłowni – kiedy zacząć i jak trenować?
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nastolatek na siłowni – kiedy zacząć i jak trenować?

Aktywność fizyczna jest zalecana w każdym wieku, jednak powinna ona zostać odpowiednio dobrana do możliwości organizmu. W jakim wieku można zacząć regularne treningi na siłowni?

Młodzież i siłownia – informacje ogólne

Twój dorastający syn nie daje Ci spokoju i już od kilku tygodni prosi, żeby kupić mu pierwszy karnet na siłownie, jednak Ty się wciąż zastanawiasz, czy jeszcze nie jest za młody na treningi siłowe? W tej sprawie warto skonsultować się ze specjalistą. Co prawda, co do zasady, trening na siłowni dopuszczalny jest dla osób powyżej 15. roku życia, jednak sporo zależy także od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli lekarz orzeknie, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby nastolatek zaczął ćwiczyć na siłowni, to spokojnie możesz zainwestować w karnet.

Zapoznaj się z regulaminem siłowni

Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego karnetu na siłownię, sprawdź, co na ten temat mówi regulamin konkretnej siłowni. Niektóre kluby fitness oraz siłownie zastrzegają w swoich regulaminach, że wstęp na ich teren mają wyłącznie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Jednak częściej spotkać się można z zapisem w regulaminach, który zezwala na pełnoprawne uczestnictwo w zajęciach osobom powyżej piętnastego lub szesnastego roku życia, oczywiście za zgodą rodzica (opiekuna prawnego). Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko bez żadnych przeszkód będzie mogło uczestniczyć w zajęciach w lokalnym klubie fitness, to zapoznaj się z regulaminem placówki lub porozmawiaj na ten temat z obsługą.

Specjalne zajęcia dla młodzieży

Nie musisz się martwić, że Twoja pociecha nie poradzi sobie na siłowni. W grafiku coraz większej liczby siłowni znajdziesz zajęcia przeznaczone dla nastolatków. Jest to najbezpieczniejsza forma aktywności dla osób w młodym wieku na siłowni. Zajęcia prowadzone są pod okiem trenera, który doskonale wie, jaki rodzaj aktywności będzie odpowiedni dla rozwijającego się organizmu.

Indywidualne treningi na siłowni

Jeżeli chcesz dać swojemu dorastającemu dziecku szansę na to, aby od samego początku kształtowało wymarzoną sylwetkę pod okiem doświadczonego opiekuna, to skorzystaj z oferty treningu personalnego. To świetna opcja na początek przygody z siłownią. Młody człowiek będzie miał szansę na to, aby wyrobić w sobie prawidłowe nawyki ćwiczeń. Technika jest niezwykle istotna, o czym powinny pamiętać osoby w każdym wieku. Trzeba jednak przyznać, że taki trening nie należy do tanich. Prócz karnetu, musisz wykupić również indywidualne lekcje u instruktora, a koszt takich zajęć, to przynajmniej kilkadziesiąt złotych za godzinę, ale naprawdę warto. Już kilka lekcji sprawi, że nastolatek poczuje się pewniej na siłowni, dowie się, jaki trening będzie dla niego odpowiedni oraz jak prawidłowo korzystać z dostępnych na siłowni maszyn do ćwiczeń.

Trening dostosowany do możliwości

Absolutnie podstawową zasadą, którą warto nastolatkowi powtarzać niczym mantrę, jest to, że trening siłowy powinien być odpowiednio dostosowany do możliwości organizmu. Zbyt duże obciążenie może skutkować kontuzjami. Są one nie tylko bolesne,ale też utrudniają normalne funkcjonowanie. Dodatkowo eliminują z dalszych treningów na kilka tygodni. Nastolatek, któremu układ kostny wciąż się rozwija, powinien unikać ćwiczeń obciążających kręgosłup.

Jakie zalety ma trening na siłowni dla nastolatków?

Jeżeli rodzaj i intensywność treningu zostaną prawidłowo dopasowane do wieku, stopnia rozwoju oraz indywidualnych możliwości nastolatka, to może on przynieść wiele korzyści. Nikomu, kto ma pod swoim dachem dorastającą młodzież, nie trzeba tłumaczyć, ile energii drzemie w takim człowieku. Trening na siłowni pozwoli uwolnić emocje. Jest to dobry sposób na redukcję stresu wywołanego przez szalejące hormony. Kolejna korzyść, to integracja z rówieśnikami, zwłaszcza gdy zapiszesz nastolatka na zajęcia przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Warto też zwrócić uwagę na to, że regularny trening na siłowni, to doskonała nauka systematyczności i dążenia do wyznaczonego celu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aktywna wiosna: „Rowerowy Maj” wraca po przerwie!
Aktywna wiosna: „Rowerowy Maj” wraca po przerwie!
Jazda na rowerze nie od dziś stanowi jeden z najchętniej uprawianych sportów wśród dzieci i młodzieży. W ostatnich dniach wystartowała […]
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Cukrzyca a sport – które aktywności są wskazane dla diabetyków?
Swego czasu przyjęło się, że ćwiczenia są niewskazane dla diabetyków. Medycyna poszła jednak do przodu i dowiodła, że ćwiczenia nie […]
Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem
Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem
Podstawą do rozpoczęcia procesu leczenia jest wizyta u lekarza specjalisty. Następnym krokiem mogą być samodzielne wykonywane ćwiczenia oraz aktywności fizyczne!
Ostatnie wpisy