Wpływ kawy na wyniki sportowe dziecka – fakty i mity
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wpływ kawy na wyniki sportowe dziecka – fakty i mity

Wokół kawy narosło wielkie bajek i legend, z którymi najwyższa pora się rozprawić. Poznaj 5 mitów na temat kofeiny, zwłaszcza w związku ze zdrowiem dziecka!

Mit nr 1: dzieci nie mogą pić kawy 

Powszechnie uznaje się, że dzieci kawy pić nie mogą, wskazuje się, że kofeina zaburza ich fizjologię i samopoczucie. Większość naukowców zwraca jednak uwagę, że kofeina występuje także w mnóstwie innych napojów, nie tylko w kawie, a te już dzieci spożywają. Nie chodzi więc o to, że dzieci nie mogą pić kawy, ale że należy im ograniczyć dopływ kofeiny do organizmu. W kontekście lat sytuacja prezentuje się następująco: 

  • dzieci w wieku około 4–6 lat – 45 mg na dzień;
  • dzieci w przedziale wiekowym 7–9 lat – 62,5 mg na dzień;
  • dzieci w wieku 10–12 lat – 85 mg na dzień;
  • dzieci nieco starsze, w okresie dojrzewania (13+) – do 2,5 mg na kg masy ciała.

Mit nr 2: kofeina przeszkadza dzieciom w uprawianiu sportu 

W każdej bajce jest ziarno prawdy, tak jest też w tym przypadku. Rzeczywiście nadmierna ilość kofeiny może najmłodszym zaszkodzić, właśnie z tego powodu przy pierwszym przykładzie wykazaliśmy, ile kofeiny może pochłaniać dziecięcy organizm. Teraz należy sprostować kwestię sportu – okazuje się bowiem, że kofeina posiada korzyści prozdrowotne (w określonych dawkach, dla dorosłych to np. 75 mg): poprawia koncentrację, zwiększa wytrzymałość, polepsza wydajność organizmu podczas wysiłku.

Mit nr 3: kofeina poprawia myślenie

Powyżej napisaliśmy, że „kofeina poprawia koncentrację” i jest to prawda. Do pewnego etapu. Ostatnie badania wykazały, że pozytywne działanie kofeiny, która poprawia zdolności poznawcze, odczujemy jedynie wtedy, gdy sami jesteśmy zasadniczo wypoczęci oraz nie przyswoiliśmy tego dnia jej jeszcze zbyt dużo. Szósta czy siódma kawa z rzędu, kiedy nasz organizm woła o odpoczynek, jest strzałem w kolano. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Mit nr 4: cappuccino jako alternatywa dla kawy

Wielu rodziców podaje swoim pociechom cappuccino jako przyjemniejszą w smaku wersję kawy. Błąd ten jest na tyle powszechny, że większość nawet nie zwraca uwagi, że przecież cappuccino poza kofeiną, którą posiada kawa, zawiera również olbrzymie ilości cukru. Zalecenia lekarzy są w tej sprawie jednoznaczne – cappuccino nie jest i nigdy nie było żadną alternatywą wobec kawy. 

Mit nr 5: bezkofeinowa kawa jest szkodliwa 

Po raz kolejny: nie sposób temu zdaniu w pełni zaprzeczyć, sytuacja nie jest jednoznaczna. Otóż dziecko może spożywać kawę zbożową (popularną Inkę), choć oczywiście w racjonalnych ilościach. Nie można jednak na podstawie skrajnych przypadków deprecjonować tego napoju. W porównaniu do innych napoi, kawa zbożowa to prawdziwy eliksir zdrowia.

Zdj. główne: Jessica Lewis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening dla par to znakomita propozycja dla osób, którym trudno się zmobilizować do samodzielnych ćwiczeń.
Białe szaleństwo w gronie najbliższych. Najciekawsze sporty zimowe dla rodzin
Białe szaleństwo w gronie najbliższych. Najciekawsze sporty zimowe dla rodzin
Choć wielu z nas okres zimowy kojarzy się ze wspólnymi chwilami spędzonymi w domowym zaciszu, warto pamiętać w tym czasie […]
Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną po narodzinach dziecka?
Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną po narodzinach dziecka?
Jak zadbać o sylwetkę po porodzie? Dobrym pomysłem jest trening wykonywany wraz z dzieckiem!
Ostatnie wpisy