Ferie w siodle dla dzieci – jak wyglądają w praktyce?
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ferie w siodle dla dzieci – jak wyglądają w praktyce?

Zimowej przerwy od edukacji wcale nie trzeba spędzać w domu. Można postawić na aktywność i niezapomniane wspomnienia, takie wrażenia oferuje m.in. przejażdżka w siodle!

Ferie zimowe zazwyczaj kojarzą się z kubkiem kakao, ciepłym swetrem i siedzeniem w domu z krążącym po głowie widmem powrotu do szkoły. Tymczasem istnieje mnóstwo innych sposobów spędzenia tego czasu, jednym z nich jest na przykład jazda konna. Wyjazd na turnus może być fantastyczną przygodą nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny.

Co oferują turnusy?

Na początku warto wspomnieć, że każdy organizator będzie rządził się własnymi zasadami. Istnieje jednak pewien zbiór uniwersalnych elementów, których możemy się spodziewać po turnusie.

  • Większość oferuje nocleg. Są to z reguły miejsca na pograniczu wspaniałych krajobrazów oraz miast, które można zwiedzać. W efekcie wykupienie dwutygodniowego noclegu może być dość kosztowne i sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W cenę wszakże wliczane są wszelkie dogodności, jakie oferuje turnus: od zabawy z końmi po kilka posiłków dziennie.
  • Jazda konna to tylko jeden z wielu elementów obcowania z końmi. Na miejscu zostaniemy zapoznani z różnymi możliwościami przebywania wśród zwierząt, między innymi masażem wierzchowca oraz innymi sposobami opieki nad stadem, które może liczyć nawet kilkadziesiąt koni. 
  • Turnusy bardzo często oferują możliwość zdobycia certyfikatu, odznaki jeździectwa. Szkolenie odbywa się pod okiem specjalistów. 
  • Jazdy w siodle nie muszą się odbywać tylko na małym wybiegu. W grę wchodzą również kryte hale albo trasy po lesie. Można również liczyć na kulig śnieżny!
  • Ośrodki organizują także wydarzenia niekoniecznie związane z końmi: wieczorki filmowe, gry i zabawy, wycieczki po okolicy itd.
  • Ośrodki bardzo często oferują plan dnia, który uwzględnia mnóstwo atrakcji – również dla większych grup (np. szkół lub kolonii).

Cena – co warto uwzględnić i jaką sumę przygotować

Jak wspomnieliśmy, konkretny regulamin będzie zależał od poszczególnego ośrodka, do którego się wybieramy. Możemy jednak spróbować przybliżyć, na jakie koszty powinniśmy się przygotować. 

Pierwszą istotną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest to, czy ośrodek zwraca zaliczkę, jeżeli np. dziecko zachoruje i nie będzie w stanie przyjechać. Część turnusów nie przystaje na taki układ i finanse nie są zwracane. 

Drugą rzeczą konieczną do uwzględnienia jest liczba dostępnych miejsc. W tej kwestii warto pamiętać, że niektóre zorganizowane turnusy mają ośrodki w różnych miastach, dlatego jeżeli w jednej miejscowości nie znajdziemy wolnych miejsc, to jest szansa, że w innej wciąż znajduje się kilka wolnych pokoi. 

Cennik

Sama cena będzie zależna od liczby uczestników oraz tego, na jak długo przyjeżdżamy. Dwutygodniowy wyjazd do jednego z najpopularniejszych w Polsce turnusów to cena około 3600 zł, w innym będzie to 1700 złotych. Jeżeli natomiast ktoś ma ochotę na jednodniową przejażdżkę, to godzina na koniu oscyluje w granicach 60–80 złotych. Natomiast kurs i certyfikat to cena wahająca się od 250 złotych do 500 złotych.

Zdj. główne: ZU photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powody, dla których dzieci powinny uprawiać sport
Powody, dla których dzieci powinny uprawiać sport
Aktywność fizyczna ma niezwykle korzystny wpływ na organizm dziecka. Oto najważniejsze powody, dla których warto zadbać o regularny ruch swojej […]
Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną po narodzinach dziecka?
Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną po narodzinach dziecka?
Jak zadbać o sylwetkę po porodzie? Dobrym pomysłem jest trening wykonywany wraz z dzieckiem!
Czy każdy domownik może stosować ten sam suplement diety?
Czy każdy domownik może stosować ten sam suplement diety?
Suplementy diety obecnie znajdują się praktycznie w każdym domu. Ich stosowanie stało się na tyle modne, że wszyscy domownicy korzystają z jednego preparatu, ale czy jest to bezpieczne?
Ostatnie wpisy