Odkąd suplementy diety wkroczyły na rynek, stały się niezwykle modnym produktem, który wybiera z roku na rok coraz więcej osób. Wydawać by się mogło, że kupując jeden suplement, może z niego korzystać cała rodzina. Ale czy na pewno tak jest? Czy każdy domownik może korzystać z tych samych suplementów diety bez szkody na zdrowiu?
Suplement diety jest środkiem spożywczym, który ma na celu uzupełnić normalną dietę. Jest on skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów, niezbędnych organizmowi do prawidłowej pracy. Ponadto składniki tych preparatów wykazują działanie odżywcze lub inne fizjologiczne. Czy są one bezpieczne? Otóż panujące w Polsce przepisy i niewielka kontrola składu suplementów w porównaniu do leków, mogą sprawiać, że u wielu osób pojawiają się obawy przed ich stosowaniem. Niegdyś badania Narodowego Instytutu Leków wykazały, że jedna czwarta przebadanych preparatów ma inny skład, niż oznajmia to producent. Na domiar złego w 2015 roku połowa wizyt młodych mieszkańców USA na oddziałach ratunkowych była spowodowana przez niepożądane działanie suplementów diety.
Zanim ktokolwiek zacznie zastanawiać się nad tym, czy warto stosować suplementy, powinien pomyśleć, jak urozmaicić swoją codzienną dietę, aby była ona kompleksowym źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Należy pamiętać, że nie ma idealnego preparatu, który będzie wartościową alternatywą dla zróżnicowanej diety.
Czasami regularne przyjmowanie suplementów może prowadzić do błędnego przekonania, że nie musimy już zwracać uwagi na to, co jemy, bo i tak przyjmujemy witaminy oraz minerały w tabletkach. Zostało jednak przeprowadzonych wiele badań naukowych, z których dowiadujemy się, że suplementacja nie jest aż tak efektywna, jak dostarczanie poszczególnych substancji z pożywienia.
Różnic między suplementem diety a lekiem jest naprawdę sporo. Niekiedy rodzi się pytanie, jak to możliwe, że czasem je ze sobą mylimy. Jedną z najistotniejszych różnic jest to, że suplement nie musi mieć udowodnionej skuteczności przed wprowadzeniem go na rynek. Owszem, nowe preparaty muszą zawierać tylko i wyłącznie te substancje, które są prawnie dozwolone, a więc teoretycznie nie kupujemy kota w worku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że część suplementów ma nierzadko podobną cenę do lekarstw, które musiały przejść żmudną drogę, zanim znalazły się na półkach w aptekach, może się to okazać nieco niepokojące.
Inną różnicą jest to, że suplementy diety, jako że są produktem spożywczym, podlegają innym przepisom, a dokładnie przepisom o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Przez to też kroki wykonywane przed ich dopuszczeniem do sprzedaży wyglądają inaczej. Ponadto średni czas weryfikacji skuteczności suplementu wynosi około 455 dni. Oznacza to, że przez ponad rok mogą one być w obrocie, zanim sanepid je przebada. Nie można jednak wszystkich mierzyć jedną miarą. Na rynku są dostępne suplementy, które zostały przebadane i charakteryzują się wysoką jakością.
W okresie jesienno-zimowym bardzo często polecane jest stosowanie suplementów diety zawierających witaminę D3. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest ona produkowana w organizmie głównie dzięki promieniom słonecznym. Jesienią i zimą jest zdecydowanie mniej słońca, co oczywiście wpływa na funkcjonowanie organizmu. Na rynku dostępny jest suplement diety z dużą zawartością witaminy D3. SunVit to preparat, który jest przeznaczony do stosowania dla całej rodziny. Jest w pełni bezpieczny i uzupełnia niedobory witaminy słońca. Dzięki temu może z niego korzystać cała rodzina. W aptekach znajduje się jeszcze szereg innych suplementów, ale należy wybierać wyłącznie te, które pochodzą od sprawdzonych firm, prosperujących już od dłuższego czasu.
Zdjęcie wyróżniające: formulatehealth / https://www.formulatehealth.com/, CC BY 2.0