Reumatyzm to dolegliwość, z którą zmaga się wielu seniorów. Oprócz leczenia farmakologicznego, zbilansowanej diety i fizjoterapii pomocna może okazać się aktywność fizyczna.
Przybywanie w ciepłej wodzie pomaga rozluźnić napięte mięśnie, odciążyć stawy i kości, zmniejszyć uczucie bólu oraz zwiększyć zakres ruchowy wszystkich kończyn. Pozytywne jest nie tylko samo pływanie, które stabilizuje kręgosłup i wzmacnia mięśnie całego ciała, ale także zajęcia organizowane w wodzie. Pod okiem wykwalifikowanego trenera można ćwiczyć konkretne partie mięśniowe i ulżyć sobie w bolesnych dolegliwościach. Przykładem może być aquacycling.
Większość placówek organizuje specjalne sesje dla seniorów, które pozwalają na integrację osób w tym samym wieku i poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Podczas zajęć można skorzystać ze specjalnego wyposażenia sportowego, które jest przydatne, zwłaszcza u osób, które nie potrafią pływać lub boją się przebywania w wodzie.
Jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych u osób w podeszłym wieku. Nie wymaga specjalnego przygotowania czy dobrej kondycji fizycznej. Jedynym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest prawidłowy dobór kijków. Sprzęt powinien być dostosowany do wzrostu i wagi użytkownika, dzięki czemu będzie pomagał spacerować z właściwą techniką.
Badania pokazały, że nordic walking jest skuteczną formą aktywności fizycznej pomagającej zminimalizować dolegliwości związane z RZS. Spacery z kijkami pomagają odciążyć stawy, pobudzić pracę całego organizmu, usprawnić procesy metaboliczne i poprawić krążenie w całym ciele.
Tego typu aktywność fizyczna jest zalecana osobom zmagającym się z reumatyzmem, jednak ma kilka podstawowych założeń, które pomagają bezpiecznie uprawiać sport.
Wysokość siodełka i kierownicy powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, tak by mógł podczas jazdy przybrać prawidłową postawę ciała, dodatkowo nie obciążając stawów i mięśni. Co więcej, rowerzyści z RZS powinni poruszać się tylko po płaskich lub lekko pagórkowatych terenach, dzięki czemu unikną wstrząsów i silnego eksploatowania stawów.
Idealnie sprawdzą się miejskie drogi rowerowe, równe ścieżki czy niezbyt ruchliwe ulice. Osoby, które nie chcą jeździć na rowerze po mieście, mogą skorzystać z równie efektywnego rowerka stacjonarnego.
Zalecaną aktywnością fizyczną w przypadku osób z RZS jest także joga. Wschodnia sztuka medytacji połączona z elementami gimnastyki poprawia sprawność ruchową całego organizmu. Joga pozytywnie wpływa na elastyczność stawów, wzmacnia mięśnie, poprawia prawidłową postawę ciała, reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na układ krążenia, pomaga się zrelaksować i zmniejsza uczucie bólu.
Dodatkowo techniki medytacyjne wykorzystywane podczas treningu jogi pozytywnie wpływają na kondycję psychiczną, pozwalają się wyciszyć, odprężyć i zmniejszyć uczucie stresu. Zajęcia można samodzielnie realizować w domu, na przykład za pomocą nagrań wideo umieszczonych przez instruktorów w serwisie YouTube, lub podczas grupowych zajęć z prowadzącym.
Grupowe ćwiczenie to także dobra okazja do integracji i spędzania wolnego czasu w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Bardziej zaawansowani w treningu jogi uczestnicy mogą rozpocząć zajęcia pilates, które mogą okazać się równie pomocne w walce z reumatyzmem.
Zdjęcie główne: Lucas van Oort/unsplash.com