Trzeci Wiek na Start – jak wygląda rywalizacja na Olimpiadzie Sportowej Seniorów i Organizacji Senioralnych?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trzeci Wiek na Start – jak wygląda rywalizacja na Olimpiadzie Sportowej Seniorów i Organizacji Senioralnych?

Mimo że zawody sportowe mogą kojarzyć się głównie z młodymi i sprawnymi zawodnikami, seniorzy w Polsce od wielu lat udowadniają, że wiek to tylko liczba. 

Od 2009 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Łazach organizuje Olimpiadę Sportową Seniorów, która potrafi zgromadzić ponad 1000 uczestników. Rozgrywki odbywają się w profesjonalny sposób i nie brakuje nawet olimpijskiego znicza!

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Wbrew pozorom, seniorzy w Polsce poświęcają dużo uwagi aktywności fizycznej. Badania naukowe potwierdzają, że odpowiednia aktywność ruchowa może zapobiegać schorzeniom lub opóźniać ich występowanie. 

W opracowaniu Rafała Rowińskiego i Andrzeja Dąbrowskiego z 2009 roku wykazano, że regularną aktywność w ciągu tygodnia podejmuje ok. 40% seniorów. Z kolei w pracy pt. „Aktywność fizyczna a komfort życia osób po 60. roku życia” z roku 2017 udowodniono, że nawet seniorzy, którzy zadeklarowali się jako nieaktywni fizycznie, poświęca minimum godzinę tygodniowo na spacery. 

Z kolei seniorzy określający się jako aktywni sportowo poświęcają co najmniej kilka godzin tygodniowo na dyscypliny, takie jak: jazda na rowerze, basen czy nordic walking. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność aktywności fizycznej wśród osób starszych i wzrost ich świadomości w tym zakresie, zorganizowanie olimpiady można uznać za naturalną kolej rzeczy. 

Jak mówi prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach: „Wzrasta świadomość seniorów, którzy mądrze, coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, widząc w sporcie receptę na długowieczność. Przykładem może tu być dwóch uczestników Olimpiady startujących w pływaniu: mężczyzna miał 92 lata, a kobieta 95 lat”.

Pełnoprawna Olimpiada

I bynajmniej nie są to słowa na wyrost. Olimpiada Sportowa Seniorów od jakiegoś czasu odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który jest oficjalnym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Co więcej, od samego początku zawodów, czyli od 2009 roku, uczestnikom towarzyszy autentyczny ogień olimpijski przywieziony z Olimpu w Grecji.

Dwa lata temu, Trzeci Wiek na Start zgromadził prawie 1150 uczestników reprezentujących 62 organizacje senioralne z Polski i zagranicy. Nad przepisowym odbyciem się turnieju czuwają profesjonalni sędziowie, a nad bezpieczeństwem imprezy wyszkolone służby ochrony i medyczno-sanitarne. W rozgrywkach mogą wziąć udział zawodnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych – rocznik 1961 i starsi.

Wymagające dyscypliny

Uczestnicy mogą liczyć na prawdziwą sportową rywalizację, w kilku dyscyplinach. Niektóre z nich są iście sprawnościowe, co tylko potwierdza wysoką rangę tej imprezy. Organizatorzy przewidzieli zmagania w następujących kategoriach:

  • Pływanie 50 m stylem klasycznym,
  • Pływanie 50 m stylem dowolnym,
  • Lekkoatletyka – bieg na 60 metrów,
  • Lekkoatletyka – bieg na 150 metrów,
  • Lekkoatletyka – pchnięcie kulą,
  • Przełaje rowerowe,
  • Turniej boule,
  • Turniej łuczniczy,
  • Turniej speed-ball (super-solo, singiel).

Każdy zawodnik ma prawo startu tylko w jednej konkurencji danej dyscypliny. Wyjątkiem jest pływanie i speed-ball, w których można wziąć udział w dwóch konkurencjach. Olimpiada Sportowa Seniorów posiada bogato rozbudowany regulamin, w którym opisane zostały wszystkie zasady liczenia punktów oraz reguły uczestnictwa. Zwycięzcy swoich zawodów mogą liczyć na uroczyste wręczenie medali na podium.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jedna rodzina, różne potrzeby. Uniwersalne zasady zdrowego żywienia
Jedna rodzina, różne potrzeby. Uniwersalne zasady zdrowego żywienia
Zbilansowana dieta to klucz do sukcesów nie tylko odnoszonych przez nas w życiu zawodowym, ale przede wszystkim na polu prywatnym. […]
Jak skutecznie chronić swój komputer Mac przed zagrożeniami internetowymi dzięki funkcjom oferowanym przez Bitdefender Antivirus
Jak skutecznie chronić swój komputer Mac przed zagrożeniami internetowymi dzięki funkcjom oferowanym przez Bitdefender Antivirus
Odkryj jak efektywnie używać Bitdefender Antivirus do zabezpieczania komputera Mac przed cyberzagrożeniami. Poznaj wskazówki i funkcje, które pomogą ci utrzymać swoje urządzenie bezpiecznym.
Twoja wygoda na stoku dzięki butom narciarskim
Twoja wygoda na stoku dzięki butom narciarskim
Jazda na nartach to sport, który przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim poprawa kondycji, ale również wspaniała zabawa, ćwiczenie koordynacji ruchowej, jak również możliwość spędzenia we wspaniały i nierzadko szalony sposób ze znajomymi, bliskimi czy też rodziną.
Ostatnie wpisy