Trzeci Wiek na Start – jak wygląda rywalizacja na Olimpiadzie Sportowej Seniorów i Organizacji Senioralnych?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trzeci Wiek na Start – jak wygląda rywalizacja na Olimpiadzie Sportowej Seniorów i Organizacji Senioralnych?

Mimo że zawody sportowe mogą kojarzyć się głównie z młodymi i sprawnymi zawodnikami, seniorzy w Polsce od wielu lat udowadniają, że wiek to tylko liczba. 

Od 2009 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Łazach organizuje Olimpiadę Sportową Seniorów, która potrafi zgromadzić ponad 1000 uczestników. Rozgrywki odbywają się w profesjonalny sposób i nie brakuje nawet olimpijskiego znicza!

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Wbrew pozorom, seniorzy w Polsce poświęcają dużo uwagi aktywności fizycznej. Badania naukowe potwierdzają, że odpowiednia aktywność ruchowa może zapobiegać schorzeniom lub opóźniać ich występowanie. 

W opracowaniu Rafała Rowińskiego i Andrzeja Dąbrowskiego z 2009 roku wykazano, że regularną aktywność w ciągu tygodnia podejmuje ok. 40% seniorów. Z kolei w pracy pt. „Aktywność fizyczna a komfort życia osób po 60. roku życia” z roku 2017 udowodniono, że nawet seniorzy, którzy zadeklarowali się jako nieaktywni fizycznie, poświęca minimum godzinę tygodniowo na spacery. 

Z kolei seniorzy określający się jako aktywni sportowo poświęcają co najmniej kilka godzin tygodniowo na dyscypliny, takie jak: jazda na rowerze, basen czy nordic walking. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność aktywności fizycznej wśród osób starszych i wzrost ich świadomości w tym zakresie, zorganizowanie olimpiady można uznać za naturalną kolej rzeczy. 

Jak mówi prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach: „Wzrasta świadomość seniorów, którzy mądrze, coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, widząc w sporcie receptę na długowieczność. Przykładem może tu być dwóch uczestników Olimpiady startujących w pływaniu: mężczyzna miał 92 lata, a kobieta 95 lat”.

Pełnoprawna Olimpiada

I bynajmniej nie są to słowa na wyrost. Olimpiada Sportowa Seniorów od jakiegoś czasu odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który jest oficjalnym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Co więcej, od samego początku zawodów, czyli od 2009 roku, uczestnikom towarzyszy autentyczny ogień olimpijski przywieziony z Olimpu w Grecji.

Dwa lata temu, Trzeci Wiek na Start zgromadził prawie 1150 uczestników reprezentujących 62 organizacje senioralne z Polski i zagranicy. Nad przepisowym odbyciem się turnieju czuwają profesjonalni sędziowie, a nad bezpieczeństwem imprezy wyszkolone służby ochrony i medyczno-sanitarne. W rozgrywkach mogą wziąć udział zawodnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych – rocznik 1961 i starsi.

Wymagające dyscypliny

Uczestnicy mogą liczyć na prawdziwą sportową rywalizację, w kilku dyscyplinach. Niektóre z nich są iście sprawnościowe, co tylko potwierdza wysoką rangę tej imprezy. Organizatorzy przewidzieli zmagania w następujących kategoriach:

  • Pływanie 50 m stylem klasycznym,
  • Pływanie 50 m stylem dowolnym,
  • Lekkoatletyka – bieg na 60 metrów,
  • Lekkoatletyka – bieg na 150 metrów,
  • Lekkoatletyka – pchnięcie kulą,
  • Przełaje rowerowe,
  • Turniej boule,
  • Turniej łuczniczy,
  • Turniej speed-ball (super-solo, singiel).

Każdy zawodnik ma prawo startu tylko w jednej konkurencji danej dyscypliny. Wyjątkiem jest pływanie i speed-ball, w których można wziąć udział w dwóch konkurencjach. Olimpiada Sportowa Seniorów posiada bogato rozbudowany regulamin, w którym opisane zostały wszystkie zasady liczenia punktów oraz reguły uczestnictwa. Zwycięzcy swoich zawodów mogą liczyć na uroczyste wręczenie medali na podium.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka
Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka
Jak przyjaźń potrafi wpłynąć na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka – sprawdź, aby zadbać o prawidłowy rozwój swoich dzieci.
Jak uniknąć przetrenowania mięśni u młodego sportowca?
Jak uniknąć przetrenowania mięśni u młodego sportowca?
Przetrenowanie to stan, który ma ogromny wpływ na zdrowie młodych sportowców. Dowiedz się, jak może się on objawiać i jakie negatywne skutki powoduje.
Najsłynniejsze sportowe małżeństwa i pary, czyli jak łączyć pasję z życiem rodzinnym
Najsłynniejsze sportowe małżeństwa i pary, czyli jak łączyć pasję z życiem rodzinnym
Najpiękniejsze historie miłosne w świecie sportu – te pary łączą sport i wielka miłość.
Ostatnie wpisy