Szkoła mistrzostwa sportowego – jak wygląda edukacja poprzez sport?
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szkoła mistrzostwa sportowego – jak wygląda edukacja poprzez sport?

Twoje dziecko od najmłodszych lat pasjonuje się sportem? Zapisz je do szkoły mistrzostwa sportowego! Co to takiego? Jak wygląda edukacja w tego typu placówkach?

Czym jest szkoła mistrzostwa sportowego? To szkoła sportowa, prowadząca edukację sportową w jednej lub kilku różnych dyscyplinach. Edukacja odbywa się tu w minimum jednym oddziale i co najmniej trzech kolejnych klasach. Szkołę mistrzostwa sportowego od klasycznej szkoły sportowej różni przede wszystkim większa liczba godzin zajęć sportowych.

Szkoły mistrzostwa sportowego – co to takiego?

Chcąc zdobyć wszystkie niezbędne informacje na temat szkół mistrzostwa sportowego należy zapoznać się z zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12.02.97. Aby móc utworzyć taką placówkę, należy dysponować stosownymi obiektami oraz elementami wyposażenia lub mieć do nich bezpośredni dostęp.

Jak dokładnie wygląda nauka w szkole mistrzostwa sportowego? W każdym tygodniu musi odbyć się co najmniej 16 godzin zajęć sportowych. Realizowane są tam dwa etapy szkolenia sportowego: ukierunkowany oraz specjalistyczny. Pierwszy obejmuje uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej i pozwala określić predyspozycje małych sportowców. Jeżeli chodzi o drugi etap, jest on realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych.

Szkoły mistrzostwa sportowego współpracują z klubami, związkami, stowarzyszeniami kultury fizycznej oraz szkołami wyższymi, które prowadzą studia na kierunku wychowanie fizyczne. Współpraca odbywać może się tutaj na wielu płaszczyznach. Obejmować może ona zarówno wypożyczanie sprzętu, wynajmowanie obiektów sportowych, jak i przeprowadzanie badań medycznych lub partycypację w zawodach.

Szkoły mistrzostwa sportowego w praktyce

Co jeszcze warto wiedzieć na temat szkół mistrzostwa sportowego? Poszczególne lekcje ułożone są w taki sposób, by nie kolidować z treningami, które bardzo często zaczynają się dopiero w godzinach popołudniowych. W Polsce mamy do czynienia również z placówkami, do których uczęszczają uczniowie z całego kraju – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Spale czy Rzeszowie. Posiadają one internaty dla dojeżdżających osób.

W szkołach mistrzostwa sportowego zajęcia sportowe często odbywają się 2 razy dziennie. Placówki dysponują niezbędnym zapleczem z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej oraz psychoterapii, a także najlepszym, najwyższej jakości sprzętem.

SMS-y współpracują też z placówkami medycznymi, których pracownicy pomagają pozbyć się kontuzji, jakie przytrafiają się małym sportowcom. Pracownicy szkół mistrzostwa sportowego zgodnie przyznają, że zapewniają one nie tylko organizację treningów i zajęć lekcyjnych, lecz są również jedyną w swoim rodzaju szkołą życia. Ich uczniowie są pewni siebie, zdyscyplinowani i nie mają problemu z organizacją czasu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyjątkowe pomysły na aktywny urlop!
Wyjątkowe pomysły na aktywny urlop!
Nie masz pomysłu na aktywny urlop? Chcesz przeżyć przygodę życia? Poznaj nasze propozycje na wymarzony wypoczynek w 2023 roku!
Jak dbać o dostarczanie organizmowi witamin?
Jak dbać o dostarczanie organizmowi witamin?
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilość witamin.
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Aktywność fizyczna dzieci od jakiegoś czasu regularnie wystawiana jest na próby, w związku z czym rodziców i ich pociechy z […]
Tagi
Ostatnie wpisy