Szachy dla najmłodszych! Dlaczego dzieci powinny zasmakować królewskiej gry?
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szachy dla najmłodszych! Dlaczego dzieci powinny zasmakować królewskiej gry?

Coraz więcej szkół ponownie zaczyna stawiać w swoich programach na edukację szachową. Powrót do korzeni nie powinien dziwić, bowiem królewska gra bije w ostatnim czasie rekordy popularności, również wśród najmłodszych. Co czyni z szachów idealną aktywność w kontekście rozwoju naszych pociech?

Bardzo popularne niegdyś kółka szachowe powoli wracają do łask, a w wielu placówkach już teraz dosłownie pękają w szwach. Przyczyna tego zjawiska leży u samych podstaw – szachy to coś znacznie więcej niż tylko kolejna gra planszowa, przy której można miło spędzić czas w gronie rówieśników. Doskonale zdają sobie z tego sprawę także rodzice, coraz chętniej posyłający swoje latorośla na zajęcia szachowe.

Nadany szachom przed wieloma laty tytuł „królewskiej gry” nie wziął się znikąd. Niejednokrotnie udowadniano bowiem, że regularnie rozgrywane partie szachowe stymulują mózg do działania oraz uczą logicznego myślenia, co okazuje się później przydatne w różnych aspektach życia codziennego. Umysłowa gra pomaga również ukształtować wiele pożądanych cech, takich jak cierpliwość czy gotowość do poświęceń. Szachy to sport indywidualny, aczkolwiek dzięki temu, że turnieje często bywają rozgrywane w formie drużynowej, mogą być nieocenione w budowaniu kontaktów międzyludzkich. Poza tym – pod warunkiem, że gramy wyłącznie rekreacyjnie – podczas potyczki spokojnie można też nawiązać miłą pogawędkę z rywalem.

Najbardziej emocjonującą część zajęć szachowych stanowią oczywiście naznaczone współzawodnictwem turnieje, których liczba od końcówki ubiegłego roku rośnie w błyskawicznym tempie. Przed kilkoma dniami, 20 lutego bieżącego roku, w Jastrzębiej Górze wystartowały Mistrzostwa Polski do lat 10. Przez osiem kolejnych dni rywalizują ze sobą dziewczęta, a następnie do gry przystąpią chłopcy, których zmagania potrwają tyle samo czasu. Nie brakuje również lokalnych zawodów szachowych przeznaczonych specjalnie dla młodych adeptów królewskiej gry, rozgrywanych m.in. w Warszawie, Białymstoku, czy mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać zaawansowane funkcje nowego iPhone’a Pro?
Jak wykorzystać zaawansowane funkcje nowego iPhone’a Pro?
Odkryj potencjał i mobilność nowego iPhone'a Pro dzięki naszym ekspertyzom i sztuczkom. Podpowiemy, jak optymalnie wykorzystać jego zaawansowane funkcje.
Przewodnik po różnych typach kabli audio-video: Jak wybrać ten odpowiedni?
Przewodnik po różnych typach kabli audio-video: Jak wybrać ten odpowiedni?
Zrozum, jakie kable audio-video są dostępne na rynku i jak dokonać właściwego wyboru, aby cieszyć się najlepszą jakością dźwięku i obrazu.
Nastolatek na siłowni – kiedy zacząć i jak trenować?
Nastolatek na siłowni – kiedy zacząć i jak trenować?
Młodzież ćwicząca na siłowni to widok spotykany coraz częściej. W jakim wieku można dziecku kupić pierwszy karnet?
Ostatnie wpisy