Szachy dla najmłodszych! Dlaczego dzieci powinny zasmakować królewskiej gry?
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szachy dla najmłodszych! Dlaczego dzieci powinny zasmakować królewskiej gry?

Coraz więcej szkół ponownie zaczyna stawiać w swoich programach na edukację szachową. Powrót do korzeni nie powinien dziwić, bowiem królewska gra bije w ostatnim czasie rekordy popularności, również wśród najmłodszych. Co czyni z szachów idealną aktywność w kontekście rozwoju naszych pociech?

Bardzo popularne niegdyś kółka szachowe powoli wracają do łask, a w wielu placówkach już teraz dosłownie pękają w szwach. Przyczyna tego zjawiska leży u samych podstaw – szachy to coś znacznie więcej niż tylko kolejna gra planszowa, przy której można miło spędzić czas w gronie rówieśników. Doskonale zdają sobie z tego sprawę także rodzice, coraz chętniej posyłający swoje latorośla na zajęcia szachowe.

Nadany szachom przed wieloma laty tytuł „królewskiej gry” nie wziął się znikąd. Niejednokrotnie udowadniano bowiem, że regularnie rozgrywane partie szachowe stymulują mózg do działania oraz uczą logicznego myślenia, co okazuje się później przydatne w różnych aspektach życia codziennego. Umysłowa gra pomaga również ukształtować wiele pożądanych cech, takich jak cierpliwość czy gotowość do poświęceń. Szachy to sport indywidualny, aczkolwiek dzięki temu, że turnieje często bywają rozgrywane w formie drużynowej, mogą być nieocenione w budowaniu kontaktów międzyludzkich. Poza tym – pod warunkiem, że gramy wyłącznie rekreacyjnie – podczas potyczki spokojnie można też nawiązać miłą pogawędkę z rywalem.

Najbardziej emocjonującą część zajęć szachowych stanowią oczywiście naznaczone współzawodnictwem turnieje, których liczba od końcówki ubiegłego roku rośnie w błyskawicznym tempie. Przed kilkoma dniami, 20 lutego bieżącego roku, w Jastrzębiej Górze wystartowały Mistrzostwa Polski do lat 10. Przez osiem kolejnych dni rywalizują ze sobą dziewczęta, a następnie do gry przystąpią chłopcy, których zmagania potrwają tyle samo czasu. Nie brakuje również lokalnych zawodów szachowych przeznaczonych specjalnie dla młodych adeptów królewskiej gry, rozgrywanych m.in. w Warszawie, Białymstoku, czy mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening dla par to znakomita propozycja dla osób, którym trudno się zmobilizować do samodzielnych ćwiczeń.
Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?
Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?
Jaką rolę pełnią białka i w czym pomaga ich prawidłowa ilość w diecie? Co można zrobić, aby wspomóc treningi? Jak zachować odpowiedni balans w przyjmowanych suplementach i które z nich są naprawdę konieczne? Przekonaj się, że dieta ma ogromne znaczenie w życiu każdego sportowca!
Otylia Swim Tour 2021 – nauka pływania dla dzieci pod okiem mistrzyni
Otylia Swim Tour 2021 – nauka pływania dla dzieci pod okiem mistrzyni
Pływanie to nadal jedna z najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych przez dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym. Nie dziwi więc fakt, […]
Ostatnie wpisy