Poranna gimnastyka dla dzieci – zalety i opis ćwiczeń wykonywanych z rana
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poranna gimnastyka dla dzieci – zalety i opis ćwiczeń wykonywanych z rana

Poranna gimnastyka dla dzieci to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia. Aktywność fizyczna tuż po przebudzeniu skutecznie pobudza organizm i dodaje energii na cały dzień pełen wrażeń. Wszystko to w pozytywny sposób wpływa na koncentrację i nastawienie oraz pobudza metabolizm, skutecznie chroniąc przed nadwagą. Dlaczego jeszcze maluchy powinny ćwiczyć rano? Jak powinna wyglądać aktywność tego typu?

Dlaczego warto ćwiczyć rano?

Poranne ćwiczenia odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przede wszystkim poprawiają nastrój, co jest w bezpośredni sposób związane z wydzielaniem endorfin nazywanych również hormonami szczęścia. Wykonywane codziennie stają się nawykiem i przyjemną, codzienną, zdrową rutyną.

Aktywność wykonywana w godzinach porannych dodaje energii, usprawnia oddychanie i przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu. Pozytywne zmiany w zachowaniu maluchów zauważają zarówno ich rodzice, jak i opiekunowie oraz wychowawcy. Gimnastykę tego typu z powodzeniem wykonywać mogą już dwulatki.

Niezwykle ważne jest tutaj to, aby poziom ćwiczeń został odpowiednio dopasowany do indywidualnych umiejętności danego dziecka. Malucha nigdy nie należy zmuszać do tego typu aktywności. Aby nieco zachęcić je do ćwiczeń, warto, by odbywały się one przy akompaniamencie ulubionych piosenek i z wykorzystaniem akcesoriów, takich jak chociażby hula hop. Co robić, jeśli dziecko o poranku nie ma siły? Być może związane jest to z przemęczeniem, zbyt dużą liczbą aktywności w ciągu dnia lub nieprawidłową dietą.

Poranne ćwiczenia dla dzieci krok po kroku

Jak krok po kroku powinien wyglądać poranny trening dziecka? Pierwszym jego etapem jest rozgrzewka. Dzieci siadają obok rodziców po turecku, prostują plecy, łączą dłonie na wysokości klatki piersiowej i powoli przybliżają je do ciała. Ich łokcie powinny się kierować stopniowo do tyłu. Następnie ręce kierujemy do góry, splatamy dłonie i rozluźniamy całe ciało.

Taka rozgrzewka to sprawdzony sposób na to, aby pozbyć się zesztywniałych po nocy mięśni szyi i barku. Drugie godne polecenie ćwiczenie na rozpoczęcie dnia polega na tym, że dziecko kładzie się na macie i przyciąga do siebie kolana. Prostuje jedną nogę oraz kładzie przeciwległą stopę na udzie. Ręce kładzie szeroko na bokach, dociskając barki oraz łopatki do podłogi. Po upływie kilku sekund wraca do pozycji wyjściowej i wykonuje 2 kolejne powtórzenia. Później zmienia stronę.

Poza ćwiczeniami rozciągającymi, w skład porannych ćwiczeń dla maluchów wchodzić może również kręcenie szyją. Obroty należy tu wykonywać od jednej do drugiej strony, po 10 powtórzeń na każdą z nich. To proste ćwiczenie sprawia, że z czasem mięśnie szyi dziecka stają się coraz mocniejsze i wytrzymalsze. Uwaga! Nie należy go wykonywać zbyt szybko – przyczynić może się to bowiem do zbytniego obciążenia tego rejonu ciała.

Poranny trening dziecka składać może się także z popularnego ćwiczenia, jakim są pajacyki. Sprawiają one, że oddech lekko przyspiesza, a ciśnienie podnosi się. Pajacyki polegają na wykonywaniu regularnych podskoków i wymachów rękami przez około 20 sekund. Po chwili odpoczynku ćwiczenie powtarzamy.

Poranne ćwiczenia dla dzieci – sposób na wzmocnienie mięśni

Niewątpliwym atutem porannych ćwiczeń wykonywanych przez pociechę jest także wzmacnianie wybranych mięśni. Dziecko może wykonywać na przykład skłony, w czasie których pracują mięśnie zarówno ramion, jak i nóg oraz brzucha. Uwaga! Ćwiczenia tego nie należy wykonywać zbyt intensywnie – przyczynić może się ono bowiem do przeciążenia wybranej części ciała. W zupełności wystarczające będzie tu 10 powtórzeń na lewą stronę i tyle samo na lewą.

Kolejnym ćwiczeniem, które cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, są przysiady. W ich trakcie pobudzane są mięśnie ud i dolne partie nóg. Jak należy je wykonywać? Szeroko rozstawiamy nogi i powoli zniżamy się, uginając jednocześnie kolana. Wykonujemy 20 powtórzeń.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zapotrzebowanie kaloryczne a sport – co warto wiedzieć?
Zapotrzebowanie kaloryczne a sport – co warto wiedzieć?
Sport to nie tylko aktywność fizyczna, ale również kluczowy element zdrowego stylu życia. Aby czerpać maksymalne korzyści ze swojego treningu, […]
Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?
Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?
Korzyści zdrowotne wynikające z regularnego uprawiania sportu przez seniorów mogą znacząco wpłynąć na jakość i długość życia. Sprawdź, jak przekonać zaawansowanego wiekiem rodzica do ćwiczeń!
Jak wybrać idealny smartwatch dla swoich potrzeb: Kluczowe czynniki do rozważenia
Jak wybrać idealny smartwatch dla swoich potrzeb: Kluczowe czynniki do rozważenia
Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie czynniki mają największe znaczenie i jakie pytania powinieneś sobie zadać przed podjęciem decyzji.
Tagi
Ostatnie wpisy