Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!

Przed tygodniem poznaliśmy nazwy gmin, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród rozmaitych projektów nie zapomniano również o niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie rozpowszechnianiu kultury fizycznej dzieci i młodzieży. Władze samorządowe na terenie całego kraju zamierzają wydatkować na ten cel miliony złotych. Wszystko po to, aby przekonać najmłodszych, że regularne uprawianie sportu niesie za sobą same korzyści, a dodatkowo wpłynąć nieco na rodziców w kwestii odpowiedzialności za prawidłowy rozwój psychofizyczny swoich pociech.

Według statystyk problem nadwagi oraz otyłości w Polsce dotyczy około 30 procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym i – co gorsza – ten niepokojąco wysoki odsetek wzrasta z każdym rokiem. Aktualnie nie pomaga też fakt, że wobec rosnącej liczby zakażeń COVID-19 wprowadzono kolejny „twardy” lockdown, w związku z czym ogólny dostęp do aktywności fizycznej został mocno ograniczony, a nasze pociechy spędzają średnio coraz więcej czasu przed ekranami komputerów czy smartfonów. Ze wszystkich przeprowadzonych do tej pory badań niezbicie wynika jednak, że to właśnie ruch – szczególnie na świeżym powietrzu – stanowi najlepszą odskocznię zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Niejednokrotnie udowadniano, że regularnie zażywana aktywność fizyczna ma nieoceniony wpływ na zdrowie, prawidłowy rozwój, a także dobry humor najmłodszych. O znaczeniu sportu w życiu dzieci zdano też sobie sprawę w samorządach gmin, które właśnie otrzymały wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miejscowości planują przeznaczyć na aktywizację dzieci i młodzieży niebagatelną część otrzymanych środków – dość powiedzieć że koszt inaugurowanych projektów wynosi nawet do kilku milionów złotych! Pozostaje zatem wierzyć, że już niebawem będziemy świadkami tendencji spadkowej, jeśli chodzi o liczbę dzieci zmagających się z nadprogramowymi kilogramami.

Świetny przykład dla pozostałych dużych aglomeracji stanowi Łódź, gdzie na ambitny program „Przez sport do kompetencji” przeznaczono aż 3,5 mln złotych. Inicjatywa ma na celu nie tylko zwiększenie aktywności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale również zachęcenie do sportu dorosłych, którzy powinni przecież świecić dla swoich pociech przykładem. W ramach przedsięwzięcia 100 przedszkoli i taka sama liczba szkół podstawowych otrzyma specjalistyczny sprzęt sportowy do gier zespołowych i nie tylko. Ponadto nauczyciele wychowania fizycznego zostaną przeszkoleni w taki sposób, aby prowadzone przez nich zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne dla młodych adeptów różnorakich dyscyplin.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając uroki nordic walking – idealnej formy aktywności dla dojrzałych entuzjastów sportu
Odkrywając uroki nordic walking – idealnej formy aktywności dla dojrzałych entuzjastów sportu
Poznaj nordic walking - formę aktywności, która zdobywa coraz więcej zwolenników wśród osób starszych. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi i jak zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną.
„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” – sportowcy, którzy poszli w ślady swoich ojców
„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” – sportowcy, którzy poszli w ślady swoich ojców
Więź tworząca się pomiędzy ojcem a synem należy do wyjątkowych, toteż nie dziwi fakt, iż dziecko często przesiąka pasjami swojego […]
Nowoczesna odzież sportowa dla osób indywidualnych i zespołów
Nowoczesna odzież sportowa dla osób indywidualnych i zespołów
Regularne uprawnianie sportu ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także dobrej kondycji psychofizycznej. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego sportowca […]
Ostatnie wpisy