Poprawa koordynacji ruchowej i dobra zabawa – o roli sportu w terapii dzieci z autyzmem
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poprawa koordynacji ruchowej i dobra zabawa – o roli sportu w terapii dzieci z autyzmem

Osoby zmagające się z autyzmem poprzez regularne uprawianie sportu mogą zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić poczucie równowagi i lepiej kontrolować koordynację swojego ciała. 

Sprawność ruchowa u autystycznych dzieci 

Jak pokazują przeprowadzone badania, zdrowe dzieci w naturalny sposób potrafią opanować prawidłowe wykonywanie wszystkich najważniejszych ruchów ciała. Osoby zmagające się z autyzmem wykazują w tym zakresie znaczne zaburzenia i braki w odczuwaniu wszystkich mięśni. Z tego powodu częstą przypadłością, z którą muszą się zmagać, jest niedobór koordynacji ruchowej oraz napięcie mięśniowe. Wynika to z braku sprawnego połączenia procesów pobudzenia i hamowania. W praktyce może to oznaczać większe napięcie mięśni pleców przy zmniejszonym odczuciu w tkankach brzucha lub nadmierne napięcie mięśni łydek w stosunku do ud.

Z tego powodu dzieci z autyzmem mają problemy z utrzymaniem równowagi, prawidłowym ułożeniem kręgosłupa, a także oddychaniem, które jest przyspieszone i powierzchowne. Badacze podkreślają, że zaburzenia wynikające z autyzmu mogą prowadzić do problemów z dotlenieniem przednich części mózgu, odpowiedzialnych za odczuwanie emocji, co jest również związane z przystosowaniem społecznym.

Tego typu badania pokazują, jak istotną rolę w codziennym życiu autystycznych dzieci odgrywa aktywność fizyczna, która może stanowić nie tylko element rozrywki, ale także terapii wspierającej walkę z zaburzeniem rozwoju. 

Potrzeby dziecka jako najważniejsze kryterium doboru aktywności fizycznej 

Eksperci zajmujący się sprawnością ruchową i rozwojem fizycznym dzieci ze spektrum autyzmu podkreślają, że podobnie jak w przypadku terapii zajmującej się kwestiami zaburzeń werbalnych i psychicznych, tak i część odpowiedzialna za rozwój sprawności fizycznej powinna być w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka.

Choć samo spektrum choroby można dopasować do ogólnych kategorii, to dobranie prawidłowego systemu leczenia jest bardziej skomplikowane. Nie wszystkie metody i aktywności będą rozwijać umiejętności dziecka i dopasowywać się do jego zainteresowań. Z tego powodu konieczna jest konsultacja ze specjalistą, takim jak fizjoterapeuta, psychiatra czy neurolog. Konsultacje z gronem lekarzy pomogą w doborze efektywnej terapii i znalezieniu odpowiednich metod leczenia. 

Jakie aktywności fizyczne wybrać? 

Terapie ruchowe oprócz dopasowania do fizycznych potrzeb pacjenta powinny wiązać się z jego zainteresowaniami i aktywnościami sprawiającymi mu radość. Wśród najbardziej popularnych metod dostosowanych do dzieci z autyzmem można znaleźć między innymi dogoterapię, integrację sensoryczną, hipoterapię czy metodę Veroniki Sherborne.

Eksperci zajmujący się pracą z autystycznymi dziećmi wskazują także na kilka najważniejszych aktywności, które pomagają w codziennym poprawianiu koordynacji ruchowej pacjenta. Wśród tej grupy zajęć znajdują się między innymi ćwiczenia gimnastyczne, pompki, ćwiczenia na drabince lub drążku, spacery oraz zajęcia ruchowo-taneczne. Zainteresowane sportem dzieci mogą także w bezpieczny sposób uprawiać takie dyscypliny jak kolarstwo, pływanie, lekkoatletykę (szczególnie skoki oraz biegi), krótkie wspinaczki oraz taniec.

Zdjęcie główne: Vitolda Klein/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Targi fitness i wellness w zgrywalizowanej formule. FIWE 2022 Sex Battle już we wrześniu 2022
Targi fitness i wellness w zgrywalizowanej formule. FIWE 2022 Sex Battle już we wrześniu 2022
Największe targi branży fitness i wellness w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej odbędą się już 10–11 września 2022 na EXPO XXI w Warszawie. Dziewiąta edycja targów będzie inna niż wszystkie.
Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?
Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?
Dowiedz się jak działa chlor w wodzie i dlaczego warto zabezpieczyć przed jego negatywnym działaniem wszystkich członków rodziny.
Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking
Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking
Spacery to dla Ciebie prawdziwa przyjemność? Wypróbuj nordic walking - podpowiadamy, jakich błędów unikać rozpoczynając treningi!
Ostatnie wpisy