W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie różnić się od tych, których mogliśmy doświadczyć w poprzednich latach. Decyzja o zorganizowaniu dwóch tygodni wolnego w jednakowym terminie dla całego kraju wywróciło plany wielu rodziców i dzieci do góry nogami. Duża część osób uporczywie szuka zatem sposobów na obejście nowo wprowadzonego rozporządzenia. O czym koniecznie należy wiedzieć przed podjęciem jakichkolwiek działań?

Wyjazdy tylko dla sportowców

Teoretycznie rodzice powinni w tym roku zapomnieć o wysyłaniu swoich pociech na obozy odbywające się podczas ferii. O zakazie organizowania takich wyjazdów (choć do tej pory nie został on formalnie wprowadzony) możemy przeczytać na rządowej stronie premier.gov.pl. Pozornie jest to sytuacja bez wyjścia, ale furtkę na aktywne spędzenie wolnego czasu otwierają dzieciom różnego rodzaju kluby sportowe. Okazuje się bowiem, że sportowcy mogą bez większych przeszkód wyjeżdżać na wszelkie zgrupowania w ramach zawodów czy przygotowań do późniejszej rywalizacji.

Nie bez przyczyny w ostatnim czasie wzrosła liczba zapisów do klubów, wszak młody człowiek uprawiający dowolną dyscyplinę będzie miał możliwość wyjazdu w czasie ferii. Rodzice chętnie korzystają z luki w prawie, a ich pociechy hurtowo zostają „profesjonalnymi” sportowcami. Na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej wzrasta natomiast liczba ofert, w których szkółki proponują wyjazdy pod znakiem zajęć sportowych, takich jak pływanie, jazda na nartach czy piłka nożna.



Jednak zarówno rodzice, jak i kluby muszą mieć się na baczności. Obozy mogą być bowiem kontrolowane, a dopatrzenie się jakichkolwiek nieprawidłowości przez policję będzie skutkować surowym mandatem dla organizatora oraz natychmiastowym przerwaniem wyjazdu. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że rząd – wzorem 1 listopada – w każdej chwili może zaskoczyć nagłą decyzją o odwołaniu wszystkich wyjazdów, również tych sportowych.

Półkolonie – alternatywa warta rozważenia

Alternatywę dla dzieci i rodziców stanowią półkolonie organizowane przez szkoły i inne placówki oświatowe. W tym przypadku też nie obejdzie się rzecz jasna bez specjalnych przepisów. Zapisanie swojej pociechy na taką formę wypoczynku należy zgłosić do bazy prowadzonej przez MEN pod adresem wypoczynek.men.gov.pl.

Półkolonie będą organizowane z zachowaniem wszystkich zasad obowiązującego obecnie reżimu sanitarnego. Okazuje się, że tym razem nie będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych – zapisać można jedynie dzieci uczęszczające do pierwszych sześciu klas szkoły podstawowej. W Warszawie akcja „Zima w mieście” odbędzie się na terenie 90 placówek w dwunastoosobowych grupach, a zapisy potrwają do 11 grudnia. Pozostałe miasta nie mają tyle szczęścia, a ich mieszkańcy wciąż nie poznali dokładnych miejsc półkolonii.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Content marketing a pozycjonowanie – jak się to ma do branży sportowej?
Content marketing a pozycjonowanie – jak się to ma do branży sportowej?
Nawet najbardziej zagorzali sceptycy nowinek technologicznych dokonują codziennie zakupów w sieci na potęgę i zdają się odsuwać coraz dalej od zakupów stacjonarnych. Fakt ten nie powinien jednak nikogo dziwić. Internet otwiera dla kupujących szereg nowych możliwości, na czele z ogromną oszczędnością pieniędzy. Co ciekawe jednak, branża handlu w sieci jest także szansą dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność o kolejne branże bądź chcą sprzedać swój towar lub usługi także internautom.
Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!
Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!
Przed tygodniem poznaliśmy nazwy gmin, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród rozmaitych projektów nie zapomniano również o […]
Jak przygotować się do pierwszych konsultacji z psychologiem i psychiatrą? Poradnik dla osób borykających się z gamofobią
Jak przygotować się do pierwszych konsultacji z psychologiem i psychiatrą? Poradnik dla osób borykających się z gamofobią
Odkryj porady i narzędzia, które pomogą Ci zrozumieć i skuteczniej radzić sobie z gamofobią - lękiem przed małżeństwem, podczas Twojej pierwszej konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.
Ostatnie wpisy