Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka

Dobry przyjaciel to gwarancja zdrowia psychicznego i fizycznego u młodych osób. Sprawdź dlaczego.

Wpływ środowiska na dziecko

Badania naukowe udowodniły, że środowisko ma olbrzymi wpływ na jednostkę. Niektórzy socjologowie twierdzili wręcz, że kształtuje ono w pełni człowieka, co oczywiście jest znaczną przesadą. Warto jednak zadbać, aby otaczać się ludźmi, którzy pragną tego, co dobre. A to co dobre jest i pożyteczne. Stąd logiczny wniosek, że rozwijanie przyjaźni, która jest dobra, musi być pożyteczne. Jeżeli dodamy do tego układu przyjaciela dobrego, ambitnego, empatycznego, to możemy być pewni, że nasze dziecko będzie dorastało w duchu zdrowych wartości.

W żadnym razie nie powinniśmy jednak decydować o doborze przyjaciół. Czasem należy jedynie przestrzec dziecko, aby dobierało ich roztropnie. Jest to ważne, ponieważ najbliższe grono będzie utwierdzać w dziecku takie, a nie inne wartości. Dlatego przebywanie w gronie osób ambitnych sprawia, że młody człowiek sam pragnie się rozwijać. Zarówno pod względem intelektualnym, jak i fizycznym. 

Zmniejszenie zainteresowania sportowego u dzieci

Coraz częściej zwraca się uwagę na rosnący problem braku ruchu, który wraz z niezdrową żywnością przyczynia się do otyłości już od najmłodszych lat. Widać to zwłaszcza w krajach zachodnich. Problem w tym, że młode osoby bardzo trudno zaangażować w coś tak po prostu. System kar i nagród nie jest tu najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sport powinien kojarzyć się z czymś przyjemnym.

Wielkim wsparciem jest tutaj przyjaźń. Tym bardziej że, jak zauważono, na boisku o wiele łatwiej znaleźć nowe znajomości. Często wystarczy jedynie wpuścić dziecko między inne, a ono natychmiast zostanie przez nie zaangażowane do zabawy. Zawiązana w ten sposób przyjaźń bardzo często koncentruje się na aktywności sportowej. Dziecko zaczyna uświadamiać sobie, że może na przykładowym orliku znaleźć przyjaciół, z którymi spędza czas przyjemniej niż przed komputerem, zostaje tam docenione przez drużynę – co buduje jego pewność siebie itd. 

Znaczenie przynależności do grupy

Powiedzieliśmy już, że młody człowiek powinien uprawiać sport oraz o tym, że przyjaźń może być motorem napędzającym. Świadomość tego, że ktoś na dziecko czeka, może już być wystarczająca, aby zachęcić je do wyjścia na zewnątrz. Jeżeli wiążą się z tym natomiast przyjemne skojarzenia, to nie będziemy musieli nawet interweniować – dziecko samo będzie się rwało do wyjścia. Z jednej strony mamy więc osiągnięty cel: aktywność fizyczną. Ale z drugiej – warto napomknąć o zdrowiu psychicznym, dlaczego jest tak ważne, aby młoda osoba uprawiała sport i miała grupę przyjaciół.

Po pierwsze – korzyści z aktywności fizycznej

Sport pozwala psychicznie odpocząć każdemu, niezależnie od wieku. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na układ nerwowy, a ten jest odpowiedzialny za lepszą naukę. Aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzeń fizycznych (takie jak zerwania ścięgna, skręcenia, skrzywienia kręgosłupa itp.). Poprawia wydolność organizmu niemal w każdym aspekcie.

Po drugie – poznawanie świata poprzez grupę

Dzięki grupie dziecko uczy się funkcjonowania w relacjach interpersonalnych, tego jak radzić sobie w obliczu wyzwań, staje się mniej samolubne, chętniej pomaga, wie, co wypada, a czego robić nie wolno itd. W skrócie: to właśnie dzięki grupie, na której może polegać, dziecko wchodzi w społeczeństwo i zaczyna rozumieć rządzące nim zasady.

Zdj. główne: Margaret Weir/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega detoks sokowy?
Na czym polega detoks sokowy?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety sokowej? Przeczytaj koniecznie!
Czym skorupka za młodu nasiąknie – o znaczeniu aktywności fizycznej rodziców małych dzieci
Czym skorupka za młodu nasiąknie – o znaczeniu aktywności fizycznej rodziców małych dzieci
Pierwsze lata życia to niezwykle ważny czas dla każdego malucha, który dopiero zaczyna poznawać otaczający go świat i codziennie uczy […]
Jak nauczyć się pływać? Skorzystaj z pomocy prawdziwych profesjonalistów!
Jak nauczyć się pływać? Skorzystaj z pomocy prawdziwych profesjonalistów!
W tym artykule przedstawimy Ci kilka cennych wskazówek, jak rozpocząć swoją przygodę z nauką pływania.
Ostatnie wpisy