Oni znaleźli przepis na długowieczność – najstarsi zawodowi sportowcy w historii
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Oni znaleźli przepis na długowieczność – najstarsi zawodowi sportowcy w historii

Kto powiedział, że sport to domena wyłącznie młodych ludzi? Chociaż przyjęło się, że w pewnym wieku lepiej wycofać się z zawodowej rywalizacji, oni absolutnie nic sobie z tego nie robili, czym zadziwili świat. Poznaj najstarszych sportowców w historii!

Noriaki Kasai

Legendarny japoński skoczek narciarski swoje premierowe zwycięstwo w Pucharze Świata zanotował jeszcze w ubiegłym wieku, a konkretnie w marcu 1992 roku. Ponad dwie dekady później, w wieku 44 lat, Kasai został najstarszym w historii zawodnikiem, któremu udało się wywalczyć medal olimpijski. Co ciekawe, kariera popularnego skoczka do dziś trwa w najlepsze, a on sam – pomimo wyraźnie słabszej dyspozycji podyktowanej wiekiem – ani myśli o emeryturze!

Kazuyoshi Miura 

Kolejny Japończyk na naszej zaszczytnej liście. Kazuyoshi Miura nie bez powodu wzbudza podziw piłkarskich kibiców – 54 lata na karku wcale nie przeszkadzają mu w kontynuowaniu kariery. Wiekowy snajper występuje na krajowych boiskach od przeszło 30 lat, a swego czasu notował naprawdę niezłe liczby. Udany pobyt w Tokyo Verdy zakończył na przykład ze 109 trafieniami w 187 spotkaniach. Od dłuższego czasu Miura broni barw Yokohama FC, z którym ma kontrakt ważny do końca stycznia przyszłego roku.

Stanley Matthews

Skoro o piłkarzach mowa to nie sposób nie wspomnieć o legendarnym laureacie Złotej Piłki. Stanley Matthews, który sięgnął po tę nagrodę jako pierwszy zawodnik w historii, w momencie jej otrzymania miał już skończone 44 lata! Pomocnik Stoke City i Blackpool na przestrzeni całej swojej kariery był podziwiany przez piłkarskich kibiców nie tylko za swoją długowieczność, ale również elegancki styl gry. Okraszoną sukcesami karierę Anglik skończył tuż po ukończeniu 50. roku życia.

Martina Navratilova

Historia Martiny Navratilovej stanowi idealny przykład na to, że kobiety w sporcie również osiągają długowieczność. Czeska tenisistka, która reprezentowała także Stany Zjednoczone, zanotowała idealne zakończenie kariery, w kapitalnym stylu sięgając po triumf w turnieju deblowym w Montrealu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Navratilova miała wówczas 50 lat! Ze względu na liczne sukcesy oraz długowieczność do dziś uznaje się ją za jedną z najwybitniejszych tenisistek w historii.

Fauja Singh

Jeśli chodzi o zawodowe uprawianie sportu w późnym wieku, to równych zdecydowanie nie mają sobie biegacze. Najstarszy z nich, Fauja Singh, swój pierwszy maraton przebiegł w wieku… 89 lat! Swoją „karierę” biegacza zakończył natomiast w wieku 104 lat, a jego rekord czasowy wyniósł pięć godzin i czterdzieści minut. Historia Brytyjczyka o indyjskim pochodzeniu to dowód na to, że na sportową rywalizację nigdy nie jest za późno.

Saoul Mamby 

W osiągnięciu długowieczności, o której zdecydowana większość sportowców może jedynie pomarzyć, amerykańskiemu pięściarzowi Saoulowi Mamby nie mógł przeszkodzić nawet kontaktowy charakter uprawianego sportu. W latach osiemdziesiątych zdobył mistrzowski pas federacji WBC w wadze lekkopółśredniej. Fenomenem jest natomiast fakt, że swoją ostatnią walkę Mamby stoczył dwie dekady później, w wieku… 60 lat! Co więcej, był on w stanie wytrzymać na ringu 10 rund, po których ostatecznie musiał jednak uznać wyższość niemal dwukrotnie młodszego rywala.

Zdj. główne: Florian Schmetz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zestaw małego siłacza – jakie hantle do ćwiczeń kupić dla swojego dziecka?
Zestaw małego siłacza – jakie hantle do ćwiczeń kupić dla swojego dziecka?
Ćwiczenia dla dziecka z hantlami. Jakie ciężary będą odpowiednie oraz lista ćwiczeń – tłumaczymy wszystko krok po kroku.
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością? Odkryj skuteczne strategie i rolę żłobka Montessori.
Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Czy istnieją ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk? Oczywiście! Poznaj, gdzie leży przyczyna tych dolegliwości i jak skutecznie sobie z nimi poradzić!
Ostatnie wpisy