Senior z demencją – jakie aktywności będą dla niego najlepsze?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Senior z demencją – jakie aktywności będą dla niego najlepsze?

Choroby otępienne to częsty problem występujący u osób w podeszłym wieku. Jak pomóc takiej osobie i zachęcić ją do aktywności zarówno fizycznej, jak i psychicznej? 

Znalezienie motywacji

Najtrudniejszym elementem aktywizacji seniorów jest wzbudzenie w nich zainteresowania i mobilizacji do działania. Ćwiczenia, zarówno te fizyczne, jak i pobudzające pracę mózgu, można dopasować do każdego wieku czy stanu zdrowia. Podstawą jest chęć wykonywania ćwiczeń i pracy nad swoim samopoczuciem. 

W przypadku osób cierpiących na starczą demencję czy zmagających się z początkami choroby Alzheimera dużą pomocą w procesie aktywizacji mogą okazać się proste, domowe czynności. Pomagają one nie tylko złapać codzienny rytm, zadbać o przestrzeń wokół siebie, wykonać proste ruchy całego ciała, ale także pobudzić pracę obu półkul mózgowych. Specjaliści zalecają wiele aktywności domowych, takich jak składanie prania, odkurzanie, ścieranie kurzu, układanie rzeczy w szafkach czy na półkach. Proste czynności aktywizują cały organizm i zmuszają seniora do myślenia o wykonywanych czynnościach, poprawiając umiejętność koncentracji.

Pudełko wspomnień 

Jedną z najpopularniejszych aktywności pomagających osobom z demencją jest przygotowanie specjalnego pudełka z pamiątkami. W takim zbiorze powinny znaleźć się najcenniejsze rodzinne pamiątki, fotografie czy pocztówki. Warto regularnie omawiać z seniorem każdą rzecz z pudełka. Systematyczne przypominanie tych samych historii pomoże w ich zachowaniu.

Niektóre metody oparte o pudełko ze wspomnieniami opierają się na zapisywaniu na kartkach konkretnych haseł czy imion członków rodziny i przyjaciół. Dzięki temu oprócz wspomnienia konkretnych wydarzeń, senior może także ćwiczyć grę w skojarzenia i lepiej łączyć ze sobą poszczególne fakty.

Układanie puzzli

Kolejnym sposobem na pobudzenie pracy mózgu seniora chorującego na demencję jest wspólne układanie puzzli. Poziom trudności należy dostosować do stanu zdrowia podopiecznego. Im lepiej będzie sobie radził z prostymi układankami, tym szybciej można próbować układać bardziej skomplikowane warianty. Niektórzy seniorzy chętnie przygotowują również własne puzzle. W tym celu należy wybrać wspólnie ulubiony krajobraz lub zdjęcie, wydrukować je, zalaminować, a następnie wyciąć na kształt puzzli. 

Gry planszowe 

Liczne badania naukowe dotyczące procesu starzenia się mózgu pokazują, że gry planszowe mogą być jedną ze skuteczniejszych metod na utrzymanie prawidłowej pracy mózgu. Wiadomo, że senior nie będzie w stanie rozegrać kilkugodzinnej rundy w rozbudowaną, fabularną grę planszową, jednak tego typu aktywność może być interesującą rozrywką.

W przypadku osób chorujących na demencję  zdecydowanie lepiej sprawdzą się popularne gry, które najczęściej są rozrywką dla najmłodszych. Według ekspertów świetnie może sprawdzać się chińczyk czy warcaby. Niektórzy zalecają także dla urozmaicenia nieskomplikowane gry karciane, takie jak makao, wojna czy remik.

Zdj. główne: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odnowa skóry twarzy – jak robić to mądrze
Odnowa skóry twarzy – jak robić to mądrze
Poznaj skuteczne metody odnowy skóry twarzy, które przyniosą najlepsze rezultaty bez narażania skóry na niepotrzebne ryzyko.
5 aktywnych form dotarcia do miejsca pracy
5 aktywnych form dotarcia do miejsca pracy
Zamień samochód czy komunikację miejską na aktywny sposób dotarcia do miejsca pracy!
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Twoje dziecko jest istnym wulkanem energii i nie lubi się nudzić? Podaruj mu minitrampolinę – najlepszy sposób na aktywną zabawę!
Ostatnie wpisy