Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?

Chlor jako aktywny związek chemiczny wpływa na uzdatnienie wody, a tym samym zabija wszystkie znajdujące się w niej bakterie. Badacze podkreślają jednak, że substancja może mieć negatywne działanie.

Jak działa chlor w wodzie? 

Pod pojęciem chloru kryje się pierwiastek chemiczny występujący w postaci gazu. Co ciekawe, jest dwukrotnie cięższy od powietrza. Choć substancja jest powszechnie używana ze względu na swoje liczne pozytywne efekty, to w wysokim stężeniu uznawana jest za niebezpieczną dla zdrowia człowieka. O tym, jak niebezpiecznym związkiem jest chlor, świadczy między innymi fakt, że był używany jako gaz bojowy i broń biologiczna podczas I Wojny Światowej.

W standardowym użyciu chlor wykorzystuje się jako środek dezynfekujący, wybielacz i utleniacz o silnym działaniu. Pierwiastka używa się do uzdatniania wody od XIX wieku, gdy badacze zauważyli, że po dodaniu do cieczy zabija znajdujące się w wodzie drobnoustroje, bakterie, grzyby, pierwotniaki i wirusy. Z tego powodu chlor można znaleźć nie tylko w wodzie wypełniającej baseny, ale także tej płynącej z kranu.

Korzystając z publicznych basenów warto pamiętać, że wydobywający się z wody specyficzny zapach chloru to w rzeczywistości woń mikroorganizmów, których nie udało się zniszczyć w wodzie. W praktyce oznacza to, że im silniejszy zapach, tym bardziej zanieczyszczona woda i większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Wpływ chloru na organizm pływaków 

Ilości chloru znajdujące się w wodzie z kranu czy na basenie są na bieżąco kontrolowane i utrzymywane w stężeniu, które nie zagraża zdrowiu ludzkiemu. Należy jednak pamiętać, że przy wysokim poziomie chloru w powietrzu czy wodzie organizm narażony jest na podrażnienie dróg oddechowych i błon śluzowych oczu, zmiany skórne czy zwiększoną produkcję komórek nowotworowych.

Korzystając z basenu, warto przede wszystkim pamiętać, że głównym negatywnym działaniem chloru w wodzie jest wypłukanie ze  skóry ochronnej warstwy lipidowej, która odpowiada za nawilżenie naskórka. Z tego powodu zarówno dorośli, jak i dzieci często korzystający z basenów publicznych zauważają uczucie napięcia skóry, jej suchość, szorstkość lub piekące zaczerwienienia. Eksperci podkreślają także, że chlor podrażnia oczy i może wywoływać katar. Częsty kontakt z chlorem może także prowadzić do osłabienia struktury włosów, zwiększenia ich łamliwości, wysuszenia, a nawet wypadania. 

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z basenu? 

Częste wizyty na basenie powinny wiązać się także z korzystaniem z bezpiecznych środków ochrony organizmu. Korzystając z pływalni warto pamiętać o noszeniu specjalistycznych okularów do pływania, które ochraniają błonę śluzową oka i nie narażają go na kontakt z chlorem. Podobną funkcję spełnia także czepek ochronny, który chroni włosy i delikatną skórę głowy. Po wizycie na basenie warto także pamiętać o dokładnym umyciu całego ciała oraz włosów, a następnie nałożeniu nawilżającego balsamu do ciała. Dzięki temu skóra będzie odżywiona i oczyszczona z chloru z wody. 

Szczególnej dbałości o poziom nawilżenia skóry wymagają dzieci, u których warstwa lipidowa naskórka szybciej się wypłukuje i jest bardziej podatna na działanie chloru.

Zdj. główne: Raphaël Biscaldi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co spakować na rodzinny camping?
Co spakować na rodzinny camping?
Poniżej przedstawimy listę przedmiotów, które warto mieć ze sobą podczas rodzinnego biwaku.
Co kraj, to obyczaj – jakie zabawy ruchowe są popularne wśród dzieci z różnych części świata?
Co kraj, to obyczaj – jakie zabawy ruchowe są popularne wśród dzieci z różnych części świata?
Zobacz, jakie gry dziecięce popularne są w różnych krajach i kulturach!
Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking
Podstawowe błędy początkującego miłośnika nordic walking
Spacery to dla Ciebie prawdziwa przyjemność? Wypróbuj nordic walking - podpowiadamy, jakich błędów unikać rozpoczynając treningi!
Ostatnie wpisy