Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chlorowana woda na basenie – jak wpływa na skórę małych i dużych pływaków?

Chlor jako aktywny związek chemiczny wpływa na uzdatnienie wody, a tym samym zabija wszystkie znajdujące się w niej bakterie. Badacze podkreślają jednak, że substancja może mieć negatywne działanie.

Jak działa chlor w wodzie? 

Pod pojęciem chloru kryje się pierwiastek chemiczny występujący w postaci gazu. Co ciekawe, jest dwukrotnie cięższy od powietrza. Choć substancja jest powszechnie używana ze względu na swoje liczne pozytywne efekty, to w wysokim stężeniu uznawana jest za niebezpieczną dla zdrowia człowieka. O tym, jak niebezpiecznym związkiem jest chlor, świadczy między innymi fakt, że był używany jako gaz bojowy i broń biologiczna podczas I Wojny Światowej.

W standardowym użyciu chlor wykorzystuje się jako środek dezynfekujący, wybielacz i utleniacz o silnym działaniu. Pierwiastka używa się do uzdatniania wody od XIX wieku, gdy badacze zauważyli, że po dodaniu do cieczy zabija znajdujące się w wodzie drobnoustroje, bakterie, grzyby, pierwotniaki i wirusy. Z tego powodu chlor można znaleźć nie tylko w wodzie wypełniającej baseny, ale także tej płynącej z kranu.

Korzystając z publicznych basenów warto pamiętać, że wydobywający się z wody specyficzny zapach chloru to w rzeczywistości woń mikroorganizmów, których nie udało się zniszczyć w wodzie. W praktyce oznacza to, że im silniejszy zapach, tym bardziej zanieczyszczona woda i większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Wpływ chloru na organizm pływaków 

Ilości chloru znajdujące się w wodzie z kranu czy na basenie są na bieżąco kontrolowane i utrzymywane w stężeniu, które nie zagraża zdrowiu ludzkiemu. Należy jednak pamiętać, że przy wysokim poziomie chloru w powietrzu czy wodzie organizm narażony jest na podrażnienie dróg oddechowych i błon śluzowych oczu, zmiany skórne czy zwiększoną produkcję komórek nowotworowych.

Korzystając z basenu, warto przede wszystkim pamiętać, że głównym negatywnym działaniem chloru w wodzie jest wypłukanie ze  skóry ochronnej warstwy lipidowej, która odpowiada za nawilżenie naskórka. Z tego powodu zarówno dorośli, jak i dzieci często korzystający z basenów publicznych zauważają uczucie napięcia skóry, jej suchość, szorstkość lub piekące zaczerwienienia. Eksperci podkreślają także, że chlor podrażnia oczy i może wywoływać katar. Częsty kontakt z chlorem może także prowadzić do osłabienia struktury włosów, zwiększenia ich łamliwości, wysuszenia, a nawet wypadania. 

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z basenu? 

Częste wizyty na basenie powinny wiązać się także z korzystaniem z bezpiecznych środków ochrony organizmu. Korzystając z pływalni warto pamiętać o noszeniu specjalistycznych okularów do pływania, które ochraniają błonę śluzową oka i nie narażają go na kontakt z chlorem. Podobną funkcję spełnia także czepek ochronny, który chroni włosy i delikatną skórę głowy. Po wizycie na basenie warto także pamiętać o dokładnym umyciu całego ciała oraz włosów, a następnie nałożeniu nawilżającego balsamu do ciała. Dzięki temu skóra będzie odżywiona i oczyszczona z chloru z wody. 

Szczególnej dbałości o poziom nawilżenia skóry wymagają dzieci, u których warstwa lipidowa naskórka szybciej się wypłukuje i jest bardziej podatna na działanie chloru.

Zdj. główne: Raphaël Biscaldi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o zdrowie w domu
Jak dbać o zdrowie w domu
Jesteś zapracowany, nie masz czasu na nic, a czujesz, że to właściwy moment, by wziąć się za siebie oraz zadbać o swój organizm, ale nie chcesz przy tym opuszczać swoich czterech ścian? To nie problem! W tym artykule podpowiadamy, jak zadbać o swoje zdrowie w domu!
Czy dziecko cierpiące na alergię może bezpiecznie uprawiać każdy sport?
Czy dziecko cierpiące na alergię może bezpiecznie uprawiać każdy sport?
„Sport to zdrowie” - czy aby na pewno? Sprawdź, czy dzieci cierpiące na alergię mogą bezpiecznie korzystać z aktywności fizycznej!
Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej na wiosnę? Porady dla seniorów
Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej na wiosnę? Porady dla seniorów
Powrót do aktywności fizycznej na wiosnę? Jak najbardziej! Ale warto podejść do tematu z pewną dozą ostrożności – radzimy, jak zrobić to najlepiej.
Ostatnie wpisy